VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nutil: Park je nejcennější částí veřejné zeleně, kterou máme

Planá – Plánský zámecký park bude upravenější. Zkulturněna bude i tazvaná náhorní plošinka. Zbaví ji náletů a otevře se tak výhled na zadní trakt zámku.

28.6.2011
SDÍLEJ:

Pohled směrem k Zámeckému parku.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

„V roce 2009 po několikaletém úsilí získala Planá bezúplatně od Ministerstva obrany České republiky do svého vlastnictví zámecký park,“ uvádí plánský místostarosta Pavel Nutil.

Ve smlouvě o bezúplatném převodu se podle Nutila město zavazuje k tomu, že nebude park vyuţívat ke komerčním účelům, že zpřístupní park pro veřejnost a umožní jeho využívání k rekreačním účelům jako veřejnou zeleň.

„Zámecký park je rozhodně nejcennější částí veřejné zeleně, kterou v Plané máme. Některé stromy jsou opravdu majestátní,“ říká Nutil a vyzdvihuje některé „stromové velikány“.

O parkovou zeleň se ale desetiletí nikdo nestaral. Jen bývalý vlastník nechal vykácet dřeviny, které ohrožovaly případné návštěvníky. Byly totiž v havarijním stavu.

„Tím, že park nebyl po dlouhou dobu nijak udržován, došlo k tomu, že se proměnil tak trochu v džungli. Proměna džungle v regulérní park spočívá zejména v likvidaci náletů a v arboristickém ošetření starých stromů, které tvoří kostru parku,“ vysvětuje místostarosta Nu­til.

A jak později město zjistilo, je v tom zádrhel.

„Zámecký park je jednak veden jako park (nemovitá kulturní památka), jednak jako lokální biocentrum místního územního systému ekologické stability. Z toho prvního vyplývá, že se ke všem zásahům vyjadřují orgány památkové péče, z toho druhého zase, že se ke všem zásahům vyjadřuje rovněž orgán ochrany přírody obce s rozšířenou působností, tedy Tachov,“ říká místostarosta.

Tady také vznikají třecí plochy. „Má se park vrátit pokud možno do své původní podoby a slouţit zejména jako rekreační území pro veřejnost, nebo se jedná o cenný biotop, na jehož struktuře by se nemělo nic měnit,“ ptá se Nutil.

„Skloubit dohromady názory všech, co do toho mají co mluvit, nebude jednoduché. Zejména názory na plošnou likvidaci náletových dřevin se značně liší,“ podotýká Nutil.

„Nicméně pro začátek máme snahu vyčistit od náletů alespoň severo – východní část parku. Zde jsme také nedávno provedli kácení dvou stromů v havarijním stavu,“ popsiuje Nutil současné práce.

Další akcí, kterou město hodlá v parku udělat je odstranění plotu z vlnitého plechu. Ten se táhne prostředkem parku.

„Tento plot je celý na pozemcích města, na několika místech je již otevřený, a hlavně je naprosto ohyzdný. Na náš záměr odstranění plo-tu jsme již upozornili všechny vlastníky objektů a pozemků v areálu zámku,“ dodáva Pavel Nutil.

Autor: Josef Holek

28.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení