VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přimdští školáci oslavili dušičky i halloween

Přimda – Halloween oslavili těsně před prázdninami žáci Základní školy v Přimdě.

29.10.2010
SDÍLEJ:

Halloween oslavili těsně před prázdninami žáci Základní školy v Přimdě.Foto: Jana Anděl Valečková

Dopoledne se žáci druhého stupně školy zapojili do multikulturního projektu Jiný kraj, jiný mrav. Cílem bylo seznámit děti s oslavami typických svátků v jiných zemích. Prvním byl právě Halloween, další budou Vánoce a Velikonoce. Během šesti vyučovacích hodin se děti seznámily s historií tohoto anglosaského svátku, vyráběly dekorace (jako například lucerny z dýní), zahrály si hry obvyklé v Anglii či Německu, vařily a pekly nejrůznější „strašidelné“ pokrmy.

Učitelé ale nezapomněli ani na připomenutí českých tradic, a tak se děti dozvěděly, že i v našich zemích lidé věřili, že dušičky (duchové zemřelých) se v tomto magickém čase vracejí na zem. Hospodáři prý dávali do luceren máslo, aby si dušičky mohly natřít své spáleniny z očistce, dále že se vyprávěly strašidelné historky (jako v anglicky mluvících zemích při Halloweenu), v Podkrkonoší chodívaly strašidelné průvody masek a dokonce se peklo speciální pečivo zvané „dušičky“ a „kosti svatých“.

Zpestřením dne byla i přehazovaná s hadrovou dýní. Děti si navíc zdokonalovaly také své jazykové dovednosti, neboť úkoly, které musely plnit v průběhu „hledání pokladu“ (německá hra Schnitzeljagd), byly psány výhradně anglicky či německy, rovněž zmíněné recepty dostali žáci napsané v jednom z těchto dvou jazyků (kromě receptu na české dušičky).

Odpoledne již patřilo dětem, které navštěvují školní družinu. Oděné do nejrůznějších masek přicházely do tělocvičny, kde pro ně žáci deváté třídy připravili diskotéku s řadou soutěží a zábavných her. Po společné večeři pak čekala stezka odvahy ztemnělou školou. Chodby osvícené jen sporými plamínky svíček a obývané nejrůznějšími duchy a strašidly (v podání deváťáků) prověřily odvahu opravdu každého.

Tento den lze zhodnotit kladně, vyjádřily se tak samy děti. Byla to legrace, ale i učení se jinou, nenásilnou a zábavnou formou. Poděkování patří oběma družinářkám, Růženě Hallové a Věře Frančákové, žákům deváté třídy a jejich třídní učitelce Jitce Petrusové za to, že pro žáčky ze školní družiny zorganizovali příjemný podvečer.

Jana Anděl Valečková

29.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Tachově zasahovali hasiči při likvidaci stovky metrů dlouhé ropné skvrny na komunikaci.
AKTUALIZOVÁNO
13

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Robert Gilbert přebírá 5. května 2016 dekret o udělení čestného občanství Domažlic z rukou starosty Miroslava Macha.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

FOTO: Maršovy Chody oslavily tradiční Vavřineckou pouť

Maršovy Chody – Vavřineckou pouť slavili o uplynulém víkendu obyvatelé obce Maršovy Chody.

Jana Míková se opět prosadila na stupně vítězů

Tachov – Opět na stupních vítězů, a to dokonce mezi staršími jezdci, stanula při jednom ze svých letních startů mladá tachovská automobilová závodnice Jana Míková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení