VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Písemky mají za sebou, teď skládají ústní zkoušky

Tachovsko – Jednou z prvních životních zkoušek v těchto dnech absolvují studenti posledních ročníků středních škol. Po písemkách předstupují před maturitní komise, aby zúročili své vědomosti vykonáním zkoušky dospělosti.

22.5.2012
SDÍLEJ:

Maturity na Střední odborné škole Stříbro. Foto: Martina Sihelská

„Maturity jsou v plném proudu. Studenti agropodnikání už zvládli praktickou maturitu, zatímco studenty přírodovědného lycea čekají obhajoby maturitních prací, které oponenti hodnotí jako velmi zdařilé," řekla učitelka Střední odborné školy ve Stříbře Věra Janečková. „Jsem ráda, že všichni úspěšně absolvovali didaktické testy státní maturity z českého jazyka. Potěšily mě i výsledky studentů v oblasti testů z cizího jazyka. Někteří, i když nejsou gymnazisté, si zvolili vyšší úroveň a výsledkem byla i více než devadesátiprocentní úspěšnost. Problémy se však vyskytly v neustále diskutované a hodnocené matematice. Držíme jim palce, aby celé maturity pro ně dopadly dobře, aby v září mohli nastoupit na vysoké školy. O studenty agropodnikání mají zájem zemědělské podniky našeho regionu, a tak si přeji, aby se jim práce dařila, a aby v praxi předvedli, co je škola naučila. Potěšující je skutečnost, že absolventi tohoto oboru se vždy zařadí mezi zaměstnané."

Jednou z nich byla i maturantka veřejnosprávní činnosti Tereza Fenclová z Tachova: „Jsem hodně nervózní a moc jsem toho nenaspala. Nejvíce jsem se bála českého jazyka, naopak si myslím, že z práva mám znalosti největší."

Na tachovském gymnáziu tento týden maturuje osmačtyřicet studentů šestých ročníků. Jeden student k maturitám nebyl z prospěchových důvodů připuštěn.

„Výsledky didaktických testů už máme, až na jednoho je zvládli všichni studenti," uvedla ředitelka školy Irena Volkovinská. Dva ze studentů si vybrali diskutovanou těžší formu státní písemné maturity z matematiky. „Oni i my jsme byli docela překvapeni výsledkem. Stačil zisk 33 procent, přičemž jeden dosáhl 56 a druhý dokonce 66 procent," řekla ředitelka.

U ústních zkoušek všichni povinně maturují z českého a cizího jazyka, další dva si mohli vybrat. Nejčastěji je to druhý cizí jazyk, dějepis, aplikace počítačů, základy společenských věd a další předměty. „Většina našich studentů bude pokračovat v dalším studiu na vysokých školách," dodala Volkovinská.

„Teď jdu na první předmět, angličtinu, testy mi dopadly dobře, tak to snad zvládnu," řekla Kateřina Kučnirová. Po gymnáziu by ráda studovala medicínu nebo Vysokou školu chemickotechno­logickou v Praze.

„Zrovna mám za sebou český jazyk, vytáhla jsem si Moliéra. Jednička to asi nebude, přesto si myslím, že se mi to povedlo. V didaktických testech mi utekla dvojka o jedno procento," posteskla si Michaela Braunová. O své budoucnosti má jasno. Na základě talentových zkoušek byla přijata ke studiu průmyslového designu na Západočeské univerzitě v Plzni.

Také Jana Hohlová už je přijata na školu. Bude to studium informační technologie v Pardubicích. Domů tedy bude jezdit jen jednou za měsíc. „Maturitu mám šťastně za sebou, byly to velké nervy," řekla.

Ze dveří třídy, kde zasedala maturitní komise právě vyšla další maturantka Renáta Blštáková: „Angličtina nebyla těžká, ale byla jsem nervózní a vypadávala mi slovíčka," povzdechla si.

Zatím všichni studenti Gymnázia Tachov procházeli ústními zkouškami bez větších problémů. Školu definitivně ukončí 18. června. kdy v obřadní síni tachovského zámku převezmou maturitní vysvědčení.

Martina Sihelská

Autor: Marie Podzimková

22.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení