VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzemí ukrývalo tajemství

Láz – Letošní sraz rodáků ve vesnici Láz měl nečekaný bod na programu.

3.9.2015
SDÍLEJ:

A zcela společně zakopali přátelé a obyvatelé Lázu novou listinu, kterou uložili do lahve a zakopali u tří vysazených lip. Na místo položili kámen.Foto: David Blažek

„Jeden ze starších rodáků vyprávěl příběh o vzkazu v láhvi, který by měl být zakopaný pod lípou. Vzkaz měli zakopat po válce – 9. května roku 1946. Myšlenka o vykopání tajemného pokladu se v mysli obyvatel ukládala dlouho," uvedl do příběhu obyvatel obce a ředitel MKS ve Stříbře David Blažek.

Vzrostlý strom se ale zjara pokácel, a tak nic nebránilo tomu kopat do země. Kdo měl co po ruce, tak se toho chopil a po těžké dřině byl skutečně onen tajemný vzkaz nalezen. Na zažloutlém papíru, psáno černou tuší, stálo, jaká situace před lety byla z pohledu Sudet a v době ke konci války, nechyběl i seznam rodin, které zde po válce pobývaly.

Vzkaz nadšeně koloval z ruky jednoho ke druhému a v očích všech bylo vidět napětí a překvapení.

Protože v Lázu není žádná vesnická hospůdka nebo výčep, nechala zde obec vystavit pergolu, kde se místní společně schází, poklábosí u kávy nebo u vychlazeného pi­va.

A pod střechou pergoly vznikla letos myšlenka založit novou tradici. Účastníky srazu rodáků totiž událost s vykopanou láhví natolik zaujala, že se rozhodli vzkaz nahradí se novým.

Pokud někdo za dalších třeba sedmdesát let láhev vykope, tak se dozví, kdo v Lázu žil v minulosti, naší současnosti a určité informace o současné době.

Novou listinu dali společně dohromady místní obyvatelé s rodáky. Při letním srazu zde navíc vysadili tři nové lípy, vzkaz byl zakopán pod jednu z nich a na vrch byl usazen kámen. Na ten přijde označení s informační tabulkou, že pod zemí se skrývá tajemství.

„Vzkaz má zvěčnit to, že jsme tady byli a seznámit lidi s historií, která v obci Láz byla. Také by bylo hezké, kdyby se to stalo tradicí. Vykopávání lahve bylo dojemné v tom, že s námi byli lidé, jejichž rodiče byly před lety u zakopávání a vzkaz pro naší generaci psali," uvedla starostka Kladrub, pod které Láz spadá, Svatava Štěrbová.

Co s historicky výjimečnou listinou bude, se zatím neví. Nyní je uložena v trezoru kladrubského městského úřadu, a jak s ní bude naloženo, je otázkou do budoucna. „Místním obyvatelům jsme udělali kopii, aby ji na památku měli a originál jsme uložili. Možná bude vystaven v našem muzeu, ale jeho budoucnost je zatím otevřená," dodala Štěrbová.

Autor: Gabriela Jägerová

3.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení