VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce lákají na turistické atrakce a dopravu cyklobusy

Tachovsko – Podpořit cykloturistiku v Českém lese chtějí obce a o víkendech a svátcích jim k tomu pomáhá cyklobus. Autobus s vlekem zaveze kolaře nejen do přírody. Snadným cílem se tak i pro rodiny s dětmi stávají atrakce jako rozhledny v Tachově a na Havranu, tachovský zámek či jízdárna ve Světcích nebo Stezka železné opony. Zajímavou přírodní alternativou může být výlet podél potoků s výskytem bobra evropského. Pro vzdálenější milovníky cyklistiky a přírody může tak jít o pěkný víkendový výlet.

25.5.2015
SDÍLEJ:

Cyklobus. Ilustrační foto.Foto: archiv dopravce

Celkem tři obce z Tachovska a tři z Domažlicka se proto spojily a starostové podporují zmíněnou dopravu cyklobusy. Za svou snahou vidí větší příliv turistů do příhraničí. „Tachovsko teď nenabízí turistům už jen největší krytou jízdárnu v ČR ve Světcích, ale také loni zpřístupněný Tachovský zámek a rozhlednu na Vysoké. Nedaleko Tachova je také rozhledna Havran, ze které je krásný výhled na českou i německou část Českého lesa," vypočítává tachovský starosta Jiří Struček. „Chceme povýšit Český les, aby byl alternativou k průmyslové turistice Šumavy."

Nejde jen o vlastní dopravu cyklobusem, ale návaznost turistické nabídky. „Proto jsme se s dalšími starosty z Hostouně, Poběžovic, Přimdy, Rozvadova a Tachova domluvili nejen na společné podpoře cyklobusů ale i na jejich společném marketingu, který zahrnuje také tipy na výlety od těch krátkých až po delší. Chceme cykloturisty navést do zajímavých míst, která na rozdíl od mnohých šumavských nejsou zatím tolik známá," říká starosta z Bělé nad Radbuzou Libor Picka, který inicioval první cyklobus do Českého lesa.

Ilustrace

Tipy na cyklovýlety najdete na: plzenskonakole.cz
Informace o jízdních řádech cyklobusů najdete ZDE>>>

Klid od města i davu ostatních turistů najdou cyklisté, kteří se vypraví do Českého lesa. Spletitá a hustá síť značených cyklotras i lesních cest vhodných pro kolaře a rozprostřené středobody cílů umožňují užívat si v poklidu přírodních krás. Podobně to vidí i cykloprůvodkyně Radka Žáková. „Určitě bych pozvala zájemce na nedotčenou přírodu v blízkosti státní hranice. Je tam mnoho odlesněných oblastí se zaniklými obcemi. To umožňuje krásné výhledy. Srovnala bych ta místa například s Brdy, které také byly vysídleny kvůli vojenskému prostoru," doplňuje průvodkyně.

Cyklobusy nejsou sice o víkendech plně obsazeny, ale jistý nárůst v přepravě je znatelný. „Je to samozřejmě běh na dlouhou trať. Záleží na mnoha faktorech, jedním je i propagace. Také na počasí a souběh jiných akcí. Když je krásné počasí a sobota, cyklobusy bývají z poloviny plné," dodává Žáková.

Český les je ve srovnání se Šumavou stále o něco méně navštěvovaný i přesto, že zde je mnoho lokalit s krásnou přírodou. V místech, kde bývaly pohraniční obce, nyní najdete jen zbytky základů tehdejších stavení a staré nyní krásně kvetoucí ovocné stromy. Oblast bývalé železné opony, kudy vede mezinárodní Stezka železné opony 
(v systému mezinárodních tras EuroVelo označená číslem 13) nabízí několik míst, která jsou historicky spjata se železnou oponou, například památník stříhání ostnatých drátů v Nových Domcích u Rozvadova, Muzeum železné opony v Rozvadově a zbytky železné opony s ostnatými dráty pod nově opravenou a loni zpřístupněnou rozhlednou Havran.

Mnohé cyklisty, kteří rádi jezdí z Plzně na Šumavu, nyní omezuje výluka na železnici mezi Nýrskem a Železnou Rudou. Mohou tedy využít cyklobusy a strávit víkend v Českém lese.

Autor: Antonín Hříbal

25.5.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení