Občané v nich upozorňují na některé nedostatky v kalkulacích dodávek tepla ve městě. Upozornění na to zaslala jedna z iniciátorek stížností do redakce Deníku. Obyvatelé domu na sídlišti východ dokonce sepsali petici, podle které se jim nelíbí stav kotelen.

Dopisy obyvatel a vyjádření institucí přetiskujeme v původním znění.

Dopis redakci

Redakci Deníku na kalkulaci tepla upozornila dopisem Monika Burianová: „Mám námět na článek, kdy SMÚT Tachov za roky 2007 – 2010 neoprávněně účtovalo do nákladů za teplo ekonomicky neoprávněné náklady. Mám vše potvrzené z inspekční zprávy z ERU, kde jim bylo za tyto roky záhájeno správní řízení a uložena pokuta. Kdo to bude platit a z jakých peněz? Který úředník za to odpovídá? Jak je možné, že starosta sedí ve správní radě a zároveň SMÚT patří městu? Mám i jiné perly, kdy starosta je členem výboru SVJ Jabloňová 1573 – 74 a zároveň hlasuje za sebe nájemníka a pak za město, nájemníci jsou přehlasováni a nemůžou s tím nic dělat? Dějí se zde různé praktiky, včetně zvláštních vyúčtování za vodu a teplo od SMÚT a pan starosta je se šesti nájemníky odpojen od kotelny a má svoje topení, ostatní se odpojit nemůžou. On na schůzích hlasuje za město, že nesouhlasí, je to v pořádku? Jak se to chovají lidé v těchto funkcích.“ S pozdravem Monika Burianová.

Dopis Rubákových

S podobným vyjádřením se na redakci Deníku obrátili také manželé Rubákovi z Tachova: „Obracíme se na Vás jako spotřebitelé tepelné energie, která je nám dodávána společností SMÚT, s.r.o., Tachov. Není nám lhostejné, jakým způsobem probíhala kalkulace dodávek tepelné energie od roku 2007 – 2010. V těchto letech totiž dostala zmíněná společnost pokutu a bylo proti ní zahájeno správní řízení za ekonomicky neoprávněné náklady, které byly zahrnuty do výsledné kalkulace tepelné energie. Samozřejmě nevíme, jak to probíhalo v předešlých letech a zda tato společnost také dostávala od ERU pokutu za špatnou kalkulaci tepelné energie. Myslíme si, že nejsme v Tachově jediní, kterým to vadí, ale spousta lidínemá tolik odvahy, nebo tomu nerozumí, neví o tom a nebo se bojí. Otázkou také je, co dělala dozorčí rada a valná hromada. Jestliže zmíněná společnost dostane pokutu v jednom roce, jak je tedy možné, že se to opakuje v následujících letech. Jak je patrné, tak si svoje povinnosti dozorčí rada a valná hromada neplní a neplnila. Je těmto orgánům jedno, jak se nakládá s penězi spotřebitelů za tepelnou energii? Nebo dělají z lidí hlupáky a tahají od nich jenom peníze? Je třeba také uvést, že zmíněná společnost je 100% vlastněna Městem Tachov a Rada Města Tachova je v podstatě její valná hromada.“ Věra a Zdeněk Rubákovi.

Petice

A do třetice stížnost obyvatel. Jde o petici lidí žijících v jednom z věžáků. Ti uvádějí: „Píšeme za věžák v Bělojarské 1524,Tachov. Nejsme spokojeni jako spotřebitelé s kotelnami v Tachově. S ohledem na dobu, ve které žijeme, je vše stále dost v době dávno minulé!“ Jiřina Suttnerová, Miluše Pavlíčková a ostatní obyvatelé tohoto věžáku.

Co na to SMÚT?

Stížnosti Deník tlumočil SMUT. Jednatel společnosti Jiří Sedláček odpověděl:

„Na základě podnětu paní Burianové přišla na SMUT Tachov kontrola ze Státní energetické inspekce (SEI). Byla zahájena 23. května a ukončena 20. června projednáním protokolů. Kontrolovány byly roky 2009 a 2010.

Kontrola shledala v roce 2009 dvě nesrovnalosti v částce necelých 4500 korun. V roce 2010 to byly opět dva případy v částce řádově 4000 korun. Jednalo se například o smluvní pokutu za neprovolaný tarif mobilního operátora nebo poplatek z prodlení za později zaplacenou zálohu. Tyto náklady jsou dle zákona o dani z příjmu daňově uznatelné, nevyhovují však uznatelnosti dle Cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu ERU. Uvedené náklady z obou let jsou v řádu tisícin procenta z celkových nákladů na výrobu tepla a TUV. V ceně za 1GJ (gigajoule) se jedná o 0,04 korun (bez DPH). V celkové ceně za GJ včetně DPH se tyto čtyři haléře ztratí zaokrouhlením. V žádném případě proto nedošlo k poškození spotřebitele.

Po projednání protokolů z kontroly SEI jsem pozval paní Burianovou k ústnímu projednání výsledků kontroly a vlivu zjištěných závad na cenu tepla a TUV. Navržené termíny jí však nevyhovovaly, tak jsem navrhnul jakýkoli jiný termín po 11. červenci. Na to už paní nereagovala.“

Vyjádření starosty

Protože ve stížnostech je zmiňována úloha starosty Ladislava Macáka, požádali jsme jej rovněž o vyjádření :

„SMUT Tachov zřizuje město a je v souladu se zákonem jejím stoprocentním vlastníkem. Správní radu SMÚT nemá. Má pouze dozorčí radu, jejímž členem není ani starosta ani nikdo z rady. Valná hromada si na každém jednání volí předsedajícího.

K jednání Sdružení vlastníků bytů Jabloňová 1573 – 74:

V domě je v obou vchodech 24 bytů, z toho jich pět vlastní město. Na jednání sdružení vlastníků bytů by měl být z tohoto důvodu zástupce města. Upozornil jsem v úvodu jednání všechny přítomné, že statutárním zástupcem města jsem já a naši rodinu respektive náš byt, že zastupuje manželka. Když se hlasovalo o tom, zda povolit dalším vlastníkům, aby si zřídili vlastní etážové topení, hlasovali jsme s manželkou rozdílně. Ona za naši rodinu, které je jedno, jestli bude mít někdo v domě vlastní topení. Já za město, kterému to jedno není.

K etážovému topení:

Když jsme v roce 1996 koupili byty, hovořili jsme s ostatními majiteli bytů o tom, že bychom se odpojili od kotelny a zřídili si v bytě etážové topení s vlastním malým kotlíkem. Někteří od této myšlenky ustoupili, zůstalo nás pět (později se přidal ještě jeden), kteří jsme k tomuto úkonu měli souhlas všech ostatních spoluvlastníků. Tou dobou jsem nebyl starostou. Město nám odpojení nepovolilo, soudili jsme se a soud jsme vyhráli. Vše jsme provedli na své náklady. Finančně se podílíme na vytápění společných prostor.

V současné době by se chtěla odpojit od kotelny další část majitelů bytů. Už to ale není možné. V době, kdy jsme se odpojili my, nemělo město energetickou koncepci. Nyní už ji má zpracovanou. Podle ní se lze odpojit pouze v případě zrušení celé kotelny a odpojení všech objektů na ni napojených. Jednotlivé byty nebo části nelze odpojit tak, jak to bylo možné ještě před několika lety.“