VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohraniční lesy v okolí Lesné mohou skrývat další hromadné hroby z válečného období

Lesná – Už patnáct let hledají v okolí Lesné členové tachovského Klubu HP hromadné hroby a bunkry pocházející z konce druhé světové války. Zatím neúspěšně. Na stopu a k informacím o jejich existenci je přivedly historické záznamy i náhodná svědectví.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Poválečné shromáždění při pietní akci na tachovské Mohyle. Foto: Archiv Františka Soukupa

Lesní tajemství

Nádherné hluboké lesy za Lesnou skrývají nejedno tajemství z druhé světové války. Koncem války tudy procházela řada pochodů smrti. Některé směřovaly do Německa a jiné z Německa z koncentračního tábora Flossenbürg do Čech.

Nedávno zkoumali archeologové u Staré Knížecí Huti místo, kde byl hromadný hrob z té doby. Tento hrob byl v září roku 1946 otevřen a po exhumaci 37 vězňů byly jejich pozůstatky převezeny na tachovskou Mohylu, kde byly důstojně v rakvích pohřbeny. Tehdy při exhumaci bylo zjištěno, že většina vězňů měla prostřelené nebo roztříštěné lebky jako u ostatních exhumovaných vězňů v tachovském okrese. V roce 1946 bylo exhumováno v tehdejším tachovském okrese 216 vězňů, kteří byli pohřbeni na tachovské Mohyle.

Vězni bez čísla

Ostatky vězňů z hromadného hrobu od Staré Knížecí Huti se od jiných exhumovaných vězňů z hromadných hrobů něčím lišily. Podle zápisu komise, která prováděla exhumaci, pouze dva vězni měli neúplné vězeňské číslo bez uvedení národnosti. Ostatních 35 exhumovaných vězňů bylo bez čísla a národnosti. Kdežto v ostatních hromadných hrobech na Tachovsku se většinou vězeňská čísla i s národností na vězeňských oblecích zachovala. Domníváme se, že něco na tom nehraje.

Těsně po válce byly v pohraničí osídleném převážně německým obyvatelstvem zřízeny ve větších vesnicích stanice Sboru národní bezpečnosti (SNB). Ty měly za úkol sepsat všechno to, co se v jejich rajonu za války dělo.

Co stálo v Pamětnících

Byly na to zřízeny silné sešity, které na deskách měly nápis „Pamětník“. V Pamětníku ze Schönwaldu (Lesné) je napsáno:

„13. 4. 1945. Do Schönwaldu přišel velký transport vězňů z koncentračních táborů vedený SS-many. Transport přišel od Heldrohtu (Pastvina). Transport byl utábořen na pozemcích mezi hřbitovem a blízkým lesem. Celou noc bylo vedoucími SS-many stříleno do vězňů. Ráno druhého dne bylo mezi hřbitovem a lesem nalezeno 44 mrtvol, které SS-mani dali naložit na vůz a odvézt směrem k bavorským hranicím.”

Z Lesné za Starou Knížecí Huť , kde byl hromadný hrob 37 vězňů, je osm kilometrů daleko a skoro neustále lesem. Nezdá se to pravděpodobné, že by mrtvoly odvezli tak daleko a pak je u sousední vesnice zakopali kousek za domy. A při tom cestou ztratili sedm mrtvol.

V Pamětníku se dále píše: „O několik dnů později přišel do Schönwaldu druhý velký transport vězňů z koncentračních táborů, vedený rovněž SS-many. Němci nechali vězně volně odejít. Toliko ruské zajatce a Židy, kteří byli rovněž v transportu, seřadili a odvedli je směrem k bavorským hranicím, kde na nezjištěném místě měli být usmrceni.”

To znamená, že další skupina vězňů byla někde za Lesnou popravena a zakopána. A aby toho nebylo málo, narazili jsme ještě na jednu záhadnou skupinu vězňů.

Bunkry u Lesné

Podle překladu jedné německé kroniky, měli Němci koncem války vybudovat v lesích za Lesnou tři podzemní sklady, kde ukryli velké množství různého materiálu.

Někdy v roce 1965 přišel na policii v Tachově občan tehdejší Německé demokratické republiky, tedy NDR, který tvrdil, že jako vězeň z koncentráku ve Flossenbürgu pracoval se skupinou vězňů na budování velkých bunkrů za Lesnou. Všechny spoluvězně podle jeho vyprávění postříleli a jemu jako jedinému se podařilo utéci.

Tachovští policisté šli s ním to místo hledat, ale ten den to místo nenašli. Druhý den byli tachovští policisté z případu odvoláni a hledání bunkrů převzala Praha. Místo, kde by měly být bunkry, tachovský Klub HP hledá bez úspěchu už 15 let.

Jednou jsme měli možnost hovořit se starým hajným, který měl od konce války v této lokalitě svůj revír. Když jsme mu řekli, co hledáme, tak odpověděl: „Chlapci, hledáte špatně, já vím kde to je. Až mi sundají sádru (měl zlomenou ruku), tak já vám to místo ukážu.” Když mu sádru sundali, hajný krátce na to zemřel a nic už jsme se od něj nedozvěděli.

Nevíme, jaká skupina 37 vězňů byla v hromadném hrobu za Starou Knížecí Hutí. Možná, že se to už nezjistí. Ale je možné, že se ještě podaří najít údajné chybějící hromadné hroby a také bunkry, které měli vězni kopat.

František Soukup, Jiří Kohout

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Ilustrační foto.

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Planá - Město Planá během uplynulého víkendu ožilo multižánrovým festivalem Vyletnění.

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení