VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané nerozhodli, teď je řada na zastupitelstvu

Stříbro - Občané Stříbra a jeho spádových obcí měli možnost v pátečním referendu rozhodnout o tom, zda na katastru Stříbra budou či nebudou stát větrné elektrárny, které zde v počtu šesti až sedmi kusů navrhuje postavit společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Referendum je ale neplatné, hlasování se nezúčastnil zákonem daný počet lidí.

11.1.2009 2
SDÍLEJ:

Marie Nováková ze Stříbra (na snímku) je jedna z těch, co přišli hlasovat o větrnících. Referendum je ale neplatné. Zúčastnilo se ho méně lidí, než vyžaduje zákonFoto: DENÍK/Miloš Němec

„Z celkového počtu 6273 zapsaných osob hlasovalo 1447, což je 23,1 procent,“ oznámil Deníku výsledky sčítání hlasů starosta Stříbra Miroslav Nenutil.

Výsledek referenda tak není pro stříbrské zastupitele závazný. Zákon o referendu totiž vyžaduje minimálně pětatřicetiprocentní účast.

O tom, zda větrníky v okolí Stříbra budou či nikoli, rozhodnou tedy stříbrští volení zástupci lidu. „Záleží na každém jednom zastupiteli, zda výsledek hlasování vezme v potaz,“ dodal Nenutil.

Ti, co se hlasování zúčastnili, byli v drtivé většině proti výstavbě větrníků. „Budou hyzdit okolí a nejsou ani zdraví prospěšné,“ je přesvědčena dvaasedmdesátiletá Marie Nováková ze Stříbra.

„Město má starý ráz, větrníky jsou moderním prvkem, který se sem vůbec nehodí,“ připojila se Vlasta Špatová.

Sedmatřicetiletý Miroslav Makrlík z Těchlovic, obce, které by se výstavba elektráren také dotýkala, je přesvědčený, že z větrníků nebudou mít Těchlovice žádný užitek. „Z peněz bude profitovat Stříbro, na nás se vůbec nedostane“.

S tím starosta Stříbra nesouhlasí. „Na besedách s občany jsem přislíbil, že se budu zasazovat o to, aby se část získaných financí za provoz elektráren do obcí dostala,“ uvedl.

Miroslav Nenutil byl jeden z mála, kteří větrným elektrárnám dali svůj hlas. „Postavili jsme sběrný dvůr, zasazujeme zeleň, třídíme odpad. Prostě neustále podporujeme ekologické aktivity. A teď bysme se měli chovat jinak?“.

Podle starosty by provoz větrníků měl i další přínos. „Vedle zviditelnění města nemůžeme opomenout finanční přínos. Kdo jiný dá městu ročně půldruhého milionu korun?“ zdůrazňuje.

Zastupitelstvo Stříbra teď bude čekat, až jej ČEZ v otázce výstavby vyzve k vyjádření. „Dnes se uskuteční firemní porada, kde se rozhodne o dalším postupu. Předpokládáme, že zastupitele oslovíme do konce ledna,“ uvedl specialista rozvoje ČEZ Obnovitelné zdroje Ladislav Březina.

Výsledek hlasování ČEZ nijak nepřekvapil. „Jak je zřejmé, referenda se zúčastnili ti, kteří si větrníky nepřejí. Pro nás je to signálem, že ostatní lidé k elektrárnám výhrady nemají,“ dodal Březina.

Zároveň poukazuje na hygienické normy. „Určitě bychom nenabízeli něco, co je porušuje. Podle měření by se hluk větrníků Těchlovic a Otročína dotýkal 38 decibely, Stříbra 25, což normu bezpečně splňuje,“ řekl specialista.

Autor: Miloš Němec

11.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladrubský archiv vůní zahájí v sobotu další turistickou sezónu.

Archiv vůní v kladrubském klášteře zahájí sezónu

Karel Seknička.

V příštím roce povedu mužstvo už jen ze střídačky

FOTO: Kostel v Milířích postupně opravují, řadu prací si udělá farář sám

Milíře - Kostel sv. Petra a Pavla se letos dočká dalších oprav.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Obchvaty a rekonstrukce nezůstávají jen na papíře, silničářům se daří stavět

Plzeňský kraj – Trápí nás doprava, potřebujeme obchvat, říkají si často starostové, jejichž obcemi prochází rušná silnice první třídy. Obyvatelé někdy nemohou ani přejít, nebezpečno je jim i řidičům.

FOTO: U Kohouťáku vysadili živý plot

Chodová Planá – Hráz rybníka Kohouťák v Chodové Plané bude lemovat řada keřů, jednou by měla vytvořit takzvaný živý plot.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies