VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příznivci a přátelé Českého lesa se setkají už popáté

Tachov – Stalo se již pravidlem, že každý podzim se setkávají všichni, kdo mají zájem o přírodu našeho Českého lesa a kdo se podílejí na jejím výzkumu.

12.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Jednotliví badatelé seznámí své kolegy se svými výsledky. Protože jde o zástupce nejrůznějších přírodovědných oborů, jsou příspěvky připraveny tak, aby jim rozuměl i ten, kdo se v daném oboru příliš nevyzná. Jsou tedy příspěvky v takové formě, že dobře porozumí i naprostý laik, takže setkání je určeno i pro širokou veřejnost.

K přípravě těchto setkání se spojilo více pořadatelů. Především jsou to obě muzea v oblasti Českého lesa, tachovské i domažlické. S nimi spolupracuje i správa CHKO Český les a dvě nevládní organizace – ZO ČSOP Sylva Lunae a občanské sdružení „Mezi lesy". Setkání se pořádá střídavě v jižní a v severní polovině oblasti Českého lesa, letos bude v Muzeu Českého lesa v Tachově. Jako termín bylo zvoleno úterý 20. října a program bude zahájen o 17 hodině.

Plži, památné stromy i neznámé mechorosty

Letos bude představeno šest příspěvků. Protože si připomínáme 10. výročí vyhlášení CHKO Český les, v úvodním příspěvku vedoucí její správy dr Tomáš Peckert zhodnotí první období její existence. Pak přijdou dva příspěvky velmi očekávané. Dr. Jaroslav Hlaváč z Národního muzea v Praze bude pokračovat v představování svých výzkumů plžů v Českém lese, letos bude pozornost soustředěna na skupinu vrkočů. Velkou pozornost jistě přivábí příspěvek dr. Jaroslava Michálka, botanika muzea v Sokolově. Autor se mimo jiné zabývá dlouhodobě památnými a významnými stromy, takže představí jejich soubor z území Českého lesa.

Program od 17 hodin10 let CHKO – Co by nebylo, kdyby nebylo.
RNDr. Tomáš Peckert, Ph.D.

Vrkoči Českého lesa a Tachovské brázdy.
RNDr. Jaroslav Hlaváč, Ph.D.

Významné a památné stromy Českého lesa.
RNDr. Jaroslav Michálek

Krajinou Štokovského vrchu aneb v hlavní roli kámen a člověk.
Ing. Miroslav Tregler

Vzácné druhy mechorostů Českého lesa.
Radka Mudrová

Dřeviny na židovských hřbitovech v Českém lese.
Ing. PhDr. Václav Chvátal

Další přednášející ochranář a botanik ing. Miroslav Trégler je také vynikající fotograf a znalec krajiny. Jeho příspěvek se bude zabývat širším okolím Štokovského vrchu, což je kus krajiny velmi přírodovědně, krajinářsky, ale i historicky zajímavý, Botanička tachovského muzea Radka Mudrová se zabývá mechorosty, skupinou rostlin, které je v naší oblasti velmi málo probádaná. Když představí vzácné druhy nalezené v Českém lese, bude to asi pro většinu přítomných naprosté novum.
A večer zakončí historik tachovského muzea, ing. dr. Chvátal, který se zabývá studiem, dokumentaci a rehabilitací židovských hřbitovů. Seznámí nás se stromy, které při své práci na židovských hřbitovech nachází.

Po skončení programu, které předpokládáme okolo osmé hodiny večerní, nabídnou pořadatelé všem návštěvníkům malé občerstvení a bude prostor pro neformální diskuzi, jak o přednesených referátech, tak i o dalších problémech poznávání přírody Českého lesa, ale i její ochrany. Srdečně zveme všechny zájemce, přijďte, jistě nebudete zklamáni.

Pavel Řepa

Autor: Redakce

12.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení