VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesionální hasiči jsou v Tachově třicet let

Tachov - Za tři desítky let existence sboru v Tachově se změnilo mnohé především ale počet zásahů a vybavení profesionální jednotky.

4.5.2015
SDÍLEJ:

V RÁMCI oslav 30 let profesionální jednotky předvedli hasiči veřejnosti několik ukázek různých zásahů, mimo jiné záchranu osob z výšky. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Průměrně dva zásahy denně. To je jedna z mnoha změn, kterými postupně prošel život profesionálních hasičů v Tachově. Ti oslavili 30 let od založení profi jednotky a dříve, jak potvrdil současný velitel stanice Pavel Hrůša, tolik zásahů rozhodně nebylo.

„Hasiči teď vyjíždějí mnohem častěji, především k technickým zásahům," vysvětlil Deníku.

K oslavám kulatého jubilea pozval Hasičský záchranný sbor Tachov veřejnost. Stanice se plně otevřela, technika vyjela ven na plochu, na hřišti našly děti skákací hrad a další atrakce, v přístřešku se opékaly klobásy, točilo pivo a vyhrávala kapela Piková dáma, vnitřkem stanice hasiči zájemce provázeli a lidé se mohli třeba svézt po pověstných tyčích z patra do garáží. A k tomu všemu několik ukázek zásahů lezení, slaňování z plošiny, záchrana osob z výšky, vyprošťování z havarovaného automobilu. „Začali jsme v hasičárně vedle pošty, teď jsme už několik let na nové stanici a chtěli jsme pro lidi připravit menší oslavu," odůvodnil velitel stanice.

Jak je v úvodu řečeno, počet zásahů oproti prvním letům se výrazně zvýšil. „Vůbec veškeré podmínky se hodně změnily," upřesnil Hrůša, který působí u profesionálních hasičů přes dvacet let.

„Když srovnám starou a novou stanici, tak samozřejmě komfort je větší. I pro vozidla. Ta jsme měli garážovaná na různých místech po Tachově, teď je máme všechna pod jednou střechou. To samozřejmě mimo jiné zvyšuje akceschopnost jednotky."

Také personálně se situace změnila. Před více než dvaceti lety tvořila zásahová jednotka zhruba pět lidí, v současné době ji tvoří třináct vycvičených členů ve stálé službě. A točí se tři směny. Společně s profesionální stanicí Stříbro má tachovský územní odbor Hasičského záchranného sboru skoro sedmdesát zaměstnanců.

V průměru zasahují hasiči z tachovské stanice 700 krát do roka. „Převažují technické zásahy. Kromě požár a nehod zasahujeme při únicích nebezpečných látek, uklízíme po dopravních nehodách, likvidujeme hmyz a tak dále. Před dvaceti lety jsme ne takové zásahy, třeba na záchranu z vodní hladiny nebo na záchranu z ledu nebo z výšek, ani nebyli vybaveni," dodal Hrůša.

Občas se naskytne i kuriózní zásah, většinou ve spojitosti se záchranou zvířete. „Už jsme v Tachově chytali také leguána, tu a tam papoušky, kočky. Takových kuriozit je spousta."

Současná profesionální stanice nabízí veškeré potřebné zázemí nejen pro samotnou činnost zásahové jednotky, ale také pro přípravu, zejména fyzickou, protože členové jednotky tráví denně dvě hodiny fyzickou přípravou. Proto bylo vybudováno hřiště.

Oslavy třiceti let profesionální jednotky si kromě veřejnosti připomněli také veteráni sboru. Ti se setkali v zasedací místnosti požární stanice, kde byly k dispozici kroniky s fotografiemi a zápisky z činnosti jednotky. Pro veřejnost pak také byla v jedné části stanice připravena výstavka z fotografií, novinových článků a dalších dokumentů nejen z činnosti jednotky, ale také z klíčových zásahů.

Autor: Jiří Kohout

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení