VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po učních je poptávka

TACHOVSKO - Největší problém učňovského školství na Tachovsku je podle odborníků vtom, že poptávka zaměstnavatelů je větší, než počet studentů, kteří opouštějíškoly

4.2.2008
SDÍLEJ:

Vojtěch Lukeš začínal po absolvování školy ve Světcích jako obráběč kovů. Díky své píli, zkušenostem a podpoře společnosti se vypracoval na programátora CNC strojů. Foto: Lucie Mošovská

„Máme tady od firem působících vregionu požadavky na třicet svářečů a na stejný počet zámečníků se svářečským oprávněním,“ sdělil Deníku Eduard Šimůnek zÚřadu práce vTachově. Sehnat svářeče je podle něj letitý problém, se kterým se firmy potýkají zhruba desetlet.

Střední škola vBoru (donedávna učiliště) přitom produkuje každý rok několik čerstvých svářečů. „Studenti, kteří končí naší školu svýučním listem, mají vlastně tři kvalifikace. Mají výuční list na obor, který se vyučili, kromě toho řidičské oprávnění na nákladní auta a na traktory a ještě svářečský průkaz,“ uvedla ředitelka školy Zdeňka Valečková. Zatím všichni studenti školy sehnali hned po studiích uplatnění a neměli problémy shledáním volného místa. „Kromě toho, že máme vlastní prostory pro odbornou praxi, spolupracujeme isfirmami. Zájem onaše učně má třeba Kermi ve Stříbře, ozývají se však imenší firmy,“ dodala ředitelka.

Střední škola bude vnovém školním roce otevírat také maturitní obor Mechanizace a služby, který bude více zaměřen na technologie.

Několik desítek vyučených odborníků itechniků smaturitním vysvědčením vyprodukuje za rok Střední průmyslová škola vTachově Světcích.

„Obrovská poptávka zaměstnavatelů je po zámečnících, obráběčích kovů a zednících. Vpolovině devadesátých let ale takový zájem nebyl, a tak se tyto obory poněkud utlumily. Od té doby však na Tachovsku vznikla řada nových firem, které kvalifikované lidi potřebují,“ řekla nám ředitelka průmyslové školy Jana Hrčková.

Ze školy vychází ročně dvanáct obráběčů, stejný počet zámečníků, přibližně stejně zedníků, elektrikářů a truhlářů. Kromě toho přes dvě desítky lidí smaturitou. „Obecně ale dětí, které mají zájem otechnické učební obory, ubývá,“ dodala Hrčková. „Většina mladých lidí chce dnes mít maturitu a pracovat na manažerských postech. Ale ity klasické obory nabírají nové technologie a dají se srovnat smaturitními obory,“ uvedla dále ředitelka.

Většina učilišť a středních škol vychovává studenty při odborné praxi ve vlastních provozech, případně zřizují učňovská střediska přímo ve firmách. Loni například bylo moderní učňovské středisko otevřeno vareálu firmy BHS vTachově. „Učni pracují na dvou druzích strojů– CNC frézce a klasickém soustruhu. Za práci dostávají samozřejmě iodměnu, která činí až 1500korun měsíčně. Jejich práce je použita do výroby, kterou produkuje firma BHS. Do výroby je použita ipráce učňů zámečníků, kteří se učí veškeré zámečnické a montážní práce,“ uvedla Lucie Mošovská zfirmy BHS. Po vyučení jsou studenti připraveni nastoupit do práce a mohou hledat práci ivzahraničí, protože získají tzv. europass, kde je jejich kvalifikace popsána včeštině ivangličtině.

Více čtěte zde: Učňové na Tachovsku se nemusejí bát budoucnosti

Autor: Jiří Kohout

4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení