VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psalo se před sto lety na Tachovsku

TACHOVSKO - Co psal tisk o našem regionu v minulosti

1.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Výtržník

Před dvěma dny, ve večerním čase, byl v našem městě zachycen výtržník. Mladík, sotva dvacetiletý, jest na převýchově u svého strýce a věru, tento jest z jeho počínání nešťasten. Přestože jest nedovoleno, nalévati v našem městě alkohol neplnoletým, mladík jest jeho pravidelným konzumentem. Vzhledem k tomu, že nedostával pravidelné kapesné, nelze vyloučiti, že si peníze obstarával nedovoleným způsobem. Při výslechu toto nařčení odmítl a popřel, že by kdy získával peníze jinak, než poctivým způsobem. Jeho strýc uvedl, že od něj nedostal žádné peníze, poněvadž mu to jeho bratr, mladíkův otec, výslovně zakázal. Dále uvedl, že jeho synovec jest nesmírně zdatným karbaníkem (považme, ve dvaceti letech!), a proto nemůže zcela vyloučiti, že si peníže zaopatřoval právě za pomoci karbanu.

Mladík by se býval byl postihu neb zadržení zcela jistě vyhnul, neboť strážník, jehož večer potkal, jej sice napomenul, aby se choval důstojně neb slušně, ale hodlal mladíka propustiti ke strýci, jehož velice dobře znal. Jenže mladého muže popadl náramný vztek, sotvaže se strážník o jeho strýci zmínil. Při strážníkových káravých slovech a upozornění na výtečný mravní štít strýcův počal hoch kypěti a vyťal mravokárci řádný políček. Strážník to vůbec neočekával a poroučel se okamžitě k zemi. Útočník se dal do hysterického smíchu, načež se rozběhl do šerých uliček. Ovšem jeho smysly jej záhy zradily a tak jej strážník beze všech obtíží a snadno dostihl. Jelikož se mladý výtržník zuřivě bránil tomu, aby jej ochránce pořádku odvedl s sebou na strážnici, musela mu býti nasazena želízka.

Přestože byl spoután, mladík se vzpouzel tomu, aby byl dopraven do cely. S vypětím všech svých sil, dostrkal a dotlačil jej strážník před budovu strážnice, kde mu s ním vypomohli jeho další dva kolegové. Zahanbený strýc vyzvedl si svého synovce teprve druhý den, když za něj uhradil plnou výši požadované finanční pokuty. Zavázal se rovněž, že se všemožně vynasnaží, aby mladík netropil po městě další výtržnosti a nepožíval alkoholické nápoje. Celý incident se patrně obejde bez dalšího napomenutí, neboť v mladíkův prospěch vypovídá jeho nepříčetnost v opilství a nízký věk. Ještě večer po svém propuštění, dostavil se navíc výtržník na strážnici, kde se omluvil všem strážníkům, především pak tomu, jež se s ním musel natahovati. Ubezpečil veškeré osazenstvo strážnické, že tento případ či jemu podobný nebude se již více opakovati, a že bude dbáti na to, aby se zaň nemusel jeho ctihodný strýc vícekrát styděti. Pak se zdvořile poroučel.

Škodný požár

V nedalekém Pernolci hořelo, včera o půl šesté ranní, ve firmě náležející pánům Naschauerovi, Tomanovi a Seifertovi, totiž v důlním závodě na těžbu olověné rudy. K požáru došlo v prostorách určených jako přístřešky pro dělníky zaměstnané na stavbě. Jest plně prokázáno, že oheň založil kdosi neznámý s úmyslem. S ohledem na charakter budov neb jejich účel, byly škody naprosto minimální.

Divadlo ve spolkovém domě v Tachově

Dovolujeme si tímto oznámiti, že počínaje 11. dnem tohoto měsíce roku probíhajícího, rozběhne se v Tachově cyklus představení ve spolkovém domě. Dávány budou nejnovější humorné a zábavné kusy divadelní, dále pak národní písně a pochopitelně taktéž oblíbené operetní kousky. První představení jest uchystáno na 14. tohoto měsíce probíhajícího roku a půjde o trojaktovou hru „Modrá myš“ od Alexandera Engela a Juliuse Horsta. Ceny, místa ku sezení neb začátky představení jest možno si přečísti na připravovaných prospektech neb cedulích. V hojnou účast doufající, Franz Basler, divadelní direktor, lidového divadla z Františkových Lázní.

Miroslav Vetrák

1.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení