VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po válce zmizelo z mapy okresu pětačtyřicet vesnic a osad

Tachov – Nakladatel, spisovatel, nadšený historik. Na jeho kontě je více než padesát publikací. Zdeněk Procházka z Domažlic.

1.7.2011
SDÍLEJ:

Zdeněk Procházka autor knihy o zaniklých obcích Tachovska při podepisování nové publikaceFoto: DENÍK/Václav Šimek

To je autor nové knihy nazvané Putování po zaniklých místech Českého lesa. Kniha vypráví o obcích na okrese Tachov, které zanikly po válce. Je to druhý díl publikace, která mapuje tyto bývalé obce v Českém lese. První díl se věnoval zaniklým obcím na Domažlicku.

O kolik obcí tedy Tachovsko přišlo za posledních šedesát šest let?
Bylo jich kolem pětačtyřiceti. Netýká se to ovšem jen pohraničního pásma, ale také Plánska a Stříbrska.

Sbírat materiály o téměř padesátce obcí je určitě náročná práce. Jak dlouho jste pracoval na knize?
Materiály jsem mohl začít sbírat teprve před dvaceti lety. Po pádu železné opony a zpřístupnění pohraničního pásma. Dříve to prostě nebylo možné. Na těchto dvou zmíněných publikacích jsem pracoval přibližně deset let. Původně jsem ji plánoval vydat už dříve, ale vyšlo mi to až nyní.

Kde všude jste sbíral podklady pro publikaci?
Pramenů bylo mnoho. Velice mi pomohli pamětníci a rodáci, kteří poskytli spoustu dobových fotografií. Také to bylo v okresních archivech. Mnoho informací jsem nasbíral přímo v terénu. To mě baví ze všeho nejvíc. Například zjistit podle pramenů kde co stálo, změřit to, porovnat údaje.

Jaké byly nejčastější příčiny zániku těchto obcí?
Nejvíce to bylo samozřejmě kvůli zřízení pohraničního pásma. Pak vesnice, které ležely v jeho blízkosti. Lidé v nich žijící neměli například zaručenou práci a tak se časem přestěhovali jinam. Pak byly případy, kdy vesnice musely ustoupit jiným stavbám. To byl osud Butova a Lučiny, kde jsou dnes přehrady.

Kdy zanikla poslední obec na Tachovsku?
Takovým posledním případem je dnes Janov nedaleko Kočova. Byla zde vybudována nová silnice a ze vsi dnes zbyly jen dva domy. Proces zanikání obcí ještě neskončil. Také bych rád zmínil Dolní Plezom, kde je dnes jediné stavení, bývalý zámeček, který je ale neobývaný.

Připravujete v současné době nějakou další knihu?
Připravuji řadu knih z cyklu Co odnesl čas. Budou zde převážně fotografie, protože lidé dnes dávají přednost těmto knihám, radši si prohlížejí obrázky. Už jsem takto zpracoval Domažlicko a Chodsko. Nyní bude kniha o Horšovskotýnsku a Českém lese. Chystám se na Tachovsko a jeho část Českého lesa a Stříbrsko.

Autor: Václav Šimek

1.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení