VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psalo se před sto lety

TACHOVSKO - O čem informovaly noviny na Tachovsku v roce 1907

20.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Zranění v důsledku pádu náledí

K vážnému případu poranění hlavy, zhmoždění zad neb zlomenině levé horní paže u jedné neb naraženému kříži u druhé osoby došlo o předvčerejším dnu v našem městě. V posledním týdnu panovaly v našem kraji kromobyčejně tuhé mrazy, přičemž o týdnu předcházejícím bylo natolik teplé počasí, že odtával sníh. V důsledku prudkého ochlazení neb nenadálé změny teploty objevil se na silnicích neb především chodnících led. Přestože město vynaložilo nesmírné úsilí na to, aby byla všeckna nebezpečná místa upravena tak, aby byla sjízdná neb schůdná, zůstala zde taktéž ta, s nimiž si žádný posyp neporadil.

V mírném svahu od železničního nádraží upadlo již více osob a vždy po příjezdu vlaku docházel do těchto míst jeden ze strážníkův, aby přijíždějící pasažéry upozornil na možné nebezpečí. Poslední noční vlak, jenž k nám přibyl před desátou večerní, byl téměř liduprázdný, a tak strážníci spoléhali na důvtip neb ochotu železničních zřízencův, že případné cestující dopředu upozorní na to, jak nebezpečné jest vypraviti se k městu přímým směrem po chodníku. Pro pořádek uvedeme, že nebezpečný úsek na chodníku k nádraží byl každý den upravován, posypán neb pravidelně zbavován ledu, avšak v průběhu dne vždy slunce rozpustilo část sněhu natolik, že po večerním ochlazení stávalo se dané místo opětovně neschůdné. Večer tedy přijelo pouze několik osob, vesměs místních, jenž věděly, kde a jak mohou předcházeti nečekanému pádu neb uklouznutí.

Toho večera však přijeli taktéž rodiče jednoho ze soudních úředníkův na našem soudě a tento se jim vypravil v ústrety. Sotva však vyšel ze svého bytu na ulici, upadl a narazil si pravý bok, takže celou cestu kulhal a nemohl si pospíšiti, aby byl na nádraží včas. Stejný případ postihl taktéž jeho rodiče, neboť ti, sotva vystoupili z vlaku, spěchali, aby byli u svého syna včas. Výpravčí jim pozapomněl říci, že musejí býti opatrní a než si toto uvědomil, byli oba staří lidé dávno na cestě. Spěchal tedy za nimi, avšak nestihl je upozorniti s dostatečným předstihem. Volal na ně sice, jakmile je zahlédl, jenže ve stejném okamžiku se oba poroučeli k zemi.

Méně závažné poranění, shora uváděná, utrpěla žena, avšak muž, na nějž dopadla taktéž jeho manželka, musel býti převezen do místního nemocničního domu. Syn, došel chvíli poté, takže se pouze omluvil svým rodičům za svoje zbytečné opoždění a vyjádřil velké politování nad tím, co se přihodilo. Vinil se z toho, že nevyšel z domu dříve, byl by tak jistě rodiče zastihl a mohl by jim ušetřiti jejich útrapy. Oba rodiče se však nehněvali a další den již trávili v synově společnosti. Uvedené místo bylo taktéž druhý den obestavěno dřevěnou konstrukcí opatřenou cedulemi, že tomuto úseku jest potřeba se zdaleka vyhýbati. Zastupitelé města vyjádřili lítost nad tím, co se oběma starým lidem přihodilo a přispěli manželskému páru dvacet korun bolestného.

Zběhlý rekrut

Před dvěma dny byl v našem městě vypátrán, zadržen neb následně též odeslán nazpět ke svému pluku mladý odvedenec Johann Prachtvogel, domovsky příslušný do Mariánských Lázní. Mladík měl ještě před službou v armádě namluvené děvče z našeho města a s tímto se taktéž pravidelně stýkal. Poté, co byl odveden k pěšímu pluku v Chebu, řekla mu jeho milá, že s ním bude museti skoncovati, neboť nevěří, že by mu mohla zůstati věrnou. Zoufalý mladík nechtěl službu nastoupiti, dokonce se pokoušel předstírati šílenství před odvodní komisí, což mu však bylo málo platno, když byl nakonec uznán schopným výkonu služby v císařské armádě.

Hned poté, co byl odveden do kasáren, ze služby zběhl a vydal se za svojí milou do Tachova. Dívka jej ukryla v domě svého zaměstnavatele tak, aby se o něm nikdo nedověděl. Jenže když na ní strážnictvo uhodilo, že by mohla býti odsouzená za pomoc při dezerci, uvedla, kde se mladík skrývá a dokonce přistoupila na to, že strážníkům pomohla svého milého lapiti. Vylákala jej na noční procházku, při níž byl mladý zběh zatčen a následně uvržen do žaláře. Již na druhý den putoval ke svému domovskému pluku, kde bude souzen pro zběhnutí z výkonu vojenské služby. Dívka byla vyslechnuta a byla jí udělena pokuta ve výši třiceti korun.

20.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Borský hřbitov mění svoji tvář podle připravené vizualizace
8

FOTO: Kolumbárium poslouží i jako smuteční siň

Kroužkování výrů velkých na Tachovsku.
12

FOTOGALERIE: Králům noci se letos daří, nejlépe za posledních jedenáct let

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Historické závodní vozy pojedou ve čtvrtek Tachovskem

Tachovsko – Každý rok uplynulých devětatřicet let se Bavorskem (a v posledních letech také západními Čechy) jezdí mezinárodní Rallye Wiesbaden. To startuje také letos, a to jeho 40. ročník. Účastníky zavede ve čtvrtek odpoledne rovněž na Tachovsko.

Umístněnka zavedla Pavla Řepu z Prahy až do Tachova

Tachov – Pravidelný hudebně literární pořad Zpívánky přivítal tento týden jednoho z nejzajímavějších obyvatel okresního města, známého ornitologa, divadelního ochotníka a pracovníka Muzea Českého lesa Pavla Řepu.

AKTUALIZOVÁNO

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek se dočkal. Dnes o půl dvanácté byla odeslána podepsaná milost prezidentem Milošem Zemanem na Ministerstvo spravedlnosti k dalšímu vyřízení. Krátce po půl druhé pak vyšel branou na svobodu. "Vítej na svobodě," křičeli přítomní na evidentně dojatého muže. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies