VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané nerozhodli, teď je řada na zastupitelstvu

Stříbro - Občané Stříbra a jeho spádových obcí měli možnost v pátečním referendu rozhodnout o tom, zda na katastru Stříbra budou či nebudou stát větrné elektrárny, které zde v počtu šesti až sedmi kusů navrhuje postavit společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Referendum je ale neplatné, hlasování se nezúčastnil zákonem daný počet lidí.

11.1.2009 2
SDÍLEJ:

Marie Nováková ze Stříbra (na snímku) je jedna z těch, co přišli hlasovat o větrnících. Referendum je ale neplatné. Zúčastnilo se ho méně lidí, než vyžaduje zákonFoto: DENÍK/Miloš Němec

„Z celkového počtu 6273 zapsaných osob hlasovalo 1447, což je 23,1 procent,“ oznámil Deníku výsledky sčítání hlasů starosta Stříbra Miroslav Nenutil.

Výsledek referenda tak není pro stříbrské zastupitele závazný. Zákon o referendu totiž vyžaduje minimálně pětatřicetiprocentní účast.

O tom, zda větrníky v okolí Stříbra budou či nikoli, rozhodnou tedy stříbrští volení zástupci lidu. „Záleží na každém jednom zastupiteli, zda výsledek hlasování vezme v potaz,“ dodal Nenutil.

Ti, co se hlasování zúčastnili, byli v drtivé většině proti výstavbě větrníků. „Budou hyzdit okolí a nejsou ani zdraví prospěšné,“ je přesvědčena dvaasedmdesátiletá Marie Nováková ze Stříbra.

„Město má starý ráz, větrníky jsou moderním prvkem, který se sem vůbec nehodí,“ připojila se Vlasta Špatová.

Sedmatřicetiletý Miroslav Makrlík z Těchlovic, obce, které by se výstavba elektráren také dotýkala, je přesvědčený, že z větrníků nebudou mít Těchlovice žádný užitek. „Z peněz bude profitovat Stříbro, na nás se vůbec nedostane“.

S tím starosta Stříbra nesouhlasí. „Na besedách s občany jsem přislíbil, že se budu zasazovat o to, aby se část získaných financí za provoz elektráren do obcí dostala,“ uvedl.

Miroslav Nenutil byl jeden z mála, kteří větrným elektrárnám dali svůj hlas. „Postavili jsme sběrný dvůr, zasazujeme zeleň, třídíme odpad. Prostě neustále podporujeme ekologické aktivity. A teď bysme se měli chovat jinak?“.

Podle starosty by provoz větrníků měl i další přínos. „Vedle zviditelnění města nemůžeme opomenout finanční přínos. Kdo jiný dá městu ročně půldruhého milionu korun?“ zdůrazňuje.

Zastupitelstvo Stříbra teď bude čekat, až jej ČEZ v otázce výstavby vyzve k vyjádření. „Dnes se uskuteční firemní porada, kde se rozhodne o dalším postupu. Předpokládáme, že zastupitele oslovíme do konce ledna,“ uvedl specialista rozvoje ČEZ Obnovitelné zdroje Ladislav Březina.

Výsledek hlasování ČEZ nijak nepřekvapil. „Jak je zřejmé, referenda se zúčastnili ti, kteří si větrníky nepřejí. Pro nás je to signálem, že ostatní lidé k elektrárnám výhrady nemají,“ dodal Březina.

Zároveň poukazuje na hygienické normy. „Určitě bychom nenabízeli něco, co je porušuje. Podle měření by se hluk větrníků Těchlovic a Otročína dotýkal 38 decibely, Stříbra 25, což normu bezpečně splňuje,“ řekl specialista.

Autor: Miloš Němec

11.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ve Stříbře vznikne přípravná třída

Ilustrační foto

Na západě Čech padaly teplotní rekordy

FOTO: V okresním přeboru zvítězili fotbalisté Stráže

Tachovsko – Dlouho se přetahovala Stráž s Kostelcem o první místo v tabulce fotbalové druhé třídy. Kdo se nakonec stane přeborníkem okresu, muselo rozhodnout až závěrečné kolo.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Tisová opraví místní komunikaci

Tisová – Léto je v plném proudu, obce a města na Tachovsku proto započala investiční akce, které mají pro letošní rok v plánu.

V Železné školáci poznávali přírodu všemi smysly

Tachov – S koncem školního roku nastává pro děti v základních školách uvolnění a najdou si čas i na výlety.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies