VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nikdo z bezdomovců prý nespí venku

Tachovsko – Bezdomovci a mráz – krutá realita dnešních dnů. Na Tachovsku lidí bez domova příliš není, o většině z nich představitelé obcí, sociální pracovníci a strážníci vědí.

1.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Znají je i osobně – v Tachově je mezi nimi nejpopulárnější Pepa, ve Stříbře bezdomovec s něžnou přezdívkou Večerníček. Snaží se i pomoci, mnozí z těchto lidí ale o žádnou podporu nestojí.

Tachovským bezdomovcům nabízí možnost denního pobytu zařízení Kotec. „Mohou u nás být přes den. Dostanou tu čaj, kávu, polévku, možnost provést osobní hygienu, vyprat prádlo, poskytneme i oblečení, deky nebo spacáky,“ uvedl Josef Hakl z Kotce. „Aktuálně se jich přes den objevuje kolem patnácti.“

Problém nastává večer. Josef Hakl zprostředkoval telefonický rozhovor s jednou z klientek Kotce, která si přála zůstat v anonymitě.

„Večer se musíme hodně navléknout a někde se uložit, aby nás neviděli policajti. Většinou spíme v bývalé ubytovně, která se má bourat. Strážníci nás tam ale kontrolují, vyhazují nás, dávají nám pokuty. Jsou bez soucitu, vyslýchají nás a vyhánějí,“ uvedla žena hovořící česky se slovenským přízvukem.

„Víme o tom, že v bývalé ubytovně pro neplatiče pod sídlištěm Rapotín někteří přespávají. Pokutu jsme nikdy neuložili, stejně by byla nevymahatelná,“ uvedl tachovský vrchní strážník Miroslav Litomerický.

„Objekt je v dezolátním stavu , bude se likvidovat a je nebezpečné v něm přebývat. To je důvod, proč nechceme, aby se tam zdržovali.“ Jak dále uvedl, někteří z bezdomovců přespávají v zahradních chatkách, které jim pro tyto účely většinou zapůjčí rodina nebo známí.

Někteří z nich bydlí na ubytovnách. To je případ třeba stříbrského Večerníčka. „Zajistili jsme mu ubytovnu. Když lidé chtějí a požádají nás o pomoc, seženeme jim ubytování. Tady ve Stříbře máme obvykle dva tři, kteří patří do našeho správního obvodu a kterým zajišťujeme ubytování,“ uvedla vedoucí sociálního odboru Městského úřadu ve Stříbře Alena Ratajová.

Podobné je to i v Tachově. Poplatek za ubytovnu v tomto případě proplácí na základě podané žádosti od 1. ledna úřady práce, dříve to byla sociálka. Nabízené možnosti přespat v teple a čistotě ale využívá minimum lidí bez domova. Tachov měl kdysi ubytovnu určenou právě pro tyto případy. Poplatek za přespání byl minimální. Ale jak uvedl starosta města Ladislav Macák, mezi bezdomovci nebyl o ubytovací službu zájem. Teď se občas do objektu někdo nabourá.

Dalším místem pro zimní pobyt bezdomovců je dokonce i nemocnice. „Máme tu v Tachově jednoho, který si s příchodem mrazů tak dlouho vymáhá pobyt v nemocnici, až se tam dostane. Tam ho dají do pořádku, vykrmí ho a pak se vrací zpátky na ulici,“ uvedl Litomerický.

Městští strážníci ve Stříbře i Tachově při svých pochůzkách pravidelně chodí do míst, kde by se mohli bezdomovci přes noc zdržovat. Podle nich žádný venku nespí.

Mezi klienty Kotce je podle Josefa Hakla dost těch, kteří pracovali ve stavebnictví a přes zimu práci ztratili. „Ti přespávají u známých nebo někde na schodech. Neznám nikoho, kdo by spal venku. Teď, když se očekávají velké mrazy, budeme je u nás nechávat o něco déle,“ řekl Hakl s tím, že pokud by se dozvěděl o některém klientovi, že nemá kde nocovat, pomohl by najít řešení. „Někteří chodí do non stop heren. Obsluhující děvčata je tam nechají přes noc v teple a oni tam působí jako nepsaná ochranka,“ dodal.

„Zrovna včera jsme zjistili, že se nám tu někdo naboural do opuštěného objektu,“ uvedl starosta Stříbra Bohuslav Červený. „Včera se tam jeli podívat městští strážníci, ale nikoho uvnitř nenašli, i když je zřejmé, že tam někdo přebývá. Budovu budeme samozřejmě i dál sledovat, abychom zjistili, co se tam vlastně děje,“ řekl Červený.

Zdá se tedy, že žádný z bezdomovců v Tachově ani Stříbře není nucen spát přes mrazivé noci venku bez přístřešku, kde by mu hrozily vážné zdravotní problémy nebo přímo umrznutí. Místo toho, aby ale využili státem placenou možnost umístění na ubytovně, hledají si jiné, většinou horší, mrazivější a nebezpečnější ubytování. Služby, které jim v Tachově nabízí Kotec, využívají a pochvalují si je.

Autor: Marie Podzimková

1.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení