VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psalo se před sto lety

TACHOVSKO - O čem informovaly noviny na Tachovsku v roce 1907

20.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Zranění v důsledku pádu náledí

K vážnému případu poranění hlavy, zhmoždění zad neb zlomenině levé horní paže u jedné neb naraženému kříži u druhé osoby došlo o předvčerejším dnu v našem městě. V posledním týdnu panovaly v našem kraji kromobyčejně tuhé mrazy, přičemž o týdnu předcházejícím bylo natolik teplé počasí, že odtával sníh. V důsledku prudkého ochlazení neb nenadálé změny teploty objevil se na silnicích neb především chodnících led. Přestože město vynaložilo nesmírné úsilí na to, aby byla všeckna nebezpečná místa upravena tak, aby byla sjízdná neb schůdná, zůstala zde taktéž ta, s nimiž si žádný posyp neporadil.

V mírném svahu od železničního nádraží upadlo již více osob a vždy po příjezdu vlaku docházel do těchto míst jeden ze strážníkův, aby přijíždějící pasažéry upozornil na možné nebezpečí. Poslední noční vlak, jenž k nám přibyl před desátou večerní, byl téměř liduprázdný, a tak strážníci spoléhali na důvtip neb ochotu železničních zřízencův, že případné cestující dopředu upozorní na to, jak nebezpečné jest vypraviti se k městu přímým směrem po chodníku. Pro pořádek uvedeme, že nebezpečný úsek na chodníku k nádraží byl každý den upravován, posypán neb pravidelně zbavován ledu, avšak v průběhu dne vždy slunce rozpustilo část sněhu natolik, že po večerním ochlazení stávalo se dané místo opětovně neschůdné. Večer tedy přijelo pouze několik osob, vesměs místních, jenž věděly, kde a jak mohou předcházeti nečekanému pádu neb uklouznutí.

Toho večera však přijeli taktéž rodiče jednoho ze soudních úředníkův na našem soudě a tento se jim vypravil v ústrety. Sotva však vyšel ze svého bytu na ulici, upadl a narazil si pravý bok, takže celou cestu kulhal a nemohl si pospíšiti, aby byl na nádraží včas. Stejný případ postihl taktéž jeho rodiče, neboť ti, sotva vystoupili z vlaku, spěchali, aby byli u svého syna včas. Výpravčí jim pozapomněl říci, že musejí býti opatrní a než si toto uvědomil, byli oba staří lidé dávno na cestě. Spěchal tedy za nimi, avšak nestihl je upozorniti s dostatečným předstihem. Volal na ně sice, jakmile je zahlédl, jenže ve stejném okamžiku se oba poroučeli k zemi.

Méně závažné poranění, shora uváděná, utrpěla žena, avšak muž, na nějž dopadla taktéž jeho manželka, musel býti převezen do místního nemocničního domu. Syn, došel chvíli poté, takže se pouze omluvil svým rodičům za svoje zbytečné opoždění a vyjádřil velké politování nad tím, co se přihodilo. Vinil se z toho, že nevyšel z domu dříve, byl by tak jistě rodiče zastihl a mohl by jim ušetřiti jejich útrapy. Oba rodiče se však nehněvali a další den již trávili v synově společnosti. Uvedené místo bylo taktéž druhý den obestavěno dřevěnou konstrukcí opatřenou cedulemi, že tomuto úseku jest potřeba se zdaleka vyhýbati. Zastupitelé města vyjádřili lítost nad tím, co se oběma starým lidem přihodilo a přispěli manželskému páru dvacet korun bolestného.

Zběhlý rekrut

Před dvěma dny byl v našem městě vypátrán, zadržen neb následně též odeslán nazpět ke svému pluku mladý odvedenec Johann Prachtvogel, domovsky příslušný do Mariánských Lázní. Mladík měl ještě před službou v armádě namluvené děvče z našeho města a s tímto se taktéž pravidelně stýkal. Poté, co byl odveden k pěšímu pluku v Chebu, řekla mu jeho milá, že s ním bude museti skoncovati, neboť nevěří, že by mu mohla zůstati věrnou. Zoufalý mladík nechtěl službu nastoupiti, dokonce se pokoušel předstírati šílenství před odvodní komisí, což mu však bylo málo platno, když byl nakonec uznán schopným výkonu služby v císařské armádě.

Hned poté, co byl odveden do kasáren, ze služby zběhl a vydal se za svojí milou do Tachova. Dívka jej ukryla v domě svého zaměstnavatele tak, aby se o něm nikdo nedověděl. Jenže když na ní strážnictvo uhodilo, že by mohla býti odsouzená za pomoc při dezerci, uvedla, kde se mladík skrývá a dokonce přistoupila na to, že strážníkům pomohla svého milého lapiti. Vylákala jej na noční procházku, při níž byl mladý zběh zatčen a následně uvržen do žaláře. Již na druhý den putoval ke svému domovskému pluku, kde bude souzen pro zběhnutí z výkonu vojenské služby. Dívka byla vyslechnuta a byla jí udělena pokuta ve výši třiceti korun.

20.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Auto po nehodě začalo hořet. U Boru zasahovali i letečtí záchranáři

Hasiči se u vyhořelého domu v Chodové Plané domlouvali a připravovali na prohledávání uvnitř objektu.
AKTUALIZOVÁNO

Na místě shořelehého domu se mrtvola nenašla

DOTYK.CZ

Chyťte doktora! Nemocnice kupují studenty i za 100 000 korun

Více než třetina špitálů láká adepty medicíny na štědrá stipendia, vyplývá z ankety regionálních redakcí Deníku. Další nemocnice to plánují.

Ve Stříbře přivítali nové občánky

Stříbro - Obřadní síň stříbrské radnice hostila jednu z nejvýznamnějších událostí v roce. Slavnostně tady vítali nové občánky.

Zmatení řezníci či pekaři. Nevědí, zda mají povinně dávat účtenky

Příští týden už to nebude možné – odejít z prodejny bez toho, aniž by prodavač vytiskl účtenku s unikátním kódem.

Muzeum zachránilo malovanou skříň, kterou někdo vyhodil

Přimda – Muzeum v Přimdě je muzeem vysloveně regionálním a zaměřuje se na exponáty, které dříve byly věcmi mnohdy všedními, na předměty každodenní potřeby. Muzeum se po loňské premiéře a slavnostním otevření pro veřejnost nyní připravuje na letošní sezónu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies