VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslové jara se zabydlují na Tachovsku

Tachovsko – Letošní extrémně teplá a suchá zima sice měla vliv na posly jara, ale ne zas až takový, jak by se na první pohled mohlo zdát. Například čápi sice přilétli dříve, ale podle ornitologů zásadní vliv na hnízdění mírná zima a rychlý nástup jara nemá, protože se řídí hlavně délkou světla přes den.

7.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Foto: Deník

Čápi jsou  dálkoví migranti a zimují až v rovníkové Africe. „Odlet a přílet takových ptáků je převážně řízen délkou světelného dne, a konkrétní počasí je neovlivní příliš, snad je jenom popožene nebo zdrží, když už se vydali na cestu," popisuje ornitolog Muzea Českého lesa v Tachově Pavel Řepa.

Nelétají tak daleko

Se změnami klimatu poslední dobou ale někteří čápi  nelétají až tak daleko. „V současné době naše kroužkovací stanice konstatovala, že zřejmě se změnami klimatu, kterým se poněkud nepřesně a nešťastně  říkává globální oteplování, určitý podíl našich čápů přestal létat až na středoafrická zimoviště a zůstává na zimu na obou březích Středozemního moře. Tito ptáci pak jsou lákáni momentálním příznivým počasím, a tak třeba letos se ojedinělí ptáci objevili již koncem února,"  vysvětluje ornitolog a poukazuje na párek hnízdící v Tachově. „Podle chování tachovského páru se mi ovšem zdá, že to neuspíšilo hnízdění."

Čáp se totiž objevil už asi 
27. února, ale podle pozorování ornitologa vůbec nejevil intenzivnější zájem o hnízdo. Až v současné době se u hnízda pár objevil. Zatím se prý chová velmi „vlažně". „Je to pochopitelné, neboť jeho rozmnožovací pud je vyvoláván hormonálně a činnost žláz s vnitřní sekrecí je pod řízením hypofýzy (podvěsku mozkového), který je pod přímým vlivem zrakového smyslu. A jsme zpátky u vnímání délky světelného dne. Teď jsme v době, kdy čápi běžně přilétají a o pár dní později i přijde doba, kdy je instinkty vedou k začátku hnízdění."

Info

Příznivé počasí může mít vliv také na množství čápů, ale silně zprostředkovaně, především vlivem na potravní zásoby. „Je velmi komplikované. To je spíše otázka pro ty, kteří vedou monitoring v širším měřítku (třeba celá ČR) ani v tomto měřítku to nebude nijak jednoduchá a přímočará závislost," dodává Pavel Řepa.

Na Tachovsku 
se čápům daří

Pozorovali jste přílet a hnízdění čápů bílých? Máte fotografii či krátké video? Pošlete vaše záběry na adresu:
antonin.hribal@denik.cz

a redakce je zveřejní v tisku i na internetu.

Stav čápů bílých byl na Tachovsku vždy dobrý, v rámci Plzeňského kraje jsme byli okres s relativně vysokým počtem hnízdišť, kterých je vždy kolem deseti. Před dvěma lety  ornitolog objel všechna hnízdiště a zjistil stav. Obsazených hnízd bylo tehdy deset, a to v lokalitách Lhotka, Hlinné, Halže, Chodová Planá, Bor, Planá 2 hnízda, Tachov, Dlouhý Újezd a Stříbro. Většina hnízdišť je tedy ve výše položené, západní polovině okresu.  Loni ornitolog pozoroval úspěšné zahnízdění na obou hnízdech v Plané, pak také v Dlouhém Újezdu, Hlinném, Stříbře a Boru.

„U černého čápa je to mnohem horší, častěji mění umístění hnízda a hnízdiště se mnohem hůře zjišťují, takže v současné době vím jen asi o třech hnízdech, ale hnízdit bude také okolo deseti párů," míní o Tachovsku.

Pozorujte čápy a podělte se o fotky

Letošní rok je rokem evropského sčítání obou druhů. Zapojuje se také laická veřejnost a tak ornitologové předpokládají velikou snahu zjistit a kontrolovat hnízdiště čápů jak bílých tak i černých.

Už na Den ptactva 1. dubna udělali ornitologové první inventuru letošního sčítání čápů. Na svá hnízda už jich přiletěla pětina, každým dnem a každou hodinou se objevují další. S mapováním čápů pomáhá právě veřejnost díky speciální internetové stránce cap.birdlife.cz, kde je katalog čapích hnízd a možnost zapsat svá pozorování čápů.

Již sedmé mezinárodní sčítání čápů bílých probíhá letos v celé Evropě. I proto vyhlásila Česká společnost ornitologická čápa ptákem roku 2014. Přílet čápů vrcholí na přelomu března a dubna, právě nyní proto opuštěná čapí hnízda opět ožívají.
„Sledovat čápy hned po příletu se rozhodně vyplatí," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. „Pokud mají o hnízdo zájem dva samci, mohou se i docela vážně porvat a o napínavé okamžiky není nouze. Jeden takový souboj o hnízdo máme natočený i na videu na speciální čapí stránce cap.birdlife.cz. Jakmile hnízdo obsadí celý pár, samec se samičkou se zdraví známým hlasitým klapáním, což kromě zajímavé podívané nabízí i mnoho námětů pro snímky do naší čapí fotosoutěže."

Deset obsazených hnízd na Tachovsku obývá ale jen zlomek celkového počtu čápů bílých v celé republice.  „Předpokládáme, že u nás hnízdí necelá tisícovka čápů," dále uvádí Zdeněk Vermouzek. „Až na několik lesních kolonií, které ornitologové sledují, jsou všechna ostatní hnízda v blízkosti lidí. Rádi bychom proto požádali všechny, kdo o nějakém čapím hnízdě vědí, aby obětovali pár minut a pokusili se zjistit, zda se již čápi vrátili. Do databáze cap.birdlife.cz je žádoucí zapsat nejen pozorované čápy, ale cenný je i negativní záznam, tedy údaj, že někdo hnízdo navštívil, ale čápi na něm nebyli."

Autor: Antonín Hříbal

7.4.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení