VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pár připomínek na adresu společnosti ČEZ

NÁZOR -

27.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Společnost ČEZ se nás prostřednictvím tisku opakovaně ptá, zda nežijeme v omylu a zároveň nás vyzývá, abychom se nenechali tahat za nos a ověřovali si své znalosti. Jde samozřejmě o cenu elektřiny, přičemž nás ČEZ přesvědčuje, že v ČR je cena elektřiny v porovnání s ostatními středoevropskými zeměmi nejnižší. K tomu je třeba připomenout, že země, s nimiž nás ČEZ prorovnává, jsou Německo, Slovensko, Maďarsko a Albánie.
Pár připomínek k jednotlivým zemím a také ke způsobu argumentace ČEZu.

Pokud jde o Německo, většina této země neměla po válve totalitu, měla zodpovědné vedení, a už dlouho má euro. V této měně jsou Němci placeni a to tak, že si celkově vůbec nežijí špatně. Prostě jejich příjem je docela solidní. Kdyby se plat našeho průměrného pracovníka měl teď převést na euro a v této měně bychom také všechno platili, brzy bychom zkolabovali.

Slovensko a Maďarsko: Tyto země mají oproti nám určitou smůlu, protože nemají k dispozici tak výkonné jaderně – energetické kapacity jako my. Připomeňme, že elektrárna vytápěná uhlím spolyká denně několik vagónu uhlí, zatímco v jaderné elektrárně se palivo vyměňuje zhruba dvakrát do roka. Jinými slovy, provoz jaderných elektráren je v porovnání s uhelnými mnohem levnější. Zřejmě proto mají tyto dvě země elektřinu dražší.
Pokud jde o Albánii, ta do střední Evropy, jíž se srovnávání firmy ČEZ týká, nepatří. Je to jedna z nejjižnějších zemí Evropy. Na druhé straně do střední Evropy patří Polsko, která však ČEZ do srovnání nezařazuje.

Pánové z ČEZu, někteří z nás, odběratelů elektřiny, se opravdu nechceme nechat tahat za nos, a to ani vámi. A pokud jde o to ověření znalostí, necháme se rádi poučit. Ale pravdou, nikoli opakem pravdy, jako je to v případě Albánie, anebo úmyslným zamlčením toho, co se vám prostě nehodí. Jako to Polsko.
A ještě douška: V civilizované společnosti má být služba jednoho druhému poctivá. Vy to zřejmě dost dobře nevíte anebo jste na to už zapomněli. Proto připomínáme, že v tétom zemi žije mnoho lidí, kteří z práce odcházejí hodně unaveni, a přitom musí každou korunu nejednou obrátit, než ji utratí. Každou korunu, ne každý milion, jako zřejmě nejeden z vás.

Morálka bez svobody je málo platná. Ale svoboda bez morálky je nebezpečná. Zkuste se nad tím, pánové, zamyslet.

Petr Janata

27.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení