Investice za 83 milionů korun začne v září, stanice bude situována v Částkově na zhruba jednohektarovém pozemku za stávajícími objekty Respo u silnice na Pernolec a Tachov.

„Jako pohon bude stanice ze 75 procent využívat odpadní produkty z živočišné výroby. Podestýlku od prasat, chlévskou mrvu a podestýlku od kuřat,“ informoval ředitel společnosti.

Nedostatku „paliva“ se podnik být nemusí, protože chová jak kuřata, tak i skot a prasata.

Podle Bečváře je využití odpadních produktů výhodnější, než spalování kukuřice. Má sice vysokou energetickou hodnotu, neboť obsahuje hodně škrobů a cukrů, jenže Agročas by jí musel „železné krávě“ dodávat 20 tisíc tun. To obnáší pěstovat ji na 600 hektarecch, což je pro podnik neekonomické.

„V Německu už některé bioplynové stanice závislé na rostlinné výrobě skončily kvůli neúměrně vysokým nákladům na pěstování plodin,“ zmínil Bečvář.

Při likvidaci odpadů ze živočišné výroby vznikne metan, který budou spalovat speciálně upravené motory. Ty roztočí generátor, a vznikne elektrická energie. Agročas ji hodlá prodávat ČEZu, Navíc odpadním teplem bude vytápět vlastní areál, kde jsou tři kotelny a náklady na topnou sezonu 300 tisíc korun ročně.

Ředitel Agročasu je navíc připraven postavit za 600 tisíc topný kanál k bytovkám.

„Nájemníci, kteří si nyní od obce koupili byty, mohou své lokální topení nahradit vytápěním z Agročasu,“ potvrdila starostka Kateřina Holetová.

Miroslav Bečvář míní, že by nájemníci mohli mít dva roky teplo z Agročasu zdarma. „Podmínkou ale je, aby ho chtěli. Nebudu budovat přípojky až do bytů, teplovod bychom přivedli jen před domy. Zbytek je na lidech. Dokud nebudu mít jistotu, že naše teplo chtějí, přívod nezačnu stavět,“ říká.