VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při výstavě si mohou lidé připomenout, jak to chodilo za totality

Tachov - Zavzpomínat si na léta prožitá v období od roku 1948 do roku 1989 a osvěžit si, co vše tehdejší každodenní život provázelo, mohou návštěvníci výstavy Rok v totalitě, kterou připravuje Muzeum Českého lesa v Tachově. Výstava má vernisáž v úterý 3. listopadu od 17 hodin a potrvá jeden měsíc.

30.10.2009
SDÍLEJ:

Renata Wilflingová s jedním z exponátů výstavy v tachovském muzeuFoto: DENÍK/Jiří Kohout

„Nápad uspořádat výstavu toho, co lidi v období totality provázelo, jsme dostali loni koncem roku, když jsme vymýšleli, co bychom k dvacátému výročí listopadové revoluce připravili,“ řekla Deníku autorka výstavy Renata Wilflingová.

Od prvních příprav jí bylo jasné, že musí výstavu koncipovat tak, aby byla srozumitelná lidem, kteří totalitu zažili, i těm, kteří si jí nepamatují, případně se narodili po roce 1989. „Já jsem v roce 1989 šla do první třídy, takže si většinu pamatuji také jen z vyprávění, ze studia různých materiálů. Proto je třeba, aby výstavě porozuměl každý návštěvník,“ vysvětlila autorka.

Expozice je koncipována jako průřez jedním rokem života v socialistickém režimu řízeném Komunistickou stranou Československa, a proto je řazena tak, aby ukazovala, co mohli tehdejší obyvatelé prožívat od ledna do prosince. „Nejedná se však o jeden konrétní rok. Na základě období připomínáme například různé svátky, výročí, významné události, prostě to nejdůležitější, co občany provázelo. Bez ohledu, zda se s tím setkávali po celých čtyřicet let, nebo jen v části období,“ uvedla Wilflingová.

Proto třeba listopadová expozice připomene, že se v totalitním období 7. listopadu slavila Velká říjnová socialistická revoluce, připomenou se únorové události roku 1948, ale třeba také tehdejší společenský život, jako například činnost v Pionýru a různých jiných organizacích.

K tomu poslouží řada dobových dokumentů, fotografií, včetně slovníčku, který vysvětlí význam tehdy používaných zkratek a přidá slangové výrazy, jak se některým zkratkám také říkalo (příklad: OÚNZ znamenal Okresní ústav národního zdraví, říkalo se ale také Odevzdej úplatek nebo zemřeš).

„Snažili jsme se, aby se obrazový materiál na výstavě pokud možno co nejvíce vztahoval k Tachovsku a aby se také historické události tehdejší doby odrazily na snímcích a dokumentech z Tachovska,“ dodala autorka výstavy.

Nejen dokumenty, ale také trojrozměrné předměty mohou na výstavě spatřit její návštěvníci. K vidění bude například originální bubínek používaný pionýrskými organizacemi, trumpetka s rudou zástavou, prapor pionýrské skupiny, dobové hračky, suvenýry, které pocházejí z partnerských (tehdy družebních) krajů v bývalém Sovětském svazu či Německé demokratické republice, připraveny jsou například staré školní sešity či didaktické pomůcky nebo policejní uniformy. Většina předmětů pochází z depozitářů muzea, řada je také ze soukromých sbírek.

„Na přípravách této výstavy jsem pracovala několik měsíců. Uvědomovala jsem si přitom, jak mi ta doba připadá dnes, s odstupem času. Na jedné straně to byla dost děsivá doba, ale na straně druhé zase hodně zajímavá,“ vyjádřila se autorka výstavy, která bude v úterý zahájena v tachovském muzeu, Renata Wilflingová.

Autor: Jiří Kohout

30.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení