VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Otínská tvrz zmizela téměř beze stop

OTÍN - Seriál o zapomenutých, méně známých a kuriozních památkách Tachovska

18.5.2008
SDÍLEJ:

Otínská náves.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Skutečnou lahůdkou a záhadou pro milovníky téměř neznámých panských sídel byla tvrz v Otíně nedaleko Plané. Minulý čas je nasnadě. Spolu s další zástavbou sídlo zaniklo na přelomu 50. a 60. let dvacátého století a to bez jakékoliv dokumentace a prakticky beze stop. Až na malé výjimky, jako je například fotografie, dokumentující stav sídla v době krátce před zánikem. Fotografie byla pořízena v rámci provádění terénního průzkumu regionu a zobrazuje pobořený patrový objekt beze střechy, stojící jižně od otínského gotického kostela.

Patřil do komplexu budov zanikajícího hospodářského dvora. Do objektu se prý ještě roku 1957 dalo vejít vstupem zaklenutým v horní části do oblouku. Přízemí stavby se ovšem již částečně nacházelo pod úrovní terénu. Interiér osvětlovalo několik velmi úzkých okének. Podobné svědectví podává také fotografie otínské návsi z roku 1926, kdy panorama doplňuje obrovská lípa, snad téměř sedm set let stará.

Určitou představu o rozmístění budov a poloze statku s někdejší tvrzí pomůže navodit plánek či nákres obce, datovaný do doby před polovinou 19. století. A to je asi tak vše, co máme o novějších dějinách a podobě někdejší otínské tvrze k dispozic. Na základě nejrůznějších indicií odborníci usuzují, že tvrz v Otíně stála již od 14. století, kdy čteme také první písemné zmínky v souvislosti s podacím právem místního kostela ke Svojšínu.

Koncem zmíněného věku zde zřejmě vyrůstá statek, náležející rytířům z nižšího šlechtického stavu. Uvádějí se například Stupek z Otína či Odolen z Oráčova. Krátký čas náležel Otín i k plánskému panství. Písemnosti uvádějí, že přímo otínská tvrz je v zmíněna mezi lety 1574 – 1575. O ní se píše také kolem poloviny 17. století v souvislosti s konfiskačním řízením proti držitelům Plané, a to v souvislosti s poplužním dvorem.

Urbář plánského panství je poněkud sdílnější. Dozvíme se, že tvrz je popsána jako obytný dům o jednom patře, vyzděný z kamene a krytý šindelovou střechou. Vyjdeme-li ze svědectví zmíněných fotografií, dá se předpokládat, že v průběhu času budova někdejší tvrze, začleněná do areálu hospodářského dvora, nejspíše nedoznala nějakých zásadních změn. Můžeme se tedy domnívat, že panské sídlo, které v Otíně beze stopy zaniklo kolem poloviny dvacátého století, představovalo podobu sice prosté, ale původní renesanční tvrze.

David Růžička

Místo události:
18.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení