„Účastnila jsem se různých turistických pochodů, až jednou mne společně se starostou napadlo, proč bychom nemohli udělat turistický pochod také u nás. A tak vznikl novoroční výšlap a několik měsíců po něm také pochod Bílou Vlčí stopou,“ vysvětlila Deníku jedna z organizátorek, Marie Kobzová. Obě turistické akce mají po sobotě za sebou už jedenáct ročníků.

„Novoroční výšlap je v menším, chodí na něj tak třicet, čtyřicet lidí. Letos nás bylo asi pětatřicet. Ale vlčí stopa je masovější, bývá kolem sto třiceti, někdy i sto padesáti účastníků,“ vyjádřil se starosta Černošína Miroslav Plincelner.

Podobná účast byla také o letošním ročníku, na startu se zaregistrovalo necelých sto třicet lidí, což je více než desetina obyvatel Černošína. „Ale určitě jich šlo víc, protože někteří se nezapsali, nebo se zaevidovali za celou rodinu. Ta účast rozhodně není špatná, protože v prvním ročníku jsme začínali s třiceti účastníky,“ dodala Kobzová.

Nejmladší účastníci dostali za odměnu čokoládová vajíčka s překvapením, nejstarší si odnesl láhev značkového alkoholu. Stal se jím osmasedmdesátiletý Rudolf Pospíšil z nedalekého Stochova. „Ano, jezdí k nám pochodníci i z okolí, ale také ze vzdálenějších míst. Většinou to jsou příbuzní zdejších obyvatel. Letos bali asi nejvzdálenější účastníci z Chebska,“ uvedla organizátorka.

Původní trasa pochodu vedla přes Vlčí horu, letos ale organizátoři trasu změnili. „Po dlouhé a na sníh bohaté zimě nemusí být původní trasa na některých místech ideální, tak jsme zvolili raději suchou variantu. V půlce cesty, kde se pak účastníci rozdělí na kratší a delší úsek, dostane každý opečeného buřta. Jinak si ještě odnášejí diplom a medaili za účast,“ doplnil Plincelner.