Kauzu odstartovala petice občanů Mýta, kteří požadují referendum o připojení ke Studánce. Důvodů uvádějí několik. Například to, že jsou dopravně blíž ke Studánce. Problémy mýteckých jsou podle petice podobné těm studáneckým a jejich řešení je proto bližší zastupitelstvu malé obce. Mají dojem, že ve Studánce se lépe prosadí zájmy malé skupiny obyvatel osady. Iniciátoři petice, jejichž představitelem je Richard Malík, poukazují také na fakt, že ačkoli platí stejné daně jako občané okresního města, nemají stejné vymoženosti. Pro příklad uvádějí dopravní obslužnost, kanalizaci, vodovod, obchody, školy.

„O všem budeme rozhodovat na jednání zastupitelstva, výsledek nechci předjímat,“ řekl starosta Tachova Ladislav Macák. Odtržení nebo přechod jedné části obce pod jinou samosprávu není řešeno zákonnou úpravou. Je to věc dohody mezi zastupitelstvy dotčených obcí, stejně tak jako převod majetku.

Názor na danou problematiku jsme zjišťovali u opozičního zastupitele Pavla Sklenáře. „Jsem proti tomu, aby Mýto přešlo pod Studánku. Jako zastupitelé ho přece nemůžeme jen tak nechat odejít , město tam má majetek – lesy, pozemky, komunikace,“ řekl. „Upřednostňuji jednání mezi zástupci města a obyvateli osady o tom, proč chtějí odejít. Určitě se lze dohodnout na přijatelném řešení.“

Ve Studánce už mají po středečním jednání zastupitelstva jasno. „Byli jsme všemi hlasy pro případné připojení osady Mýto,“ řekla starostka obce Irena Zapletalová. „Nebyla to naše iniciativa, ale proč ne? Daně z příjmů by znamenaly přínos pro obecní pokladnu..“ Na otázku, zda by Studánka převzala obec i bez majetku, odpověděla : „Ano, ale když všechno, tak všechno.“

Konečné slovo by mělo padnout na jednání tachovského zastupitelstva, které se uskuteční v závěru března.