VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud zdraví dovolí, nenechte mozek a tělo zahálet

Stříbro – Už dvaapadesát let žije ve Stříbře Felix Matulka. Místní jej znají především jako kantora, ekonoma a skvělého muzikanta. V letošním roce oslaví Felix Matulka pětasedmdesáté narozeniny, což by mu asi nikdo vůbec nehádal.

15.2.2012
SDÍLEJ:

Felix Matulka. Foto: Martina Sihelská

Odkud pocházíte a jak jste se dostal do Stříbra?

Svoje mládí jsem prožil v Žákavé, malé vesnici nedaleko Blovic. Po absolvování gymnázia v Nepomuku jsem studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po promoci v roce 1960 jsem nastoupil jako učitel na tehdejší Zemědělskou technickou školu ve Stříbře. Od té doby se považuji za občana tohoto města. Spolu s manželkou, rovněž učitelkou, jsme vychovali dvě děti, dceru Ivanu a syna Alexandra. Oba rovněž vystudovali Vysokou školu ekonomickou. Máme tři vnoučata, Veroniku, Adama a sedmiměsíční Amálku.

Jaké je vaše zaměstnání a kolik let se mu věnujete?

Pro svoje postoje v srpnu 1968 jsem musel opustit školství. Pracoval jsem jako plánovač, po listopadové revoluci jako ekonomický ředitel v Léčebných lázních Konstantinovy Lázně. Po získání oprávnění jsem se osamostatnil a v současné době již dvanáct let podnikáme spolu se synem Alexandrem v naší společnosti.

Co vám tato práce přináší?

I když bych si mohl dlouho užívat důchodu, snažím se zatěžovat svůj mozek novými poznatky z daňové a účetní legislativy. V návalu práce si ani svůj věk neuvědomuji.

Měnil byste někdy?

Když jsem opouštěl výhodnou pozici ekonomického ředitele ve věku sedmapadesáti let a začal samostatně podnikat, považovali to moji známí za bláznovství. S odstupem času si ale uvědomuji, že jsem se rozhodl správně.

Navíc jste muzikant, na co hrajete a kolik let se hudbě věnujete?

Mým prvním koníčkem je muzika. Již v deseti letech jsem celkem slušně hrál na piano, později na harmoniku. Moji rodiče sice na nic nehráli, byli ale muzikální a brali mne s sebou na koncerty a především na opery. Tím ve mně vzbudili zájem o tento druh hudby, takže jsem uvažoval po absolvování gymnázia o studiu na AMU. Tehdejší šéf plzeňské opery a náš rodinný přítel Karel Vašata mi ale doporučil vystudovat jiný obor a muziku dělat jako koníčka. Při svých studiích v Praze jsem byl nejprve hudebníkem Vysokoškolského souboru při VŠE, později i jeho zpěvákem. Zde získané poznatky jsem využil i při mém působení na Zemědělské technické škole ve Stříbře a získal mnoho studentů do pěveckého sboru. S ním jsme slavili úspěchy i v zahraničí. Po nuceném odchodu ze školství jsem založil taneční orchestr, který účinkoval až do roku 1993 v celém Plzeňském kraji, v Praze i v Německu.

Lidé Vás znají také z vánočních koncertů. Jak k tomu došlo, že jste je začal pořádat a kdy to bylo poprvé?

Spolu s některými jeho členy dodnes pořádáme předvánoční koncerty. Na tuto myšlenku mne přivedlo prostředí stříbrské radnice, kde jsme první koncerty pořádali. Pro velký zájem jsme ale museli přejít z radnice do kina Slavia. V programu koncertů se objevují vedle jiných skladeb klasiků či vánočních melodií i melodie z operní hudby, kterou miluji. Účinkujeme bez nároku na honorář. Největší odměnou pro nás je potlesk a uznání od publika. V letošním roce bychom měli uzavřít dekádu těchto koncertů.

Máte ještě nějaké koníčky?

Vedle hudby rád rybařím. Pomáhám rybářským organizací s účetní a daňovou problematikou. Pokud mám trochu volného času, vyrazím se synem a vnukem na pstruhové revíry. Občas si vyjedu i na kole a na běžkách. Rád rovněž pracuji na zahradě. Spolu s manželkou často cestujeme. Milujeme Šumavu i Český les.

Vaše oblíbené motto?

Moje motto je úměrné mému věku a definoval bych je takto. Pokud vám zdraví dovolí, nenechte mozek i tělo zahálet.

Martina Sihelská

15.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení