VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od Farských bažin je jen kousek k zázračnému smrku

Tachovsko - Dnes se vydáme lesní silničkou z Lesné do hlubin Českého lesa. Schválně jsem v první větě frekventoval slovní základ „les“, k navození té pravé atmosféry. Sklářský vrch (762,8 m), kolem kterého se budeme toulat, zase cosi vypovídá o jedné profesi spojené se zdejšími hvozdy.

20.10.2009
SDÍLEJ:

Torzo zázračného smrku při silnici z Lesné do Staré Knížecí Huti. Foto: Miroslav Trégler

Mezi Sklářským vrchem a bývalou hájenkou Rendezvous (u křižovatky silnic od Ostrůvku a Staré Knížecí Huti) se nachází pramenná oblast potoků Huťského a Hraničního vyplněná mozaikou rašelinných biotopů. A právě zde se rozkládá přírodní rezervace Farské bažiny. Jde o lesní vrchoviště, jehož nejcennější částí je nejrozsáhlejší porost borovice blatky (bažinný druh borovice) v Českém lese. Zbytek rezervace vyplňují rašeliníkové či podmáčené smrčiny. V mechovém, bylinném, „keříčkovém“ a keřovém patře najdeme celou škálu typických vrchovištních rostlin jako jsou klikva bahenní, šicha černá, kyhanka sivolistá, suchopýr pochvatý a různé druhy rašeliníků. Opravdovou vzácností rostoucí v této rezervaci je rojovník bahenní. Bíle kvetoucí a vonící keřík.

S ochranou mokřadů to nebylo a není jednoduché. I Farské bažiny byly ohroženy odvodňovací mánií, neustálým bojem s vodou v krajině (bohužel v myslích některých lesníků a zemědělců je voda stále „nepřítel“). Nestor ochrany přírody na Tachovsku Pavel Řepa se k tomu v encyklopedii Českého lesa (nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2005) vrací následujícími větami: „Na počátku 70. let 20. století však bylo okolí rezervace razantně odvodňováno a tyto úpravy snížily hladinu spodní vody natolik, že i ve středu rezervace začal smrk zatlačovat borovici blatku a s ní typickou rašeliništní květenu a zvířenu. V 80. letech se díky aktivitě členů ČSOP povedlo podpořit rozvoj blatky vyřezáním smrku z jejích porostů a jejich oplocováním ve snaze ochránit přirozenou cestou se zmlazující blatky před okusem zvěře. V současné době boj o záchranu blatkových porostů vrcholí snahou vrátit do rezervace původní vodní poměry zadržením vody v rašeliništi příčnými hrázkami na vodotečích, které z ní vytékají.“

Vrátíme–li se z bažin na silnici, cestou zpět od Rendezvous do Lesné míjíme něco neobvyklého. Nedaleko silničního můstku přes Hraniční potok, vpravo za krajnicí, leží torzo smrku vyvráceného v roce 1988. Jde o bývalý památný strom (tehdy podle platné legislativy „chráněný přírodní výtvor“) „Smrk u hájenky Rendezvous“. Proč se o tomto stromu zmiňuji a proč zůstal na svém místě i po té, co padl? Jde totiž o strom „zázračný“, tak nějak působil na starousedlíky bizarní srůst dvou smrků. Stromy byly srostlé ve výši asi osmim metrů a na vrcholu se opět oddělovaly. Nakonec, jak jsem již předeslal, torzo je stále k vidění. Já osobně jsem k „zázračnému smrku“ přišel poprvé v devadesátých letech dvacátého století, a tak jeho „stojící“ podobu znám jen z fotografií publikovaných v různé literatuře. Ještě doplním, že pod stromem stávala socha Sv. Jana Nepomuckého.

Miroslav Trégler

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve Stříbře se uskutečnil druhý koncert kapel z partnerských měst
15

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Jak reklamovat koupený dům či byt

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení