VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor, v lese se loví. Nerušit

Tachovsko – Celý rok se myslivci připravují na vrchol sezony, kterým je období lovu zvěře. To je již v plném proudu i na Tachovsku. Běžný občan by si v této době měl při návštěvě lesa dát větší pozor a raději si ověřit, zda se právě v den jeho procházky v lese nenacházející lovící myslivci. Souvisí to s bezpečností pohybu i s možným narušením plánu lovu.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: NP Šumava

I lovci musejí dodržovat přísná pravidla a nařízení, které v souvislosti se sezonou platí. „S ohledem na plnění plánu lovu mohou lidé na procházkách velice narušit celý průběh. V posledních letech je tlak na lesy značný. Tudíž zvěř je zmatená. Místo toho aby vyšla na paši, neboli na pastvu za světla, opouští své stanoviště až za tmy. Zvěř je totiž po celý den rušena například houbaři," vysvětlil Deníku předseda Okresního mysliveckého spolku Tachov Pavel Nečas. A jak dodal, je to nemilá komplikace, jelikož uživateli honitby může být za nesplnění plánu lovu uložena pokuta.

Mnoho milovníků přírody se na myslivce často zlobí, že termíny lovů nejsou jednoznačné a nedají se nikde vyhledat, aby si člověk podle toho ověřil, zda v konkrétní den může jít bez pocitu nebezpečí do lesa. „Je stále častější, že myslivci v den lovu umisťují na příjezdové cesty do lesa značky, kde informují návštěvníky, že v lesním komplexu probíhá společný lov zvěře," doplnil Nečas.

„Například já umísťuji upozornění při svítání, aby lidé věděli, že na určeném místě se bude konat lov. Pak už je na každém z nás, zda do těchto míst vstoupí, nebo si vybere na rekreační pobyt jinou část přírody."

Určitě je podle jeho slov nebezpečné pohybovat se před, nebo za střelci. I ti ovšem mají také svá určená pravidla (výběr z nich najdete na následující stránce).
„Bohužel, lidem se domluvit nedá a do těchto míst i přes varování myslivců jdou. Naruší tím průběh lovů a vlastně celého naplánovaného dne," popsal nelehkou situaci předseda okresního mysliveckého sdružení, který dále pokračoval o pravomocích myslivců v den lovu.

„Myslivci samozřejmě sami od sebe nemají právo zakázat vstup do lesa. Toto vyhlášení může dát pouze obec s rozšířenou působností, a to jen ve výjimečných případech," popsal Deníku Nečas s tím, že mezi takové výjimečné případy se počítá například období kladení mláďat, při těžbě dřeva, zpracovávání kalamity, v době říje, ale i v době lovu.

Něco jiného je to ovšem na pronajatých, či vlastních honitbách. Tam panují poněkud odlišná pravidla.

Pro pronajaté honitby je ustanovena myslivecká stráž, která je povinna dohlížet jak na dodržování myslivecké etiky, tak na celkově klidný průběh celého lovu.
Tato stráž má oprávnění, která jsou uvedena i v zákonu o myslivosti. „Členové myslivecké stráže mohou například kontrolovat auta účastníků honu, nebo zadávat pokuty v průběhu honu. Bohužel, nemají právo vykázat případné nezúčastněné, tedy veřejnost a návštěvníky lesa z místa honitby. V tomto ohledu je vše na domluvě s případnými návštěvníky lesů," uzavřel Nečas.

Autor: Jindřich Sýkora

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení