VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památky je možné zachránit, adopcí

Planá – Poničené kamenné památky u cest, křovím a trávou zarostlé pomníčky nebo chátrající boží muka. Obrázek, který se často naskytne místním obyvatelům a návštěvníkům Plané a okolí. To by se v dohledné budoucnosti mohlo změnit.

15.3.2010
SDÍLEJ:

Kříž u Dolní Jadruže.Foto: Miloslav Antropius

Miloslav Antropius přišel s myšlenkou, jak těmto památkám pomoci. A to adopcí, podobně jako je tomu u zvířat v zoologických zahradách.

A nejde jen o pomoc památkám, ale i o hledání domova. „Za války i po ní tyto památky lidé dost ničili. Možná i za nějakou odměnu je byli ochotni zaorat. Neměli k tomu žádný vztah. Lidé, kteří se zde narodili památky tak nevnímají, jako ti lidé, co se sem přistěhovali,“ vysvětluje Antropius a pokračuje: „Zdejší kraj je mimořádný. Jak polohou, tak přírodou a zejména tím obrovským množstvím kamenných památek.“

Autor myšlenky adopce památek cestoval v minulosti po republice, ale takový rozsah kamenných děl nikde neviděl. „Je to unikum, které lidem pomáhá dotvořit si domov, a to mnohdy lidem, kteří se zde nenarodili, přistěhovali se,“ popisuje současný stav.

Dostatek vhodné suroviny a naklonění zdejšího kraje kameníkům podpořilo v minulých staletích vznik velkého množství děl. „Vše začalo v polovině předminulého století. To zde začal působit kameník Georg Böhm ze Studánky, po kterém se našly stovky děl od Domažlic až po Mariánské Lázně,“ připomíná Antropius, který důvod pro svojí myšlenku nevidí jen v záchraně vlastních památek, ale právě také v hledání identity v novém domově lidí, kteří se na Tachovsko přistěhovali.

Přes jistou zanedbanost kamenných děl u cest a v polích je vidět, že některé jsou v péči dobrovolníků. „Hodně památek už má takového svého andělíčka. Teď je tedy čas myšlenku adopcí rozšířit, podpořit a dát jí formu. Památky bude nutné nejprve zmapovat a zájemce o adopci se bude moci přihlásit,“ tvrdí Antropius a poukazuje na možnost spolupráce s Místní akční skupinu (MAS), kde iniciativa v mapování a popisu památek už běží.

Několik křížků a památek na Tachovsku je v péči dobrovolníků. Je vidět, že kolem je třeba vysekána tráva a prořezáno křoví. „Příkladem může být v Otíně u hřbitova pomník mladého německého vojáka z první světové války. Pomník byl povalený a zanedbaný. Jedni místní lidé se ujali péče o tuto památku. Podobně aktivní lidé jsou ve Studánce,“ ukazuje Antropius na příklady.

Autor myšleny adopcí hledá podobně aktivní zájemce o adopci památek. Kdo by se k takové památce přihlásil, zajistil by podle svých možností její opravu a následně jakousi údržbu. Jedinou odměnou by ale byl pouze dobrý pocit,“ dodává závěrem výzvy.

Zájemci o více informací ohledně adopce památek mohou kontaktovat redakci Tachovského deníku, nebo napsat na: antonin.hribal@denik.cz

Autor: Antonín Hříbal

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení