VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průvodci vyprávěli o zajímavostech údolí

Křínov – Za přírodními cennostmi i geologickými zajímavostmi či poznáním nedávné historie údolí Kosího potoka se vypravili návštěvníci akce, kterou v sobotu pořádalo plánské městské kulturní středisko.

9.4.2016
SDÍLEJ:

Vycházka do údolí Kosího potoka začala v Křínově. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Sraz byl v Křínově a role průvodců se ujali Miroslav Trégler a Miroslav Marek. „Je to nádherné a velice členité údolí na styku dvou hornin s krásnou odkrytou skálou Čertovkou, kde je na výšku jeden z největších vodopádů na Tachovsku," uvedl Miroslav Trégler k terénnímu výšlapu. Dále účastníci viděli řečiště s balvany a zbytky ruin několika starých mlýnů, které na Kosím potoce kdysi byly. „Chladné inverzní údolí je jedním z míst Tachovska, kde se zachovaly přirozené lužní lesy a olšiny. Je i domovem několika velikých smrků, které se v takových údolí nachází a zde i památného jeřábu," dále podotkl.

Ještě před tím, než skupina vyrazila do vlastního údolí k potoku, dověděla se několik zajímavostí přímo z osady Křínov. „Tam, kde je dnes kaplička, bývalo tvrziště. Majitelem křínovské tvrze byl pán Jan Bavor ze Švamberka řečený Bavůrek. On se svými kumpány loupil, což se mu stalo osudným. Tvrz byla roku 1506 dobyta," přiblížil historické skutečnosti Trégler.

Návštěvníci se poté vydali k nedalekému smírčímu kříži ze šestnáctého století a dále ke Kosímu potoku. Krom jiného se také cestou seznámili s geologickou minulostí o které vyprávěl průvodce geolog Miroslav Marek. „Údolí Kosího potoka zapadá do struktury hornin, které se v místě vyskytují. Převládají dva a to svory a žuly," řekl s tím, že hornina tvořící skálu vystupující nad cestu je stará šest set milionů let a tvořit se začala jako usazované bláto a jíl na dně prehistorického oceánu.

Zájemci o poznání údolí Kosího potoka prošli celkem necelých deset kilometrů za příjemného jarního slunečného počasí. Další z akcí pořádaných Městským kulturním střediskem v Plané je čtvrteční cestopisná přednáška s názvem Mexikem s batohem na zádech. V sále kulturního střediska bude od 17 hodin vyprávět Miloslav Antropius.

Autor: Antonín Hříbal

9.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení