VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odešel horník, geolog a historik Jiří Hlávka

Planá – Nemilosrdná sudička přetrhla 4. února nit života horníka, geologa, montánního historika a spisovatele Jiřího Hlávky. Ve věku pouhých 54 let tak odešla po těžké nemoci jedna z výrazných osobností svým životem a prací nadlouho spojená s Tachovskem.

9.2.2012
SDÍLEJ:

Jiří Hlávka, 29. 3. 2011, při prezentaci publikace Historie železářství a uhlířství v Českém lese, kterou napsal společně s Jiřím Kaderou. Foto: M. Korba

RNDr. Jiří Hlávka absolvoval příbramskou průmyslovku v oboru geologie a důlní měřičství a studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze zaměřené na základní a ložiskovou geologii. Velkou část života strávil prací na uranových dolech Vítkov, po jejich uzavření pak podnikal v obchodu s přírodninami a ve šperkařství. Řadu let fungoval jako geolog Chráněné krajinné oblasti Český les v Přimdě. Byl aktivním členem Hornicko – historického spolku v Plané a výrazně se rovněž podílel na projektu rozsáhlého Geoparku zahrnujícího Plzeňsko i Karlovarsko.

Jiří Hlávka se intenzivně zabýval dějinami hornictví a průmyslu se zvláštním důrazem na český západ. Jako autor byl znám přínosnými odbornými statěmi z oboru a také jako spoluautor zajímavé publikace „Historie železářství a hornictví v Českém lese“, kde zpracoval právě železářskou část. V nakladatelství Academia v Praze se redakčně připravuje k vydání jeho první český překlad Delliova díla. Jeho vydání se již nedožil. Rozpracováno zůstalo jeho dílo o historii hornictví v Západních Čechách.

Odešel v něm nejen vynikající odborník, ale i lokální patriot v tom nejlepším slova smyslu. Čest jeho památce a zdař Bůh!

Poslední rozloučení s Jiřím Hlávkou se bude konat v pátek 10. února od 14.30 hodin ve smuteční síni v Plané.

Martin Lang, Muzeum Středních Brd, Strašice

9.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení