VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce a města mohou získat nemovitosti Českých drah

Tachovsko – Dráhy se chtějí zbavit nemovitého majetku, který nepotřebují. Nabízejí jej bezúplatným převodem do vlastnictví obcí a měst. Některé radnice se ale k nabídce staví opatrně, protože ne vždy je podle starostů nabízený majetek pro obec využitelný.

8.2.2012
SDÍLEJ:

V NABÍDCE NEMOVITOSTÍ, které České dráhy nepotřebují a chtějí je prodat, je například tento obytný domek s komínem ve Stříbře. Foto: ČD

O možnosti převodu nepotřebného a chátrajícího drážního majetku jednali zástupci Plzeňského kraje se zástupci Ministerstva dopravy, Českých drah a Správy železniční dopravní cesty. Nepotřebný majetek při železničních trasách v mnoha případech chátrá, nevyužívané drážní objekty bývají často v havarijním stavu a hyzdí okolí.

„Je potřeba vyhotovit ucelenou analýzu toho, o jaký majetek mají obce zájem. Materiál, který připraví do šesti měsíců Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje bude rozdělen na objekty Českých drah a objekty Správy železniční dopravní cesty. Obce by měly ještě předtím vytvořit podrobný seznam majetku, o který mají zájem,“ uvedl k možnosti převodu majetku hejtman Milan Chovanec.

V současné době ale legislativa neumožňuje bezplatný převod tohoto majetku. „Není možné tento majetek převést bez souhlasu vlády. V případě majetku SŽDC lze se souhlasem státu převádět, ale v případě ČD to bude složitější,“ upozornil náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Bauer s tím, že kraj bude k jednání s vládou předstupovat s uceleným seznamem majetku, o který obce a města projeví zájem.

V seznamu nemovitého majetku, který České dráhy nabízejí k prodeji či k pronájmu na Tachovsku je několik pozemků a drobných staveb.

Patří sem například dva obytné domy i s pozemky v těsné blízkosti železniční stanice v Chodové Plané. „O nabídce těchto domků ke koupi vím, ale nám jako městysu žádná konkrétní nabídka nepřišla. Pokud bychom měli možnost získat nějaký drážní majetek, záleželo by na tom, o co konkrétního by se jednalo,“ vyjádřil se starosta Chodové Plané Ctirad Hirš. „Určitě bychom posoudili, jak je nemovitost v souladu s územním plánem, jestli by ji městys využil. Pokud by nebyla možnost, jak nemovitost využít, tak nevím, jestli bychom na nabídku kývli,“ uvedl.

Mezi objekty, které dráhy nabízejí, je budova bývalé čerpací stanice a v jejím sousedství obytný domek. Objekty stojí kousek od nádraží ve Stříbře, u silnice na Kladruby. K nemovitosti patří také vysoký komín.

Stříbrská radnice ale zatím neví, jestli by nějaký drážní majetek do svého majetku chtěla. „O této možnosti jsme slyšeli, ale konkrétní nabídka nám zatím nepřišla. Pokud by nemovitost byla k užitku, asi bychom ji přijali, ale na druhé straně je tu nebezpečí, že by si město mohlo na sebe navázat další bič v podobě chátrajícího objektu. Každopádně o možnosti převzetí drážního majetku bude jednat ještě rada města, i když konkrétní nabídku, jak jsem již uvedl, zatím nemáme,“ řekl Deníku starosta Stříbra Bohuslav Červený.

Autor: Jiří Kohout

8.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Bonětice – Policisté z Plzeňského kraje využili prázdninových pobytů dětí na táborech, aby jim zde předvedli své schopnosti.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení