VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přimda si našla nového partnera, německé město Pfreimd

Přimda – Dvě města, každé z jiného státu, ale přesto je spojili jako ve svátost manželskou. Město Přimda stvrdilo podpisem smlouvy partnerství s německým Pfreimdem.

9.12.2013
SDÍLEJ:

STAROSTOVÉ Miloslav Kunt a Arnold Kimmerl podepsali smlouvu o partnerství a na počest zapálili svíčky přátelství.Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Hosty této významné události byli poslanec Evropského parlamentu Jiří Maštálka a senátor Parlamentu Miroslav Nenutil, který událost přirovnal k manželství.  „Žijeme vedle sebe jako sousedé a zrovna nás a německé město Pfreimd spojuje několik věcí a souvislostí," započal srovnávat starosta Přimdy Miloslav Kunt: „My máme ve znaku dva medvědy a oni dvě ryby, takže obě strany máme dvě zvířata. Oni jsou téměř na dálnici a my také. Další spojitostí je říčka Pfreimd, ta pramení pod Přimdou a protéká až do Pfreimdu. A dalším a posledním důvodem je možnost využití dotačního programu v rámci přeshraniční spolupráce, kde je podmínkou, že musíte mít nějaké hraniční město."

Spolupráce mezi městy vznikla na podnět starosty z Německa. „S nápadem přišel starosta Kimmerl. Stýkáme se od roku 2008, kdy jsme se poznali na Zlaté cestě, od té doby jsme přátelé a navštěvujeme se," řekl Kunt.

V doprovodném programu několikrát vystoupila Ledecká dudácká muzika, která se střídala ve vystoupení s hosty a proslovy starostů.
Oba starostové zapálili svíce přátelství a podepsali smlouvy. „Nechť nás světlo z těchto dvou svíček opatruje," popřál starosta Pfreimdu Arnold Kimmerl. Potvrdil také, že přátelství mezi oběma stranami trvá již několik let. Takže potvrzuje písemně spolupráci s přítelem. Zmínil křest hasičského vozu sboru dobrovolných hasičů z jejich města, kterého se účastnili i dobrovolní hasiči z Přimdy.

Páteční akce byla druhou etapou o uzavření partnerství. Ta první už proběhla, a to dne 15. listopadu. Spolupráce by se měla postupně rozvíjet.
„Už jsme se byli podívat na křest hasičského auta v Německu. Tím to ale nekončí a nyní by se měla spolupráce rozvíjet v odvětví školství. Ředitelky mateřských škol obou měst se kontaktovaly a začne mezi nimi spolupráce. To samé čeká základní školy, sportovní oddíly a tak dále. To znamená, že by se spolupráce měla postupně rozvíjet do různých odvětví," vysvětlil starosta Kunt.

Ledecká dudácká muzika zahrála a zazpívala lidové písně. Tato skupina hraje i za hranicemi republiky, a to převážně v Německu, kde si jejich písně a provedení němečtí posluchači velmi oblíbili. Proto sklízeli od publika veliké potlesky.

Při zakončení se všichni hosté postavili a zazpívali si německou a českou národní hymnu. Následovaly podpisy do pamětních kronik obou měst a všichni se i s hosty přesunuli do restaurace, kde program pokračoval.

„Zde vystoupily děti ze základní a základní umělecké školy Přimda. Nakonec jsme si vzájemně předali vlajky měst," doplnil Kunt.

Autor: Gabriela Jägerová

9.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Stříbře se uskutečnil druhý koncert kapel z partnerských měst
15

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Jak reklamovat koupený dům či byt

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení