VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planá bude mít peníze na sběrnu

Planá – Šest a půl milionu korun, což je devadesát procent veškerých nákladů na výstavbu, dostane město Planá na vybudování nového sběrného dvora na odpady. Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o přidělení dotace obdržela radnice tento týden.

12.1.2012
SDÍLEJ:

V SOUČASNÉ DOBĚ funguje na místě budoucího sběrného dvora výkupna surovin. Její zařízení přemístí majitel do provozovny u nádraží. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

„Dotace na sběrný dvůr odpadů půjde z prostředků Evropské unie, z Operačního programu životní prostředí. Celkové předpokládané uznatelné náklady projektu výstavby nového sběrného dvora jsou 7,28 miliónu korun a Evropská unie spolu se Státním fondem životního prostředí přispěje téměř devadesáti procenty, konkrétně 6,55 miliónu korun,“ informovala Miloslava Janovská z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.

Nový sběrný dvůr bude moderně vybavený. „Zařízení takových parametrů ve městě doposud nebylo provozováno a je především pro obyvatele města velmi potřebné,“ doplnila Janovská.

Nový sběrný dvůr vznikne na pozemku města, v Kyjovské ulici, kde je v současné době výkupna druhotných surovin. „Pozemek jsme před časem koupili s tím, že tam vznikne nový sběrný dvůr. Provozovateli výkupny surovin tak skončí nájemní smlouva, aby bylo možné stavbu sběrného dvora zahájit,“ uvedla Deníku starostka Plané Martina Němečková.

Výkupnu železného šrotu, barevných kovů a dalších druhotných surovin provozuje v Kyjovské ulici Jiří Hýsek. Ten bude muset tuto provozovnu zrušit. O práci tak může přijít jeden, možná dva zaměstnanci. „V Kyjovské ulici fungujeme už nějakých deset let. Lidé z této části města si na ni zvykli a nemají to tak daleko. Provozovnu budeme muset zrušit a zařízení přestěhujeme do další provozovny u nádraží. Hrozí ale nebezpečí, že budu muset kvůli uzavření areálu v Kyjovské ulici propouštět. Proto se chci přihlásit do soutěže o budoucího provozovatele sběrného dvora, abych k tomuto kroku nemusel přistupovat,“ vyjádřil se Deníku Hýsek.

Jak dále informovala Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, projekt výstavby nového, moderně vybaveného sběrného dvora odpadů byl připravován od roku 2010, žádost o finanční prostředky Evropské unie byla podána v červenci 2011.

„Sběrný dvůr bude vybaven potřebnými sběrnými nádobami na všechny druhy odpadů, které produkují obyvatelé města, včetně velkoobjemových kontejnerů a speciálních kontejnerů a zařízení pro nebezpečné odpady,“ uvedla Janovská. Do sběrného dvora bude možné ukládat jakýkoli odpad, který produkují domácnosti – například starý nábytek, koberce, vyřazená elektrická a elektronická zařízení a podobně. „Sběrný dvůr bude vybaven kontejnerem na bioodpad, štěpkovačem na staré větve a nezbytným zázemím pro obsluhu. Celý areál sběrného dvora bude oplocen a vybaven elektronickým zabezpečovacím systémem včetně kamer, které identifikují každou, i nežádoucí návštěvu,“ uvedla Janovská.

Velikost sběrného dvora bude 1200 metrů čtverečních a projektovaná roční kapacita 516,2 tun odpadu. Ten bude následně odvážen k využití, odstranění či dalšímu způsobu nakládání. Cílem města je podle Regionální rozvojové agentury oslovit okolní obce a města a nabídnout také jim využívání sběrného dvora.

Výstavba by měla začít ještě v letošním roce. „Přesný termín zahájení stavby zatím dán není. Musí mu samozřejmě předcházet veškeré legislativní kroky, včetně výběrového řízení na dodavatele stavby,“ sdělila Deníku starostka města. „Sběrný dvůr by měl být dokončen a uveden do provozu na konci listopadu. V případě nějakých komplikací, třeba s nepříznivým počasím, je nejzazší termín uvedení do provozu na jaře příštího roku,“ doplnila Němečková.

Autor: Jiří Kohout

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FC Viktoria Plzeň x AEK Larnaka

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Vysněné dětské postele

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Plzeň, Strakonice – Zatím nejvyšší porážku v přípravě na extraligu utrpěli včera hokejisté Škody Plzeň, kteří ve Strakonicích podlehli prvoligovému Motoru České Budějovice 1:6.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Domažlice, Plzeň – Finanční úřad zveřejnil výsledky působení svých kontrolorů na letošních Chodských slavnostech.

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Bonětice – Policisté z Plzeňského kraje využili prázdninových pobytů dětí na táborech, aby jim zde předvedli své schopnosti.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení