VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Procházka mezi mokřady a bučinami pod Pupkem v Českém lese

Tachovsko – V chladnějším a vlhčím klimatu českých vrchovin nalézáme zbytky přirozených biotopů nejčastěji v podobě mokrých až rašelinných luk a lad (na bezlesí) a květnatých či kyselých bučin (v lesích).

12.6.2012
SDÍLEJ:

RAŠELINIŠTĚ V bažině s porosty suchopýru pochvatého.Foto: Miroslav Trégler

Ostatní biotopy už tak časté v těchto polohách nebývají, mohou být o to cennější a nasycené vzácnějšími druhy. To si řekneme při zastávce na vlhkém vřesovišti, ale nepředbíhejme.

Nedaleko od bývalého Pavlova Studence a Pavlovy Huti se zdvíhá kóta Pupek (734 m n. m.). Východně od vrcholu, ve svazích padajících k potokům Sklářskému a Studeneckému se rozkládají bučiny, jedny v nejrozsáhlejších v tachovské části pohoří. Jde o bučiny acidofilní, ve stromovém patře naprosto převládá buk lesní, přimíšen je smrk ztepilý. Keřové patro chybí, bylinné je jen pomístně vyvinuté a tvořené nejčastěji bukovníkem kapraďovitým, šťavelem kyselým, metličkou křivolakou, borůvkou a dalšími. Sympatická je výsadba jedlí v několika oplocenkách.

A vydáme se na západ od vrcholu Pupku k bývalé signálce. Cestu kulturní smrčinou lehce zpříjemní starý smrk u cesty s obvodem nad 3,5 metru. Popravdě, tady bych ho nečekal. Mezi lesem a signálkou – nad Studeneckým potokem – jsou plochy, různou měrou spontánně zarůstající dřevinami. Ta blíže lesu je již téměř neprůchodná a přežívají tu pouhé skupinky tučnice obecné. Ta blíže signálce je vlastně druhotně vzniklým vlhkým vřesovištěm, aktuálně se pyšnícím bohatými populacemi již zmíněné tučnice obecné a také všivce lesního. Výskyt jmenovaných zvláště chráněných rostlin je důvodem pro management spočívající v občasné redukci náletu dřevin a v případném bodovém stržení vegetace. Právě obnažené plošky na minerálním podkladu jsou plné přízemních hvězdic tučných lístků masožravek.

Severně od Studeneckého potoka a západně od signálky je rozsáhlý mokřad a nad ním se vlastně rozkládala ves Pavlův Studenec. Pomístní název V bažině netřeba příliš zdůvodňovat. Tehdejší obyvatelé měli zajisté snahu rašelinné a slatinné mokřady alespoň částečně obdělávat, proto předpokládám, že povrchová odvodnění nejsou ničím novým. Jsou zde znatelná téměř na každém kroku, zobrazuje je i historické letecké snímkování z roku 1948.

Odvodnění mělo a má negativní vliv na kvalitu rašelinných biotopů. Osobně bych dnes poměrně rozsáhlé plochy s rašeliníky, ploníky, ostřicemi, klikvou bahenní, suchopýrem pochvatým či vlochyní řadil mezi degradovaná vrchoviště, plochy s ostřicí zobánkatou a černou, zábělníkem bahenním, violkou bahenní a suchopýrem úzkolistým mezi přechodová rašeliniště, případně silně ochuzené slatinné louky. Ať tak či onak, pozdně jarní procházka odkvétajícím mořem suchopýrů provoněným rašelinnou má něco do sebe. A kdo má štěstí najde drobnou vrbu plazivou a na ostrůvcích smilkových trávníků modrobílé kvítky kriticky ohroženého vítodu douškolistého.

Není bez zajímavosti, že lokalita V bažině se objevila ve studii, která si kladla za cíl analyzovat zastoupení přírodních biotopů v síti maloplošných zvláště chráněných území a navrhnout pro jednotlivé regiony jejich vhodné doplnění. Publikace shrnující výsledky studie byla vydána v roce 2006, její dlouhý název zde nebudu opisovat. Okres Tachov má v návrzích dvojí zastoupení – kromě popisovaného mokřadu ještě lesní biotopy v kaňonu Mže nedaleko železniční zastávky Ošelín. I tam se někdy spolu podíváme.

Miroslav Trégler

Autor: Redakce

12.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení