VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K čemu slouží Prev centrum?

TACHOV - Jedno slovo, či věta v pravý čas mohou pomoci na celý život, říká jiří Hort, vedoucí K–centra v Tachově, kterého jsme se zeptali na protidrogovou prevenci

14.12.2007
SDÍLEJ:

Vedoucím tachovské pobočky Kotec je Jiří Hort. Foto: DENÍK/archiv

O primární protidrogové prevenci jsme mluvili s vedoucím K–centra Jiřím Hortem.

Co to je primární protidrogová prevence?

Jedná se totiž o včasné předcházení jakémukoliv problému, kvůli kterému by mohla být nastartována závislost na droze. Snažíme se mladé lidi připravit na obtížné životní situace, které nás všechny dříve nebo později potkají. Snažíme se je naučit zodpovědnosti za svůj život.

Koho se vaše práce týká, komu je primární prevence nabízena?

Naše prevence je určena především dětem a mladým lidem ve věku 12 až 18 let. Máme však programy i pro předškolní děti a děti na 1. stupni základní školy. Trochu se ale liší v pojetí. U nejmenších pracujeme hlavně s pohádkami, u starších dětí a mládeže se již snažíme o prožívání určitých situací, účastenství při jednotlivých tématech.

Co je cílem primární prevence?

Hlavním cílem primární prevence, budu se trochu opakovat, je celkové posílení osobnosti mladého člověka. „Naučit“ člověka se rozhodovat tak, aby nemusel podlehnout určitému pokušení bezmyšlenkovitě. Velmi dobré je pro děti také zjištění, že určité „mindráky“ máme všichni a že se jich můžeme zbavit.

Jak se vlastně taková prevence provádí?

Škola si nás objedná. Domluvíme časový harmonogram a pak docházíme do každé třídy 2. stupně základní školy třikrát ročně s dvouhodinovými bloky.

Můžete říct, kterých témat se prevence týká?

Sebevědomí, komunikace, mezilidské vztahy, hodnoty a přání, životní styl, příčiny užívání a postoj k drogám, legální a nelegální drogy, sekty, předsudky a tolerance, partnerské vztahy a sex, antikoncepce – to jsou názvy jednotlivých tematických dvouhodinovek.

Proč zrovna tato témata? Týkají se nějak drog?

Všechna témata se týkají závislosti. Pracujeme podle odborníky vypracovaného manuálu, který byl certifikován.

Kde všude se s vámi mohou děti při prevenci potkat?

Hlavně na školách. Preventisticky působíme samozřejmě také v Prev-centru v Tachově, kde se můžeme věnovat dětem a rodičům osobně. Poradenství a přímou pomoc uživatelům drog již však zajišťují naši kolegové z K-centra.

K čemu slouží Prev-centrum?

Jedná se o centrum prevence. V tomto centru máme technické zázemí pro realizaci naší práce tak, jak bylo zmiňováno výše.

Kde Prev-centrum najdeme?

Prev-centrum najdete na adrese: K. H. Borovského 521, Tachov. Je to v přízemí budovy Pedagogicko-psychologické poradny.

Máte výsledky? Lze vůbec hodnotit úspěšnost prevence? Výsledky?

Po jednotlivých blocích mají děti právo na anonymní dotazy týkající se jejich bolestivých míst. Často nám přímo do očí sdělí, že jsme jim pomohli. To je ten nejúžasnější výsledek práce, přímá zpětná vazba. Skutečný úspěch prevence však spočívá v tom, že se vůbec provádí. Jedno slovo či věta v pravý čas, jak všichni dobře víme, mohou pomoci na celý život.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Chtěli bychom vytvořit tzv. nízkoprahový klub pro mladé.

14.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení