VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povídání o hřibovitých houbách Tachovska 4

Tachovsko –Tak už nám zbývají pouze kozáci a křemenáče. No „pouze“, právě křemenáče jsou mé nejoblíbenější hřibovité houby. U nás v rodině se ta obliba dědí z generace na generaci. Pojďme napřed ke kozákům.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Křemenáče březové.Foto: Miroslav Trégler

Předpokládám, že teplomilný kozák dubový rostoucí v dubohabřinách, se na Tachovsku nevyskytuje, nebo jen opravdu vzácně a vyjímečně. Výskyt dalšího druhu rozšířeného zejména v nížinách a pahorkatinách – kozáku habrového – však mohu z Tachovska potvrdit. Nacházím jej po léta pod lískami na lokalitě nedaleko Chodského Újezda. Podobných lokalit po okrese bude jistě plno. Klobouk kozáka habrového má špinavě žlutý až hnědočerný odstín a je nápadně vrásčitý (hrbolatý). Rourky i šupinky na vrcholu třeně jsou v mládí bělavé, později šednou (šupinky až černají).

Všude tam, kde rostou břízy, lze najít kozák březový. Má klobouk světle až sytě hnědý, bělavé rourky stářím šednou. Podobně tmavnou i šupinky na třeni, jež jsou v mládí šedavé. U kozáka březového jsou některými autory uváděny různé variety, někdy se až nápadně odlišující (barvou klobouku či šupinek, zabarvením dužniny atd.).

Dalším kozákem vázaným na břízy, ovšem rostoucím na rašeliništích, je kozák bílý. Jak už název napovídá, klobouk je bělavý, špinavě našedlý, špinavě krémový, u plodnic nasáklých vodou až nazelenalý. Rourky jsou podobné jako u kozáka březového, třeň je štíhlejší a světlé šupinky stářím příliš netmavnou. I kozák šedozelený (barvoměrný) vyhledává zamokřená až rašelinné místa, okolí lesních potůčků a podobné biotopy s břízami. Na rozdíl od předešlého druhu má klobouk šedý, šedočerný až černý s nápadně světlejšími skvrnami. Často je povrch klobouku vrásčitý, podobně jako tomu je u kozáku habrového. Třeň s šedými až černými šupinami mívá ve spodní části zelený nádech. Kozák bílý i kozák šedozelený (barvoměrný) jsou zařazeny do Červeného seznamu hub České republiky, v kategorii „téměř ohrožený druh“.

Poslední druh kozáka, jež nacházím ve svém okolí je kozák šedohnědý. Roste též pod břízami, je podobný kozáku březovému, od něhož se liší našedle hnědým kloboukem, modrými nebo modrozelenými skvrnami na bázi třeně a světlejšími šupinami. Kozák topolový – rostoucí i v pahorkatinách pod osikami – z Tachovska s jistotou neznám, ovšem mohly by jím být před léty u Zadního Chodova mnou nalezené a vyfocené plodnice (vypadají jako křemenáč s hnědou hlavou). Kozák topolový roste určitě na Plzeňsku.

Pod osikami roste křemenáč osikový. Mladé plodnice jsou typické jasně oranžovým nebo červenooranžovým kloboukem, lemovaným nepravidelně cípatou blankou a se sněhově bílými šupinkami na třeni. Stářím šupinky tmavnou. Řekl bych, že právě tento druh je ze všech křemenáčů na Tachovsku nejhojnější. Pokud najdete pod osikami či duby houby podobné předchozímu druhu, ovšem s tmavěji červeným kloboukem a šupinkami červenými až červenočernými, jde o křemenáče dubové (krvavé).

Rozeznat od sebe následují dva druhy – křemenáč smrkový a křemenáč borový, je opravdu těžké. Tady si dovolím ocitovat přímo z literatury (Šutara, Mikšík, Janda: Hřibovité houby, Academia Praha 2009): „Křemenáč borový je podobný křemenáči smrkovému, od něhož se liší mykorhizní symbiózou s borovicemi a hlavně tím, že jeho dužnina nanejvýš trochu šedne, netmavne tedy do šedočerna nebo černa.“ Oba křemenáče mají rezavohnědý až červenohnědý klobouk, rourky v mládí bělavé (později tmavnou), šupinky na třeni jsou shora nejprve světlé, dole tmavší, později černají.

Křemenáč březový, tak to je houbařská klasika. Roste samozřejmě pod břízami. Nevím, zda ho mám vůbec popisovat. Pro houbaře začátečníky jen krátce – jde o statný křemenáč s okrovým či žlutooranžovým kloboukem, masitým třeněm s šedými až černými šupinkami. Je to tvrdá, málokdy červivějící houba.

Pokud jsem vás čtyřmi články o hřibovitých houbách navnadil, ale máte pocit, že do sezóny je ještě strašně daleko, vězte, že můj nejčasnější nález kozáka březového se váže k datu 9. května, a že v některých letech nosím již v druhé půli máje domů z výletů pěkné březové křemenáče, hřiby kováře a nacházím první borováky.

Miroslav Trégler

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení