„Pokud budu točit uvažovaný romantický film, rád bych některé záběry natočil na Tachovsku. Na natáčení tady pořád velmi rád vzpomínám, bylo úžasné,“ řekl ve středu Deníku. „Některé lokace pro film jsme si vyhlédli například ve Světcích, kde jsou působivé historické scenérie, například ruiny kostela nebo opravovaná Jízdárna,“ vysvětlil Troška.

Filmaři se Tachovsku nikdy nevyhýbali, a tak zde vznikly záběry pro řadu filmů. K těm nejznámějším, které se na Tachovsku přímo odehrávaly, patří třeba Tři chlapi na cestách z počátku sedmdesátých let. „Točilo se tenkrát třeba na Borsku, ve filmu si přímo zahrál teletník v Čečkovicích. Filmový štáb tehdy bydlel ve stříbrském hotelu Evropa,“ popsal Deníku velký filmový znalec a vedoucí plánského kina Jiří Kalaš.

Ten byl také u vzniku dalšího filmu, který se na Tachovsku odehrává a který se zde točil téměř celý. Byla to Drsná Planina Jaroslava Soukupa. „Režisér si pro spolupráci vybral na Tachovsku také několik komparsistů, kteří se mohou ve filmu vidět,“ doplnil Kalaš. Jedním z nich byl například někdejší fotograf Tachovského deníku Vladimír Novotný, kterého si Soukup oblíbil natolik, že mu svěřil role v několika svých dalších filmech.

Několik scén českého krimifilmu z roku 1985 se také točilo na Tachovsku. Například v tehdy téměř odepsané Jízdárně ve Světcích, nebo v dnes již neexistující chodovoplánské cihelně, kde se točila finálová akční scéna.

Mravence, kteří nesou smrt, natočil Zbyněk Brynych. Ten měl zkušenosti s natáčením na Tachovsku již z roku 1966, kdy zde točil některé scény pro svůj krimifilm Transit Carlsbad. K dalším filmům, jejichž části vznikly na Tachovsku, patří třeba Tělo Diany (1966) či Zelená léta (1985).

Region vyhledávají i dokumentaristé, nedávno se točilo ve Světcích pro cyklus veřejnoprávní televize Mizející místa domova.