VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při posvícení se vzpomínalo i na zdejší školu

Bernartice – Na malou dvoutřídní školu přijel v sobotu do Bernartic zavzpomínat František Čadek. Učil v ní dva roky, mezi lety 1950 a 1952.

21.10.2012
SDÍLEJ:

Anna Zušťáková a učitel František Čadek na setkání pamětníků v BernarticíchFoto: DENÍK/Josef Holek

Pak ale musel narukovat na vojnu. „V padesátém čtvrtém jsem se vrátil a šel jsem učit rovnou do Stráže. Do důchodu jsem šel až v roce 1990," připomněl v krátkosti a začal vzpomínat.

„Tenkrát se tady zakládala JZD, ale do nich mě moc netahali. Na to byla jiná parta, jiní soudruzi," začal s tím, že on měl radši školu a žolíky. „Hráli jsme tu i přebory," zasmál se učitel.

Jak jsme uvedli, pan učitel Čadek skončil s vojenskou službou v padesátém čtvrtém roce. Tehdy mu nabídli, aby u armády zůstal.

„Dělala se zrovna výměna oficírů. Armáda chtěla mladé dělnické kádry, ale já jím nebyl. Slibovali, že budu v Praze. Jednomu z těch oficírů, v okamžiku, kdy jsem měl říci, jestli zůstanu, jsem ale řekl, že si může nechat své vojenské školství, že já půjdu raději zpět do pohraničí. Od té doby jsem měl s vojáky pokoj," pokračoval.

František Čadek pochází z Blatné a vystudoval v Praze. Když skončil, chtěl učit i v Plzeňském kraji. „Umístěnku jsem dostal na Tachovsko. Na té původní umístěnce jsem ale měl Dianu. Ta byla naštěstí přeškrtaná. Pod ní byly vepsány Bernartice. Myslím, že jsem vyfasoval pěkné místo, protože učit uprostřed lesů, navíc s mizerným spojením, to by za moc nestálo," zhodnotil.

V Bernarticích bylo v době, kdy zde působil František Čadek, pětačtyřicet dětí. „Další dvoutřídka byla i v nedaleké Olešné. V šedesátých letech tu byla dokonce trojtřídka. Dětí, které se narodily po válce, bylo opravdu hodně. Později ale začal stav klesat, strážská základní škola dostala přístavbu a všechny malotřídky zanikaly a děti tak začaly chodit do Stráže. Strážská škola tak byla spádová asi pro šestnáct obcí," uvedl s tím, že v Bernarticích se škola zavřela v roce 1968. Tehdy do ní chodilo asi dvanáct žáků.

Budova školy stávala u kostela. Místo ní je už postaven nový objekt. „Na tehdejší poměry to byla parádní škola. Měla tělocvičnu i byt pro učitele."

Na vzpomínání Františka Čadka navázala Anna Zušťáková. Do vsi přišla hned po válce, v létě 1945.

„Moc se toho nezměnilo. Bylo tady ale více domků. Každou neděli bývaly i mše a mladí se tu hodně scházeli při harmonice. Hrával tu nějaký Vošahlík. Sedávali jsme u rybníka nebo v hospodě," zavzpomínala žena, která ale dnes bydlí v Tachově. „Bývali zde i hasiči," dodala.

V Bernarticích se v roce 1938 narodil i Němec Richard Richter. „Na podzim 1945 jsem šel do odsunu. U domu nebyly pozemky a lidé jej rozebrali na stavební materiál," řekl. Nicméně si před patnácti lety na původním místě postavil dům, ve kterém žije natrvalo.

„Chceme, aby sem přicházeli nejen ti, kteří do Bernartic přišli po válce, ale i ti, kteří zde žili před válkou," uvedl starosta Karel Fišpera.

V sobotu byla účast o něco slabší než minulý rok, kdy se konalo první setkání. „Nejčastěji jde o starší občany. Jejich děti bohužel o takové věci přílišný zájem nemají," zkonstatoval starosta. „Ti starší ale Beranrtice považují za svůj domov a setkání hodnotí velice kladně. Němci navíc vidí, že s nimi nemáme rozpory a že si uvědumujeme, že zde spoustu let žili."

Setkání rodáků bylo spojeno s posvícením. „Máme totiž výročí vysvěcení kostela svatého Petra a Pavla," vysvětlil Fišpera s tím, že tedy nemohla chybět ani mše svatá.

„Je to fajn. Účel akce plní. Dětí se baví při drakyádě. Tradičně nám ale nefouká vítr," řekl s úsměvem za pořadatele Václav Pinta. Den uzavřela taneční zábava ve velkém stanu na hřišti.

Bernartiční ale mají v hlavě už další plány. „Na Martina by mohl být dětský průvod. Zatím máme nástin a pomalu začneme s přípravou," uzvařel zdejší patriot.

Autor: Josef Holek

21.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení