VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O krajinách Tachovska: Podčeskoleská pahorkatina

Tachovsko - Jaroslav Trégler vypráví o oblasti pod Českým lesem.

25.8.2009
SDÍLEJ:

Šmatlavý rybník u Vilémova.Foto: Miroslav Trégler

Jak název napovídá, jde o pahorkatinu nacházející se pod Českým lesem. Táhne se souběžně s ním a tvoří jakousi sníženinu (brázdu) mezi tímto hraničním pohořím a vrchovinami ve východní polovině okresu. Právě od již zmíněného reliéfu je odvozen název plošně naprosto převažujícího podcelku Tachovská brázda, jež se dále dělí se na okrsky Drmoulská kotlina, Plánská pahorkatina, Borská kotlina a Bonětická pahorkatina (řazeno od severu k jihu).

Oproti sousednímu Českému lesu je pro krajinu Tachovské brázdy typické větší zastoupení rybníků a převaha zemědělské půdy nad lesní. Obecně se dá říci, že se krajina Tachovské brázdy svažuje od západu k východu. Důkazem toho jsou i větší toky, jež protékají krajinou právě západovýchodním směrem (Hamerský potok, Slatinný potok, řeka Mže, Výrovský potok, říčka Úhlavka atd.). Jak již bylo řečeno, nachází se tu mnoho rybníků, z nichž rozloha některých dosahuje i několik desítek hektarů. Ne náhodou v našem regionu pouze v Tachovské brázdě najdeme přírodní rezervace (PR) chránící rybniční ekosystémy a jejich okolí jako významná místa hnízdění a migračních zastávek ptactva. Jde o PR Tisovské rybníky (šest rybníků v okolí Tisové a Jemnice – Andělský rybník, Borský rybník, Bezděkovský rybník, Velký a Malý Podveský rybník a Jemnický velký rybník) a PR Mělký rybník východně od Starého Sedliště. Dřívější rezervace Anenské rybníky u Plané byla již zrušena. Nevětším rybníkem Tachovské brázdy je s 52 ha rybník Regent u Chodové Plané.

I v relativně ploché Tachovské brázdě najdeme výraznější zalesněné vrchy jako například kótu 571,7 m mezi Štokovem a Nahým Újezdcem či hřbet s vrcholy Čihadlo (516,3 m) a Výhled (573 m) západně od Stráže. Větší lesní masívy najdeme mimo jmenovaných ještě v oblasti Mnišského lesa mezi Mariánskými Lázněmi a Chodovou Planou a kolem potoka Suchá mezi Kočovem a Ostrovem.

Z Podčeskoleské pahorkatiny zasahuje od jihu na Tachovsko ještě podcelek Chodská pahorkatina (okrsek Hostouňská pahorkatina) a to poměrně výraznými zalesněnými vrchy jihovýchodně od Stráže. Jde o Přírodní park Valcha s nejvyššími body Pískový vrch (579,7 m) a Homole (578, 6 m). Za zmínku stojí i kóta V Březince (576,2 m) nad Bernarticemi s rozhlednou a dalekými výhledy.

Z hlediska geologického je území Podčeskoleské pahorkatiny na Tachovsku tvořeno převážně granity (žuly), širší potoční nivy a pánvičky vyplnily usazeniny neogenního stáří (písky, štěrky, jíly). Zejména ze sousedních geomorfologických celků sem přesahují další horniny jako například svory, ruly, pararuly či fylity. K obohacení krajiny – jak po stránce vzhledu tak i biologické rozmanitosti – přispívají výchozy křemenných žil (u Tachova, u Kočova, …) a drobná tělesa amfibolitů (severně od Tachova, mezi Planou a Chodovou Planou, u Bernartic).

Ač není krajina Podčeskoleské pahorkatiny tak dramatická jako krajiny okolních reliéfem členitějších celků, přesto zde najdeme malebná místa. Kdo zažil při západu slunce růžovějící hladinu rybníka, ranní mlhy a nich siluety volavek a starých stromů na hrázi, hlavou dolů se zrcadlící obzory, ten mi dá jistě za pravdu. Tak trochu to místy připomíná onu opěvovanou krajinu jihočeských pánví …

Miroslav Trégler

25.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení