„Objevily se tu někdy na jaře, nikdo neví odkud. Většina z nich je klasicky zbarvená , ale některé jsou zrzavé. Staráme se o ně, hlavně děti a senioři se na ně chodí dívat,“ uvedla Marie Čampulová. „Měly už dva vrhy, takže tu běhá i plno mláďat,“ dodala Čampulová.

Odkud se nutrie ve městě vzaly nikdo netuší. Nutrie není ani naším původním druhem. „Pochází z Jižní Ameriky. K nám byly nutrie dovezeny v roce 1924 z Argentiny k faremnímu kožešinovému chovu, a to jako první v Evropě. V přírodě se tak vyskytují jedinci uniklí z chovů,“ uvedla Petra Cehláriková, zooložka ze Správy chráněné krajinné oblasti Český les se sídlem v Přimdě. „Přestože jsou u nás podmínky mnohem drsnější než v jejich domovině, jsou schopni se rozmnožovat. Ve vrhu může být 1 až 14 mláďat. Mláďata se rodí dokonale vyvinutá, vidoucí a osrstěná. Dovedou ihned plavat a brzy začínají přijímat zelenou potravou. Těžce však snášejí dlouhotrvající mrazivé zimy,“ řekla Cehláriková. „Zrzavé zbarvení je způsobeno genetickou variabilitou,“ dodala.

Krmení jim nosí také Lenka Procházková se čtyřletým synem Vaškem. „Nosíme jim tvrdé pečivo, listy od zelí a salátu, mrkev, jablka. Někdy snad musí být přežraní. Ale nejvíce sem za nimi chodí lidé z pečovatelského domu,“ uvedla Procházková.

Zda budou mít nutrie šanci přežít zimu se těžko odhaduje. Hladem jistě nezemřou a lidé je i stále hlídají a sledují z oken. „Jsou to miláčkové města,“ shodují se všichni.