VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O hledání velké lípy aneb Podzimní chození krajinou kolem Málkova

Málkov - Výprava za poznáním.

2.11.2010
SDÍLEJ:

Podzimní krajina u Málkova. Foto: Miroslav Trégler

„Obec má velmi pěknou polohu ve svahu nad údolím potoka. Kouzelné pohledy do krajiny.“ Takto výstižně a pravdivě popsal umístění Málkova Zdeněk Procházka ve svém průvodci z roku 1994. Je podzim 2010 a není třeba na tom cokoli měnit. Nastal čas našich pravidelných „stromodnů“ (dokumentace starých stromů s Dr. Michálkem a Ing. Uhlíkem) a my hledáme pod vsí starou lípu. Poslední a dosti vousatý ústní údaj hovoří o stromu u potoka a obvodu kmene kolem 5 – 6 m.

Bloudíme nivou po proudu i proti proudu Bezděkovského potoka a nacházíme mnoho milých zákoutí. Omšelé ruiny mlýnů, zarostlé kamenné snosy kolem náhonů, bahnité olšiny a zanikající rybníky. Barevné listí nad hlavami i pod nohami a „umírající“ kapradiny na březích. Starou bučinu ve svahu nad pravostranným přítokem. Zahlédl jsem střízlíka, nebyl zdaleka jediným pěvcem ve studeném říjnovém poledni. S nadšením kvitujeme spontánní návrat přírody do míst člověkem opuštěných, naše „stromohledačská“ vášeň však zůstává nenaplněna. Na velkou lípu jsme nikde nenarazili.

To v samotném Málkově jsou minimálně dvě zaznamenání hodné lípy. První z nich je památným stromem s názvem Lípa Jindřicha Kolowrata. Jde o lípu velkolistou s obvodem kmene 375 cm a výškou 24,5 m. Druhá lípa velkolistá roste nad novostavbou domku na okraji náletového lesíku a na jejím kmenu jsme naměřili obvod 396 cm.

Když jsem vystoupal porostem nahoru na pastviny, otevřel se mi pěkný výhled po okolí. Na sluncem nasvícený vrch Šibeník (756,6 m) na druhé straně údolí Bezděkovkého potoka a v paprscích částečně utopený vrch Málkovský (760,9 m). Silueta s vlajícím ocasem přeběhla horizont pastviny. Liška, samozřejmě. Na pastvinách za obcí se pásly krávy a krajina jižní poloviny Českého lesa mizela v neprůhledném o­paru.

V sedle mezi Málkovským a Apolenským vrchem (725,5 m), při silnici do Nové Vsi najdete zbytky barokního kostela sv. Apoleny. V místech, kde zelená turistická značka přechází silnici si všimněte drobných skalek a několika bizarních buků na nich. Jsou srostlé s okolím tak, že chvíli váhám co je kůra a co šeď kamene. Pokud bude šance na výhledy, neváhejte a vylezte až na samý vrchol Málkovkého vrchu, není to zas tak dlouhé stoupání. Dnes je tu paseka a z ní úžasný pohled do moře lesů a kopců, do krajiny česko – bavorského pomezí. Nebudete litovat.

Starou lípu u Bezděkovského potoka jsme tentokráte nenašli. To neznamená, že tam někde není. Možná tento článek pomůže získat nové a přesnější údaje o „ztraceném“ stromu. Nakonec rádi přivítáme údaje o jakémkoli starém stromu, jež není památný či všeobecně známý.

Miroslav Trégler

2.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení