VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Propuštění prý bylo podivné

Chodová Planá – Lidé propuštění z chodovoplánské Solitery si myslí, že zaměstnavatel nejednal férově.

31.1.2011
SDÍLEJ:

PROPUŠTĚNÍ. Helena Zimáčková a Jaroslav Salay (na snímku ukazuje výpověď) vnímají propuštění ze Solitery jako nespravedlnost a zamýšlejí se nad tím, proč k tomu došlo. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Převážnou část profesního života pracoval Jaroslav Salay z Chodové Plané v zemědělství a poslední dva a půl roku byl bez práce. Společně s manželkou Miluší se ve svých padesáti devíti letech stará o těžce nemocného syna Petra, upoutaného na lůžko. Proto nabídku pomoci a pracovní příležitosti od svého spoluobčana uvítal s radostí.

Loni v listopadu nastoupil do chodovoplánské firmy Solitera a vše se zdálo být na dobré cestě. Jenže nedávno přišla další rána. Byl na hodinu propuštěn a celou situaci vnímá jako křivdu. „Takový podnik a jednání jsem ještě nezažil. Po noční směně za mnou přišel můj nadřízený Zdeněk Hybšt a začal mi nadávat. Celé situaci jsem nerozuměl, říkal, že jsme nejhorší šichta a slovně se do mě pustil,“ uvedl Salay s tím, že do té doby s ním nadřízený jednal slušně. O to víc celé věci pracovník nerozumí. „Hybšt mi řekl, že si na mě všichni stěžovali celý měsíc, a tak mohu jít do kanceláře a celý problém ukončíme tím, že budu propuštěn,“ nechápe jednání vedoucího pracovníka.

Tíživá situace rodiny Salayů se propuštěním ještě zhoršila, protože manželé to cítí jako nespravedlnost. „Hybšta jsem potkala jednou loni na ulici a požádala ho, zda by nám mohl pomoci, když manžel nemá práci. Souhlasil, že manžela přijmou do firmy,“ vysvětlila Miluše Salayová. „Je to křivda, nejdříve mi Hybšt nabízí pomocnou ruku a pak naprosto bezdůvodně a bez vysvětlení mě propustí,“ doplnil Salay.

Jaroslav Salay byl podle vedoucího chodovoplánského střediska Solitery Karla Smrčky zpočátku skutečně vzorným pracovníkem. „První měsíc pracoval příkladně a bez připomínek. Jezdil s nakladačem, přiváželi s pomocníky balíky sena ke zpracování,“ řekl Deníku Smrčka. „Druhý měsíc už byl ale s připomínkami, výkony byly špatné, z nakladače v podstatě nevycházel a veškerá příprava byla na pomocnících. Z mého pohledu to bylo jasné neplnění pracovních povinností,“ dodal Smrčka. „Proč se druhý měsíc jeho přístup k práci tak zhoršil, to nevím.“

Případ Jaroslava Salaye není jediný. Jednání Solitery k zaměstnancům hodnotí jako pochybné i další bývalí pracovníci firmy. Ta propustila také Helenu Zimáčkovou. „Pracovala jsem tam jako uklízečka od srpna roku 2008. Propustili mě vloni na podzim. Byla jsem nařčena panem Hybštem, že tam rozkrádám majetek firmy, konkrétně prý jsem kradla naftu,“ popsala Zimáčková. Údajně byla zaznamenána při krádeži kamerou.

„Jenže, když jsem chtěla důkaz, tak mi nic neukázali a navíc změnili důvod výpovědi,“ pokračovala v popisování situace. Propuštění bylo podle Zimáčkové bezdůvodné a také nepochopitelné. „Přijde mi to tak, jako by si pan Hybšt hrál na všemocného a dělá mu potěšení, že může lidem ublížit,“ konstatovala a dodala: „Vím o několika dalších lidech tady z Chodové Plané i z okolí, kteří byli propuštěni podobným prapodivným způsobem.“

To ale vedoucí střediska popírá. „Firma přecházela na jiný způsob balení zboží, a tak jsme snižovali stav o čtyři lidi. Teď jsme rozběhli briketovací linku, a tak čtyři lidi znovu nabíráme,“ vyjádřil se Smrčka. „Paní Zimáčková u nás neměla pracovní smlouvu, ale dohodu. Zjistil jsem si způsob její práce a zdál se mi nestandardní, dohodu jsem tedy ukončil a vysvětlil jí proč. S tou naftou je to nesmysl, tu máme zamčenou a brát ji tedy nemohla,“ uvedl.

Propuštění si ale nadále myslí, že jednání zaměstnavatele nebylo fér. „Když bychom řekli, že jednání vedoucích firmy Solitera je nesolidní, tak to slovo ani nevystihuje vážnost celého problému,“ shodují se Zimáčková se Salayem.

Jiří Kohout, Antonín Hříbal

31.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Tachově zasahovali hasiči při likvidaci stovky metrů dlouhé ropné skvrny na komunikaci.
AKTUALIZOVÁNO
13

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Robert Gilbert přebírá 5. května 2016 dekret o udělení čestného občanství Domažlic z rukou starosty Miroslava Macha.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

FOTO: Maršovy Chody oslavily tradiční Vavřineckou pouť

Maršovy Chody – Vavřineckou pouť slavili o uplynulém víkendu obyvatelé obce Maršovy Chody.

Jana Míková se opět prosadila na stupně vítězů

Tachov – Opět na stupních vítězů, a to dokonce mezi staršími jezdci, stanula při jednom ze svých letních startů mladá tachovská automobilová závodnice Jana Míková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení