VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Plánští nesouhlasí s přílišným kácením stromů ve městě

Planá – Posledních několik týdnů v Plané rezonuje téma neúměrného kácení stromů ve městě a jeho okolí. Některým obyvatelům se jeho rozsah nelíbí, podepisují tak petici proti neuváženému kácení.

11.8.2017
SDÍLEJ:

Současná podoba západní části náměstí Svobody v Plané.Foto: Deník / Hříbal Antonín

V Plané se objevila v průběhu června zajímavá iniciativa. Majitelé několika obchůdků se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas s kroky města, které vedou z jejich pohledu k výraznější redukci zeleně, nejen stromů, ale také travnatých ploch.

Petici, která je výsledkem jejich společné domluvy, už podepsaly desítky lidí z Plané, své podpisy připojují i lidé, kteří zde nebydlí, ale k městu mají vztah, nebo sem dojíždí za prací. „Cílem petice není napadat rozhodnutí města, ale přesvědčit jeho zástupce k dialogu s občany. Petice jako celek neprotestuje proti kácení stromů se špatným zdravotním stavem, cílem petice bylo především snažit se umožnit občanům obce spoluúčastnit se rozhodování o jednotlivých stromech a jejich případném kácení,“ sdělila Tachovskému deníku majitelka Cukrárny U Kostela Lucie Hlávková, kde je možné petici také podepsat.

Nespokojenost části občanů Plané s neúměrným kácením vzrostlých a z jejich pohledu zdravých stromů se prohloubila s právě probíhající rekonstrukcí spodního náměstí, během níž bylo pokáceno jedenáct stromů, mezi nimi i Lípa Svobody skautské organizace. Další arboristické zásahy jsou pak plánované v ulici Dukelských hrdinů, Zámecké a Tepelské ulici. Autoři petice v dokumentu poukazují i na udržitelnost takových projektů, zmiňují například úpravu parku a cesty na Bohušuv vrch před sedmi lety, kde postupně ustaly práce na udržení prostoru a místo dnes působí zanedbaně.

Cíl petice se autorům podařilo zatím částečně naplnit celospolečenskou diskuzí. V srpnovém Plánském měsíčníku na obsah petice podrobně reagovala starostka Plané Martina Němečková. „K projektu na rekonstrukci náměstí se občané mohli vyjádřit, a tedy mohli vznést námitky k řešení situace s kácením a výsadbou nových stromů. O zeleni by ale měli v první řadě rozhodovat odborníci, kteří zhodnotí nejen stav a prospěšnost každého jednotlivého stromu ale i jeho rizika. Petice zmiňuje náměstí, zde ale jedenáct pokácených stromů nahradilo čtyřiatřicet nových,“ sdělila.

Své vyjádření připojili i místostarosta Pavel Nutil z hlediska profese lesníka – arboristy, a plánský obyvatel Miroslav Trégler, který mimo jiné uvedl. „Je velkou výsadou demokracie svobodně vyjádřit svůj názor, například formou petice. Opravdu si ale autoři petice dali tu práci a u veškerých, nebo alespoň některých pokácených stromů zhodnotili ještě před poražením jeho zdravotní stav, stabilitu a provozní bezpečnost? Pokud ano, rád bych se s tímto materiálem seznámil“.

“Jsme si jisti že s kácením stromů v centru města se bude i nadále pokračovat, přesto doufáme, že se nám podaří zachránit alespoň některé stromy, které se nachází v blízkosti našich domů, protože nikdo nechce bydlet na prostranství plném asfaltu, kamene a betonu,” uzavřeli tvůrci petice.

Autor: Jaroslava Hohlová

11.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení