VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přimda má své muzeum

Přimda - Regionálním muzeem se sbírkou předmětů pro běžné potřeby našich předků se nově pyšní i Přimda.

18.9.2016
SDÍLEJ:

Otevření regionálního muzea PřimdaFoto: DENÍK/Jaroslava Hohlová


Žehlička na plotnu, kolovrátek, starý šicí stroj, kalendář z roku 1946, potahy na koně nebo necky na praní špinavého prádla. To jsou jen některé z desítek nasbíraných exponátů, které od soboty mohou vidět návštěvníci Přimdy v místním nově otevřeném regionálním muzeu.

Kronikář, průvodce a patriot města Přimda Josef Rídl, který v prostorách patřících městu myšlenku na vlastní muzeum zrealizoval, uvítal v sobotu odpoledne asi dvacítku návštěvníků muzea na přimdském náměstí. „Muzeum se nachází v budově, kde sídlí lesy, které ale nevyužívají přízemní prostory, a tak to byl ideální prostor pro zřízení expozice. V současné době využíváme chodbu a zadní místnost. Pokud by bylo potřeba a sbírka se nám do budoucna rozrostla, je možnost dát vystavované předměty ještě do jedné volné místnosti," řekl Deníku organizátor akce.

Návštěvníci si tak v sobotu odpoledne ihned po přivítání vyslechli přednášku o historii Přimdy od dob jejího založení až po současnost, a poté si už v klidu mohli poprvé prohlédnout nashromážděné a vystavené exponáty.

Kromě předmětů, které sloužily našim předkům především k běžné potřebě v domácnosti nebo při obdělávání polností a hospodářství, jsou součástí muzea také exponáty nalezené pomocí detektoru kovů Josefem Rídlem. Ten si ze sbírky nejvíc cení zbytku železné části chodského čakanu, který Chodové používali jako zbraň.

„Myšlenku na realizování muzea jsem měl už dlouho. Předměty, které tady máme, jsou všechny v dlouhodobé zápůjčce a každý z nich má svého majitele. Neplánuji, že bychom předměty pro muzeum kupovali. Exponáty, které tady jsou nám lidé zapůjčili, já jsem je označil cedulkou a na každé je také napsáno od koho je předmět vypůjčený," ujasnil Rídl.

Přimdské regionální muzeum bude přístupné denně. Zájemci o prohlídku si mohou vypůjčit klíč v Infocentru, kde bude k dispozici.

Součástí otevření muzea měla být také procházka s Josefem Rídlem na vrch Přimda a na popraviště, kde bylo pro účastníky výpravy připraveno divadelní představení.

Při samotném přivítání hostů se ale průvodce s drobným povzdechem všem přítomným omluvil za nenadálou změnu programu zapříčiněnou náhlou změnou počasí. „Vzhledem k pátečnímu a sobotnímu dešti jsme nemohli naplánované představení na popravišti uskutečnit. Hostům jsem ale slíbil, že o hru nepřijdou a uvidí ji při nejbližší možné příležitosti. Ještě v pátek večer jsme si představení na kopci zkoušeli, ale už přicházely špatné zprávy o počasí. Hra byla nazkoušená a všichni dobrovolníci ke svému divadelnímu výkonu zaujali opravdu pozitivní přístup," řekl Deníku organizátor akce.

I tak se ale vyprávění Josefa Rídla v prostorách muzea všem líbilo, průvodce za poutavé vyprávění ocenili potleskem a na závěr si všichni návštěvníci mohli ještě vyslechnou pověst o krásné Heleně a její lásce, díky které byl hrad Přimda postaven.

Jaroslava Hohlová

Autor: Redakce

18.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vuřty pro seniory griloval starosta
3

Vuřty seniorům griloval starosta

Ilustrační foto.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Nechceme hrát na jedna nula, říká tachovský trenér Martin Knakal

Tachov – Na domácí půdě se v sobotu představí všichni tři zástupci tachovského okresu ve fotbalovém krajském přeboru. Stříbro a Rozvadov hrají od tří hodin odpoledne, Tachov nastoupí ke svému zápasu o dvě hodiny později.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Tachov – Psí Útulek U Šmudliny v Tachově si vybrala modelka Diana Kobzanová pro svoji charitativní akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení