VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O desítky dětí pečují pěstouni

Tachovsko – Rodina, která má zájem o pěstounskou péči, musí absolvovat pohovory, psychotesty i pravidelná školení.

5.5.2014
SDÍLEJ:

S PĚSTOUNSKÝMI RODINAMI na Tachovsku jednají mimo jiné i pracovníci centra pro rodinu Domus Marta Trepková a Radim Teodor Bílek. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Paní Božena z Tachovska a její manžel mají už skoro čtrnáct let v pěstounské péči jedno dítě. „Je to vnuk mého manžela z jeho prvního manželství. Máme ho v pěstounské péči od jeho tří a půl roku, teď mu bude sedmnáct. Je to kluk, který potřebuje tvrdou ruku, ale asi jako většina v tomhle věku," řekla Deníku.

Pěstounská péče není jen o tom, že se dítěti pěstouni věnují. Znamená to také řadu povinností. „Každý druhý měsíc máme školení, pravidelně se vzděláváme. Letos nás čekají ještě tři školení. A zrovna dnes (v pondělí – pozn. red.) čekáme návštěvu kurátorky, se kterou můžeme otevřeně hovořit o všech problémech, které v pěstounské péči máme," popsala paní Božena. Ta si na spolupráci s odpovědnými úřady a dalšími institucemi nemůže stěžovat. „Zkušenosti s nimi máme jen ty nejlepší," uvedla.

Jednou z organizací, která se o pěstounské rodiny na Tachovsku stará, je Centrum pro rodinu Domus. V hledáčku mají zhruba tři desítky pěstounských rodin z celého okresu. „Na Tachovsku působíme rok a s rodinami se setkáváme především terénním způsobem, tedy že je osobně navštěvujeme v přirozeném prostředí. Pak samozřejmě mají možnost nás každé úterý navštívit v naší ambulanci na tachovském náměstí," sdělila Deníku pracovnice centra Marta Trepková.

Z dohod, které se s pěstounskými rodinami uzavírají, vyplývá řada práv a povinností. Jednou z nich je zvyšování znalostí a vzdělávání v oblasti péče o dítě. „Zvolit si mohou ze tří druhů vzdělání – týdenní pobyt v zahraničí, víkendový pobyt, případně krátkodobé vzdělávací semináře tady v Tachově," uvedla. Mezi probíraná témata patří například bezpečnost dětí na internetu, nebo první pomoc.

Rodina, která by se chtěla stát pěstounskou, musí absolvovat úvodní pohovor, kde se hovoří například o motivaci, která pro pěstounství rodinu vede. Zkoumá se rodinná situace – finanční, zázemí, jak se k péči staví ostatní členové širší rodiny. „Hovoříme i o změnách, jaké s tím pro rodinu souvisí," doplnila Trepková. Rodiny a centrum pro rodinu spolupracují také s odborem sociálně právní ochrany dětí příslušného městského úřadu. Součástí procesu jsou také psychologické testy. Po absolvování celého uvedeného procesu se poté podává na krajský úřad žádost o pěstounskou péči.

„Je důležité, aby rodina věděla, co to pěstounství znamená. Aby věděla, jaký rozdíl je mezi adopcí a pěstounstvím," uvedla Trepková s tím, že v případě pěstounství neztrácejí biologičtí rodiče svoje práva a mohou se nadále s dětmi stýkat. „Snažíme se, aby vztah, především mezi biologickou matkou a dítětem, byl i nadále nějakým způsobem funkční," doplnil ji kolega Radim Teodor Bílek.

Pěstounské rodiny také dostávají podporu. „Příspěvek je osm tisíc na měsíc na dítě. Je to vlastně odměna pěstouna. Podstatný je i příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Dále pokud chce dítě například na letní tábor, dostává rodina příspěvek až čtyři tisíce korun, aby mohla dítě na tábor poslat," řekl Deníku Bílek.

Stává se také, že děti mají kázeňské problémy. V takovém případě se spolupracuje nejen s rodinou a dítětem, ale také se školou i se sociálními pracovnicemi městského úřadu. Pěstouni mohou využít i odborné pomoci – výchovného poradce, psychologa, terapeutické služby. „Snažíme se rodinám být oporou, maximálně pomáhat, aby v tom procesu nebyly samy," uvedla pracovnice centra pro rodinu.

Cílem pěstounské péče je podle Trepkové, aby žádné dítě nevyrůstalo v ústavní péči, aby se dostalo do náhradní rodinné péče, aby vznikala citová vazba mezi pěstouny a dítětem.

„Pěstounská péče by pro dítě měla být v dané situaci tím nejlepším možným řešením, ale ne definitivním. Vždycky vycházíme z toho, že pokud je možný návrat dítěte do původní rodiny, tak to je cesta, kterou bychom měli směřovat – v případě, že není ohrožen zájem dítěte a v případě, že i původní rodiče o to mají také zájem."

Autor: Jiří Kohout

5.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

FC Viktoria Plzeň x AEK Larnaka
7

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Plzeň, Strakonice – Zatím nejvyšší porážku v přípravě na extraligu utrpěli včera hokejisté Škody Plzeň, kteří ve Strakonicích podlehli prvoligovému Motoru České Budějovice 1:6.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Domažlice, Plzeň – Finanční úřad zveřejnil výsledky působení svých kontrolorů na letošních Chodských slavnostech.

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Bonětice – Policisté z Plzeňského kraje využili prázdninových pobytů dětí na táborech, aby jim zde předvedli své schopnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení