VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pták roku 2015 z Tachovska už téměř vymizel

Tachovsko – Po čápu černém a bílém převzala na letošek pomyslné žezlo potápka černokrká. Stala se na rok 2015 ptákem roku. Každoročně ptáka roku vyhlašuje Česká společnost ornitologická.

11.2.2015
SDÍLEJ:

VZÁCNOST. Poslední doklad o hnízdění potápky černokrké na Tachovsku je z roku 2001. Loni však byla viděna i v průběhu hnízdní sezóny. Zda se na naše rybníky vrací není zatím jisté.Foto: Petr Salinger/petrsalinger.cz

Oproti v létě téměř všudypřítomným čápům, potápku černokrkou na Tachovsku naleznete jen stěží. „Bohužel patří mezi druhy, které na Tachovsku již skoro vymizely. 
I v celé České republice značně poklesla," uvedl ornitolog Pavel Řepa a dodal, že podle hnízdních atlasů ptáků ČR mezi roky 1973-78 a 2001-3 kleslo její rozšíření v ČR ze zhruba 36 procent území na málo přes 20 procent, a celkový počet hnízdících párů klesl z 2300 na několik set.

Potápka černokrká na Tachovsku hnízdila na několika rybnících v malých koloniích o 10 maximálně 20 párech. „Dávala přednost rybníkům, kde byly i kolonie racka chechtavého. Po úpravách rybničních břehů těžkou mechanizací na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, kdy byly zničeny porosty bahenních rostlin v litorální zóně rybníků, začala mizet a v devadesátých letech byla již velmi vzácná," popsal dále Řepa.

Poslední doklad o hnízdění u nás je z roku 2001. „Po roce 2010 se začaly občas potápky černokrké v jarní době objevovat a loni byla viděna i v průběhu hnízdní sezóny. Máme tedy naději v její na pozvolný návrat," okomentoval pozitivně ornitolog.

Podle odborníků byla hlavní příčinou zmizení potápky černokrké destrukce litorálu a také nedostatek potravy vyvolaný velkým konkurenčním tlakem ryb na intenzifikačních rybnících. Svůj vliv mělo asi i vymizení racka chechtavého z našich rybníků.
Česká společnost ornitologická (ČSO) hovoří o letošním ptáku roku jako o krásném a elegantním ptáku, který je ztělesněním problémů, ve kterých se nacházejí české a moravské rybníky.

„Nádherně a nápadně zbarvená potápka černokrká je veřejnosti téměř neznámá. Ještě nedávno hojný ptačí druh z Česka již téměř vymizel. Na jeho záchranu ale rozhodně není pozdě," podotkl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek s tím, že se počty potápek černokrkých u nás dramaticky měnily. V padesátých a šedesátých letech hnízdily potápky černokrké v koloniích i o několika stovkách párů. V roce 2014 se podařilo najít v celé republicecelkem jen 50 hnízd. „Takto drastický pokles dříve silné populace nemá v evropském kontextu obdoby. Podobná situace není ani v okolních zemích, například v Polsku či Německu se potápkám stále daří dobře. Příčiny úbytku tedy musíme hledat u nás doma," dodal Zdeněk Vermouzek.

Česká společnost ornitologická v letošním roce zaměřuje svou pozornost na mokřady. Potápka černokrká je typickým ptákem rybníků a dobře odráží všechny jejich problémy. Její potravu tvoří především různí vodní korýši a larvy hmyzu. Protože se při lovu řídí zrakem, k životu potřebuje rybníky s čistou vodou plné nejrůznějších forem života (učeně „biodiverzity"). Podle přítomnosti potápek tedy na první pohled poznáme „zdraví" toho kterého rybníka. Lokality s jejich výskytem patří u nás nejen z ornitologického hlediska k těm nejcennějším.

Hlavním důvodem úbytku potápek je příliš intenzivní chov kaprů. Pokud jich je v rybníce moc, jednak přímo kalí vodu, jednak zcela změní složení živočichů i rostlin ve vodě. Druhým problémem je nadměrné množství fosforu, který se do vody dostává z okolních polí. Velké množství fosforu vede k nedostatku kyslíku ve vodě, která se pak mění v páchnoucí hnědou břečku.

Viděli jste na Tachovsku 
potápku černokrkou? 
Dejte nám vědět do redakce na redakce.tachovsky@denik.cz

Autor: Antonín Hříbal

11.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Z pobytu dětí u Kosího potoka.
30

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení