VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nyní je důležitá záchrana židovských památek v Čechách

Tachov – Unikátní publikace spatřila světlo světa v Tachově. Slavnostního představení knihy, které uskutečnilo minulý týden v tachovském Muzeu Českého lesa, se účastnilo několik desítek přítomných.

26.4.2011
SDÍLEJ:

VÁCLAV FRED CHVÁTAL, autor knihy Příběhy telických náhrobků.Foto: DENÍK/Václav Šimek

Měli možnost se seznámit blíže s knihou, která mapuje jeden ze židovských hřbitovů Tachovska. Jmenuje se Příběhy telických náhrobků a jejím autorem je pracovník tachovského muzea Václav Fred Chvátal.

Proč jste si vybral jako téma vaší knihy právě telický židovský hřbitov?

K tomuto hřbitovu mám osobní vztah. Je to krásné místo v pěkné krajině nad Úhlavkou. Tento hřbitov je také cenný z hlediska historického.

Čím je tedy cenný tento hřbitov?

Pro určité období se nedochovaly archiválie o židovském osídlení této oblasti. Jedná se o období od konce osmnáctého století do přibližně dvacátých let století devatenáctého. A právě z této doby je mnoho dochovaných náhrobků na telickém hřbitově. Kvůli tomu jsou tyto náhrobky jediným zdrojem informací, jedinou písemností o židovském osídlení tohoto regionu.

Byl to tedy důvod pro napsání knihy?

Byl to jeden z nich. Chtěl jsem s výsledky dokumentace seznámit veřejnost. Nejen odbornou, ale i tu širší.

Jsou náhrobky na tomto hřbitově něčím významné? Našli jste zde něco zajímavého?

Ano, našli jsme například soubor náhrobků lékařské rodiny Wölflerů, která pocházela z Prostiboře. Leopold Wölfler byl místním lékařem. Jeho syn byl také lékařem, stal se dokonce dvorním radou, žil v Rakousku. Byl kapacitou v oboru vnitřní chirurgie. Dokonce ve své době jako vůbec první na světě provedl určité operace žaludku. Dodnes se v lékařské odborné literatuře hojně citují jeho díla. Zejména v německy mluvících oblastech. Tento lékař v průběhu života přestoupil na katolictví. Stalo se tak kvůli jeho sňatku s katolickou manželkou. Sice byli oba po smrti pohřbeni v Rakousku, poté ale byla jejich těla exhumována a pohřbena na obecním hřbitově v Prostiboři. Takže se stalo to, že otec Wölfler leží na židovském hřbitově, a jeho syn je pohřben nedaleko na katolickém.

Jak dlouho probíhal výzkum a kolik času zabralo zpracování samotné publikace?

Vše začalo opravami tohoto hřbitova. Ty započaly zhruba před šesti lety. Po jejich dokončení se začalo se samotnou dokumentací místa. Tu jsme dokončili asi před třemi lety. Samotnou knihu jsem začal psát loni na podzim.

Kdo vydal knihu a kde si ji čtenáři budou moci koupit?

Publikaci vydalo Nakladatelství Českého lesa v Domažlicích. Zájemci si ji budou moci zakoupit určitě v Tachovském muzeu, možná i v turistických infocentrech. Určitě půjde také koupit v knihkupectvích, kde se prodávají i ostatní tituly tohoto nakladatelství.

Knihu byste jistě nenapsal bez znalosti hebrejštiny. Kdy a proč jste se ji začal učit?

Hebrejské epigrafice jsem se začal věnovat před devíti lety, kdy jsem začal pracovat v tachovském muzeu. V té době jsem začal studovat hebrejštinu. Učil jsem se jí od zkušenějších kolegů, jako samouk.

Hebrejština není u nás obvyklý jazyk. Jaké jazyky ještě ovládáte?

Před lety jsem studoval finštinu. Nějaké základní znalosti mám z francouzštiny, angličtiny, ruštiny, němčiny. Na vysoké škole jsem také také dělal zkoušky ze švédštiny a livonštiny. Livonština je dnes ale vymírajícím jazykem.

Připravujete v současné době nějakou další podobnou publikace?

Ano. Ještě letos by měla vyjít kniha o židovských památkách Domažlicka. Na té spolupracuji s Jiřím Fiedlerem z Prahy. A dále pokračuji v dokumentační činnosti, která vždy základem nějaké nové knihy.

Kde nyní provádíte výzkum?

V současné době dokumentujeme židovské osídlení na Šumavě. Právě v této době probíhají jednání, že by se naše muzeum stalo odborným pracovištěm pro výzkum židovských památek Plzeňského kraje.

Vy osobně jste prováděl výzkum židovských památek i ve Finsku. Jak daleko pokročila dokumentace tam?

Ta je v současné době již dokončená. Jestli bude pokračovat další srovnávací výzkum, to nevím. Myslím, že v současné době je důležitější záchrana židovských památek v Čechách.

Autor: Václav Šimek

26.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči SDH Horšovský Týn likvidují v sobotu ráno padlý strom u Kocourova
3

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Z pobytu dětí u Kosího potoka.
30

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení