VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce: Vládo, nehrab pro sebe!

Tachovsko – Bor, Svojšín a Ošelín. Tyto tři obce se z tachovského okresu podle oficiálního seznamu připojí k šesti stovkám obcí a měst v rámci středeční výzvy vládě týkající se rozdělování evropských dotací.

10.4.2013
SDÍLEJ:

MÍSTOSTAROSTA Svojšína Tomáš Petráň a pracovnice obecního úřadu Dana Divišová při vylepování cedule, kterou se obec připojila k protivládnímu protestu. Ten má upozornit na složitost administrativy při rozdělování evropských dotací. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Tak zvanou Druhou zlínskou výzvu podepsalo v celé republice patnáct set starostů. „Nemáme sice žádný konkrétní příklad, kdy bychom měli nějaké mimořádné potíže při rozdělování dotací, ale chceme naší účastí poukázat, že současná pravidla jsou nastavena špatně," vyjádřil se Deníku starosta Boru Petr Myslivec.

Ten, stejně jako ostatní jeho kolegové, nesouhlasí s tím, že evropské dotace jsou obcím a městům přerozdělována prostřednictvím ministerstev. „Administrativa je pak pro obce velice složitá a podmínky komplikované. Chtěli bychom touto výzvou vládě říct, aby šly peníze do obcí přímo," doplnil Myslivec.

Společným znakem středeční akce bude vyvěšení cedulí na značky označující začátek a konec obce. Cedule budou modré s nápisem „Máme nárok na evropské peníze!". Doplní je znak Evropské unie a symbol přeškrtnutých hrabiček. „Přeškrtnuté hrábě vyjadřují symbol našeho nesouhlasu, aby ministerstva hrabala evropské prostředky pod sebe, rozdělovala je podivným systémem, který již i ve stávajícím období způsobil a obáváme se, že ještě vyvolá významné negativní dopady do našich veřejných rozpočtů," píše se v komentáři Druhé zlínské výzvy.

Představitelé obcí a měst jsou přitom přesvědčeni, že umí s evropskými prostředky hospodařit v drtivé většině efektivně, hospodárně a šetrně.

Obec Svojšín se k výzvě připojuje především proto, že chce upozornit na nesoulady v systému. „Jako samosprávný celek jsme součástí systému a myslíme si, že tento systém je špatný. Současná vláda neumí čerpat evropské prostředky efektivně. Myslíme si, že ministerstva si vymýšlejí různé podmínky, které jsou diskutabilní, neúnosné a obcím především komplikují přístup k dotacím a jejich čerpání," vyjádřil se starosta Svojšína Karel Petráň.

Jednání s ministerstvy o dotačních podmínkách a jejich plnění není podle Petráně jednoduché. „Ty podmínky by se měly především zjednodušit a hlavně zpřístupnit také malým obcím. V těch nejmenších obcích mnohdy vyřizuje agendu jediná osoba a je to pro ni těžké. Agenda kolem evropských dotací je kvůli podmínkám ministerstev tak složitá, že je často třeba si na to najmout agenturu. A na to někdy malé obce ani nemají peníze," poznamenal svojšínský starosta.

Třetí obcí, která se na Tachovsku k výzvě připojuje, je Ošelín. „My chceme tuto výzvu především podpořit. Nemáme žádnou konkrétní zkušenost nebo spíše stížnost vůči poskytovatelům dotací, ale chceme upozornit hlavně na to, jak je kolem dotací složitá administrativa. Prostě složitost zpracování agendy evropských dotací sama hovoří za to, proč výzva vznikla," vyjádřil se starosta Ošelína Jiří Šefčík.

„Evropskou dotaci máme, musím ale zaklepat, zatím jsme se nesetkali s problémy, jen opravdu s šílenou administrativou kolem toho," dodal ošelínský starosta.

Protestní cedule, které se budou montovat na dopravní značky označující začátek a konec obce, umístí představitelé těchto obcí ve středu v 9 hodin ráno.

Je to první forma protestu. Jak dlouho budou cedule na značkách, nechává předsednictvo Druhé zlínské výzvy na obcích samotných. „Zahajujeme tak naše veřejné aktivity za záchranu evropských prostředků nového rozpočtového období 2014 až 2020 pro naše obce a města. Situace je totiž skutečně vážná a hrozí reálné významné zhoršení možností čerpání financí EU pro samosprávy. Kdy případně ceduli starostové sundají, necháme na jejich úvaze. Někteří již vyjadřují přesvědčení, že je nechají tak dlouho viset, dokud problém nastavení pravidel čerpání nového rozpočtu EU nebude vyřešen," vyjádřila se předsedkyně výzvy Jana Juřenčáková.

Další hromadnou veřejnou aktivitou v této záležitosti by měla být květnová manifestace starostů a komunálních politiků v Praze před budovami dotčených ministerstev. „Symbol přeškrtnutých hrabí budeme používat i nadále a na plánovanou demonstraci starostů a dalších komunálních politiků v Praze před kompetentními ministerstvy vyzveme, aby starostové i s takovýmito hráběmi dorazili. Nechceme, aby ministerstva hrabala evropské prostředky pod sebe," píše se v komentáři k výzvě. Vláda bude návrh pravidel čerpání fondů EU schvalovat zřejmě na přelomu května a června. Do té doby se očekávají jednání s představiteli vlády a společné setkání zástupců sdružení obcí a měst.

Autor: Jiří Kohout

10.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení