VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Platit dvě třetiny je prý moc

Chodová Planá - Vlasta Stanak cítí nespravedlnost v rozhodnutí sdružení vlastníků. Ti se brání.

4.9.2009 9
SDÍLEJ:

VĚTŠINU NÁKLADŮ NA ELEKTŘINU spotřebovanou ve společných prostorech jedné bytovky v Chodové Plané uhradil Alexander Chalupský. Na snímku ukazuje na jedno ze svídidel na chodbě. Podle něj světla nespotřebovala tolik proudu, aby musel platit dvě třetiny.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Majitelka bytu v Chodové Plané Vlasta Stanak je rozčarována přístupem ostatních vlastníků bytů. Ti se dohodli, že její syn Alexander Chalupský bude platit většinu nákladů za spotřebovanou elektřinu ve společných prostorách. „Za ty dvě žárovky na chodbě? To snad ani není možné,“ podivuje se majitelka bytu, ve kterém Chalupský bydlí.

Vlastníci dospěli k rozhodnutí, že Chalupský zaplatí rovné dvě třetiny z nákladů kvůli častým nočním návštěvám v bytě paní Vlasty. „Chalupský tady má přes den a dloudo do noci, někdy až do rána, neskutečné množství návštěv. Pořád na chodbě rozsvěcují. A to si představte, že jich je dvacet nebo třicet mladých lidí. Řekla bych, že jsou to feťáci, co Chalupského navštěvují. Nikdy jsme tu neměli problémy, za společné prostory jsme platili pár korun. Od té doby, co tu bydlí, tak se problémy jen hrnou a platíme nehorázné částky za elektřinu. Řekli jsme si, tak dost,“ poukazuje na problémy sousedka Libuše Svátová.

O nočních návštěvách Vlasta Stanak ví. „Když se paní Svátová dověděla, že jsem tady, tak si začala stěžovat. Řekla mi, abych si dala do pořádku syna a něco s ním už konečně udělala. V bytovce byl klid a nyní tam prý není,“ říká Stanak, která většinu roku žije v USA. Od syna ví, že paní Svátové údajně vadí snad vše, co se děje kolem syna. „Nejprve jí vadil pes, pak odmítla uklízet společné prostory a nyní vyvolala to, aby můj syn platil ty dvě třetiny nákladů na elektřinu. Už jí vadí asi všechno,“ dodává rozhořčeně.

Pro odečet spotřeby elektřiny jsou instalovány v domě jedny hodiny, a to pro obě chodby, kočárkárnu a sklepní prostory. Částku za vyúčtování loňského období tedy rozpočítali tak, že 2192 korun zaplatil Chalupský. „Tisíc devadesát šest korun zapatili dohromady majitelé ostatních jedenácti bytů,“ dokládá údaji na faktuře paní Vlasta. „Pokud chtějí, aby platil více, ať si zavolají energetiky, kteří spočítají o kolik více můj syn spotřebuje. Vůbec se mi nelíbí, jak to udělali. Když synovi vrátí adekvátní částku, bude vše v pořádku. V opačném případě, jako majitelka bytu, jejich jednání podám k soudu,“ je rozhodnuta Stanak a dodává: „Syn není, jak se říká svatý, ale jestli proti němu něco mají, tak jsou zde komise nebo soudy. Nemohou ho ale takto trestat.“

Podle námi oslovených právníků by mohlo být jednání sdružení vlastníků bytů protiprávní, zejména v případě, že takovéto situace neřeší stanovy sdružení. „Žádné takové stanovy, co by to řešily nemáme, ale vidíme, jak pořád svítí na chodbě. Řekli jsme, že víc platit nebudeme a ať to naše účetní propočte. Nechceme platit, co nespotřebujeme,“ poukazuje Svátová. „Několikrát jsme i volali policii, kvůli rušení nočního klidu. Oni sice přijeli, ale stejně s tím nic nezmůžou. Paní Stanak jsme řekli, že jestli s tím nic neudělá, tak necháme Chalupského soudně vystěhovat,“ doplnila sousedka z bytovky Marie Nováková.

Účetní záležitosti má na starosti Jana Batrlová. „Sdružení vlastníků dělám pouze účetnictví. Navrhovala jsem, aby pan Chalupský zaplatil polovinu z celkové částky za vyúčtování elektřiny. Vlastníci bytů ale rozhodli, že bude suma rozdělena na jednu a dvě třetiny,“ oponuje Batrlová.

Nájemník připouští časté noční návštěvy, ale nesouhlasí s rozhodnutím vlastníků. „Návštěvy sem ke mně chodí, ale dvacet denně, to je nesmysl. Asi jim vadí, že můj opatrovník chodí na nákup nebo ven několikrát denně. Taky nechápu, jak mohli určit, kolik přesně jsem spotřeboval. I když s tím nesouhlasím, částku jsem zaplatil, abych měl klid,“ podivuje se Chalupský, který je v invalidním důchodu.

Autor: Antonín Hříbal

Myslíte si, že vlastníci bytů postupovali správně?

ANO

17 %

NE

83 %

Hlasovalo: 6

Anketa byla ukončena

4.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení