VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravě brání nezájem firem

Stříbro – Zbytky hradeb křižujících některé části Stříbra jsou pro návštěvníky i obyvatele spíše nebezpečím než zajímavou turistickou atrakcí. Tomuto problému chtějí ale zástupci města dát konečnou přítrž.

19.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Problémů s opevněním bylo v minulých letech již několik. Asi jedním z nejzávažnějších případů byl ten, kdy se v roce 2010 nejspíše působením vytrvalých dešťů utrhlo zhruba patnáct metrů hradeb a zavalilo přilehlý dům. V tomto případě se naštěstí děsivě vypadající incident obešel bez zranění. V domě se v tu chvíli nacházela matka se dvěma dětmi.

I přes to, že město započalo téměř ihned se zajištěním hradeb, byl v roce 2013 vyhlášen zákaz vstupu do severní části městského parku, právě kvůli vyvalenému a sesunutému opevnění. Předpokládaným pachatelem sesuvů byl opět vydatný déšť. Jak občany, tak zástupce města tento problém samozřejmě trápil a již v této době začal vznikat plán na možné řešení. „Statici sledují, jak se situace vyvíjí, zda posuvy pokračují a jak by se mohlo dále postupovat. Projekt na opravu bude hotový do konce srpna a pak začneme hledat možnosti, jak opravu financovat," vysvětlil již dříve starosta Stříbra Karel Lukeš.

V roce 2013 počítalo město s tím, že realizace projektu by byla možná výhledově kolem roku 2015. A své slovo dodrželi téměř na čas.

„Je v plánu zrekonstruovat kompletně celé hradby, od Diany až k základní škole, včetně části v městském parku," vysvětlil Lukeš. Jak ale zdůraznil, nebude se jednat pouze o zajištění, aby nějaký uvolněný kámen nespadl případnému kolemjdoucímu na hlavu. „Bude se jednat o kompletní opravu v pravém slova smyslu. Samozřejmě s tím jsou spojená i místa, kde se bude muset část hradeb zcela strhnout a znovu postavit. Je to ale potřeba."

Ač se jedná o rekonstrukci potřebnou a ocení jí nejspíše každý, kdo zbytky opevnění v posledních letech viděl, u stavebních firem, které by se o tento projekt mohly zajímat, výběrové řízení zájem bohužel nezvedlo.

„Do výběrového řízení na opravu opevnění se bohužel nikdo nepřihlásil. Nyní se upravují některé body v nabídce a brzy bude výběrové řízení vyhlášeno znovu. Věřím, že tentokrát vzbudí větší zájem." dále uvedl stříbrský starosta.

O tom, že to vedení města myslí s rekonstrukcí hradeb vážně, svědčí i vyhrazené finance pro tuto přestavbu. „Celkově je pro projekt opravy opevnění vyhrazena částka čtrnáct milionů korun," na závěr podal informaci Karel Lukeš. Vyhrazená částka tedy oproti prvotním záměrům ještě vzrostla. To je zapříčiněno především dotací, ve kterou město doufalo již při prvních problémech s touto památkou. „Nakonec se nám podařilo od Ministerstva kultury, pod které tyto objekty spadají, dostat dotaci ve výši osm milionů korun. Tato částka nám tedy výrazně pomůže," na závěr řekl starosta.

I přes vysokou pomoc od ministerstva přesto město bude muset zainvestovat ze své kasy částku kolem sedmi milionů. Jak ale již bylo řečeno, rekonstrukce je opravdu potřebná.

Autor: Jindřich Sýkora

19.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Tachově zasahovali hasiči při likvidaci stovky metrů dlouhé ropné skvrny na komunikaci.
AKTUALIZOVÁNO
13

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Robert Gilbert přebírá 5. května 2016 dekret o udělení čestného občanství Domažlic z rukou starosty Miroslava Macha.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

FOTO: Maršovy Chody oslavily tradiční Vavřineckou pouť

Maršovy Chody – Vavřineckou pouť slavili o uplynulém víkendu obyvatelé obce Maršovy Chody.

Jana Míková se opět prosadila na stupně vítězů

Tachov – Opět na stupních vítězů, a to dokonce mezi staršími jezdci, stanula při jednom ze svých letních startů mladá tachovská automobilová závodnice Jana Míková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení