VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příklady táhnou, aneb kdo inspiroval učitele

Tachov – Kantorům přítomným na městských oslavách Dne učitelů v Tachově jsme položili dvě otázky – jaký byl nejlepší učitel vašeho života a ovlivnil vás při výběru zaměstnání?

25.3.2012
SDÍLEJ:

Ačkoli Den učitelů je až ve středu, tachovští pedagogičtí pracovníci už mají jeho oslavu za sebou. Uskutečnila se v pátek večer ve společesnkém sále MžeFoto: DENÍK/Marie Podzimková

„Do začátků mé školní docházky se neodmyslitelně zapsala paní učitelka Pšeničková, která mě učila do čtvrté třídy,“ uvedla Alena Malá, ředitelka Mateřské školy Sadová, Tachov. „Dodnes, když ji potkám, si spolu máme co říct. Cenila a cením si její upřímnosti, starostlivosti, pochopení pro problémy dětí. V začátcích mi moc pomohla, přistěhovala jsem se do Tachova a neměla tu kamarády. Ale výběr mého povolání neovlivnila. Vždycky jsem věděla, že chci dělat s malými dětmi. Tohle povolání mě naplňuje, vůbec si neumím představit, že bych mohla dělat něco jiného.“

„Začala jsem chodit do první třídy v Boru. Původně byly dvě třídy, ale protože nás bylo moc, rozdělili nás do tří. Odtrhli mě od mé kamarádky a od učitelky, která se mi zamlouvala. Vůbec jsem do školy nechtěla chodit, brečela jsem, ale nepomohlo mi to,“ vzpomínala Vlasta Benediktová, učitelka Základní školy Stadtrodská. „Dva dny jsem chodila do školy s pláčem, ale pak jsem si paní učitelku tak oblíbila, že jsem za ní chodila, i když jsem studovala na vysoké škole. Jmenovala se Hedvika Bendová. Měla kouzlo osobnosti, příjemný hlas, vyprávěla nám pohádky, příběhy, naučila nás milovat knížky. Jednoznačně ovlivnila můj výběr povolání. Když jsem pak psala své první vysvědčení coby učitelka, vzala jsem si jako předlohu to, které mi v první třídě vypsala krásným rukopisem paní učitelka Bendová.“

Hned tři učitelky byly vzorem pro ředitelku Základní umělecké školy Tachov Janu Válovou, která přišla do Tachova z Milevska. Především to byla sbormistryně Anděla Maršálková. Zpívala jsem u ní od dětských let a sborovému zpěvu se díky jí věnuji dodnes. Pak to byly mé dvě třídní učitelky z prvního i druhého stupně základní školy. Ty zase ovlivnily výběr mého budoucího povolání. Obě byly laskavé, tolerantní, v přístupu k dětem jsem si vážila jejich rovného jednání. Podařilo se mi spojit vše, co jsem na svých vzorech obdivovala do svého profesního života Jsem učitelka i sbormistryně."

Ředitelka Základní školy v ulici Jilemnického Lenka Hovězáková našla svůj vzor a oblíbeného učitele teprve až na středoškolských studiích. „Jednoznačně to byl Josef Mach na gymnáziu. Byl přísný, drtil mě opravdu hodně. Přesto jsem ho obdivovala. Byl ochotný, vstřícný a spravedlivý. Na volbu mého budoucího povolání ale vliv neměl. Už na gymnázium jsem šla s tím, že se chci profesně věnovat dětem a pokračovat ve studiu na pedagogické fakultě. To se mi splnilo."

Vzorem pro bývalého učitele, dnes vedoucího odboru školství Městského úřadu v Tachově Josefa Kožnara byl učitel tělesné výchovy Václav Holub. „Měl jsem na učitele štěstí. Chodil jsem do školy v době, kdy v Tachově učila silná generace vynikajících učitelů. Václav Holub je pro mě inspirací dodnes. Probudil ve mně celoživotní lásku ke sportu, zejména pak k atletice. Obdivoval jsem na něm přirozenou autoritu, charisma, jeho nadšení pro práci, kterou dělal s láskou. Patřil k obrovským propagátorům atletiky. Rozhodně pro mě byl inspirací pro další život. Stále k němu vzhlížím. Po skončení mých vysokoškolských studií jsme se stali kolegy. Nabídl tykání. Bylo to pro mě největší vyznamenání."

„Až do čtvrté třídy jsem chodila do školy v Hošťce,“ vzpomíná Antonie Francová, učitelka ze Základní školy Hornická. Dodnes velice ráda vzpomínám na učitele Jaroslava Procházku, na jeho housličky a na tehdejší dobu moderní písničky, které s námi zpíval. I na to, jak s námi hrával vybíjenou. Hodně nás naučil. Pak odešel do Aše a víc jsem o něm neslyšela. Já pokračovala ve škole v Přimdě a tam se mi neodmyslitelně zapsala do mysli Marcela Valentová. Měli jsme ji na chemii. Byla na nás pes, ale spravedlivá a dala mi vynikající základy pro další studium na gymnáziu. Ale vliv tito učitelé na výběr povolání neměli. Spíš ta skutečnost, že mi v mých třinácti letech zemřela maminka a já jsem musela vychovávat mladší sestru. Pořád jsem pro ni a další děti něco organizovala, připravovala. Řekla bych, že si tohle povolání vybralo mě. Mám čtyři roky do důchodu, těším se, občas si zanadávám, ale děti mám ráda, pořád mě inspirují a bude se mi po nich stýskat."

Z Plzně pochází ředitelka Základní školy Kostelní Jaroslava Petličková. „Prvním mým vzorem byl táta, který mě učil v první třídě. Další vzor jsem našla až na gymnáziu. Byla to naše třídní učitelka. Nám bylo šestnáct a ona byla čerstvou absolventkou vysoké školy o šest, osm let starší než my. Možná proto nám rozuměla . Ve třídě bylo třicet kluků a pět děvčat. Šli jsme z průšvihu do průšvihu. Pokud jsme s ní jednali na rovinu, vždycky nás dokázala podržet a zastat se nás. Dodnes se všichni včetně naší třídní učitelky scházíme. A mohu říct, že jednoznačně ovlivnila výběr mého budoucího povolání. Dokonce natolik, že stejně jako ona učím matematiku.“

Autor: Marie Podzimková

25.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starají se o židovský hřbitov i o kulturní dění v obci.
2

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Ilustrační foto.

Nechceme hrát na jedna nula, říká tachovský trenér Martin Knakal

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Tachov – Psí Útulek U Šmudliny v Tachově si vybrala modelka Diana Kobzanová pro svoji charitativní akci.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Kladruby – Výstava drobného zvířectva, kterou uspořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů v Kladrubech ve spolupráci s tamními chovateli, byla součástí programu pouťových oslav v Kladrubech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení