VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Plánští nesouhlasí s přílišným kácením stromů ve městě

Planá – Posledních několik týdnů v Plané rezonuje téma neúměrného kácení stromů ve městě a jeho okolí. Některým obyvatelům se jeho rozsah nelíbí, podepisují tak petici proti neuváženému kácení.

11.8.2017
SDÍLEJ:

Současná podoba západní části náměstí Svobody v Plané.Foto: Deník / Hříbal Antonín

V Plané se objevila v průběhu června zajímavá iniciativa. Majitelé několika obchůdků se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas s kroky města, které vedou z jejich pohledu k výraznější redukci zeleně, nejen stromů, ale také travnatých ploch.

Petici, která je výsledkem jejich společné domluvy, už podepsaly desítky lidí z Plané, své podpisy připojují i lidé, kteří zde nebydlí, ale k městu mají vztah, nebo sem dojíždí za prací. „Cílem petice není napadat rozhodnutí města, ale přesvědčit jeho zástupce k dialogu s občany. Petice jako celek neprotestuje proti kácení stromů se špatným zdravotním stavem, cílem petice bylo především snažit se umožnit občanům obce spoluúčastnit se rozhodování o jednotlivých stromech a jejich případném kácení,“ sdělila Tachovskému deníku majitelka Cukrárny U Kostela Lucie Hlávková, kde je možné petici také podepsat.

Nespokojenost části občanů Plané s neúměrným kácením vzrostlých a z jejich pohledu zdravých stromů se prohloubila s právě probíhající rekonstrukcí spodního náměstí, během níž bylo pokáceno jedenáct stromů, mezi nimi i Lípa Svobody skautské organizace. Další arboristické zásahy jsou pak plánované v ulici Dukelských hrdinů, Zámecké a Tepelské ulici. Autoři petice v dokumentu poukazují i na udržitelnost takových projektů, zmiňují například úpravu parku a cesty na Bohušuv vrch před sedmi lety, kde postupně ustaly práce na udržení prostoru a místo dnes působí zanedbaně.

Cíl petice se autorům podařilo zatím částečně naplnit celospolečenskou diskuzí. V srpnovém Plánském měsíčníku na obsah petice podrobně reagovala starostka Plané Martina Němečková. „K projektu na rekonstrukci náměstí se občané mohli vyjádřit, a tedy mohli vznést námitky k řešení situace s kácením a výsadbou nových stromů. O zeleni by ale měli v první řadě rozhodovat odborníci, kteří zhodnotí nejen stav a prospěšnost každého jednotlivého stromu ale i jeho rizika. Petice zmiňuje náměstí, zde ale jedenáct pokácených stromů nahradilo čtyřiatřicet nových,“ sdělila.

Své vyjádření připojili i místostarosta Pavel Nutil z hlediska profese lesníka – arboristy, a plánský obyvatel Miroslav Trégler, který mimo jiné uvedl. „Je velkou výsadou demokracie svobodně vyjádřit svůj názor, například formou petice. Opravdu si ale autoři petice dali tu práci a u veškerých, nebo alespoň některých pokácených stromů zhodnotili ještě před poražením jeho zdravotní stav, stabilitu a provozní bezpečnost? Pokud ano, rád bych se s tímto materiálem seznámil“.

“Jsme si jisti že s kácením stromů v centru města se bude i nadále pokračovat, přesto doufáme, že se nám podaří zachránit alespoň některé stromy, které se nachází v blízkosti našich domů, protože nikdo nechce bydlet na prostranství plném asfaltu, kamene a betonu,” uzavřeli tvůrci petice.

Autor: Jaroslava Hohlová

11.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sokol Bor v derby s nedalekou Stráží vyhrál o gól

Memoriál Václava Zimáka v požárním sportu se konal na nádvoří pivovaru v Chodové Plané.
24

FOTO: Hasiči soutěžili v požárním útoku i ve váze družstev

Naši prvňáci ze ZŠ Zárečná Tachov

Tachovsko - Ve středu 27. září najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Zárečná Tachov.

FOTOGALERIE: V Kostelci připravili pro děti procházku pohádkovým lesem

Kostelec – Komise pro občanské záležitosti v Kostelci uspořádala pro děti pohádkový les. Dětí se sešlo šedesát pět. Než děti vstoupily do lesa dostaly účastnický list, do kterého jim na každém pohádkovém stanovišti potvrdili splněný úkol.

Lesněnky přichystaly soutěž o nejlepší holubec

Lesná – Spolek Lesněnky z Lesné uspořádal uplynulou sobotu zábavné soutěžní odpoledne s ochutnávkou tradičního pokrmu východoslovanské kuchyně nesoucí název holubec.

Prazdroj lidem: V Bukovci začíná sloužit dětem dětské hřiště.

Plzeň - Před rokem uspělo občanské sdružení Náš Bukovec v grantovém programu Prazdroj lidem se svou žádostí o příspěvek na stavbu úplně nového dětského hřiště v areálu bývalé plovárny v přírodním parku Berounka v Bukovci na severním okraji Plzně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení