VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půl století ležely schody pod nánosem zeminy

Michalovy Hory - Dobrovolníci z několika zemí světa pomáhají obnovovat stezky v oblasti Michalových Hor i plot bývalé fary, také odkryli cestu ke kostelu.

20.8.2014
SDÍLEJ:

Dobrovolníci z několika zemí světa pomáhají obnovovat stezky v oblasti Michalových Hor i plot bývalé fary, také odkryli cestu ke kostelu.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Dobrovolníci z různých koutů světa navštívili bývalé hornické městečko na Tachovsku. Opravují, čistí, zkrášlují. Zkrátka pracují a jejich ochota pomáhat a poznávat nové kraje je dovedla až do Michalových Hor. Bydlí na louce u Kosího potoka v týpí. Jedenáctičlennou skupinu tvoří několik Čechů a k dobrovolnické práci se přihlásili také z Itálie, ze Španělska, Portugalska, Ukrajiny a přijela i Britka žijící ve Francii, Němka žijící v Řecku a nejvzdálenější účastník je původem z Mauriciusu, ale dorazil z Francie.

Koordinátorkou jim je Jana Šoupalová ze společnosti Tamjdem, která pravidelně připravuje aktivity pro dobrovolníky z domova i ze zahraničí. Během roku jsou to víkendové pobyty a o letních prázdninách mezinárodní pracovní setkání. „Na předem domluvené místo s danou pracovní náplní se sjedou různí lidé z různých částí světa. Většinou studenti, ale dnes je zde různorodá skupina. Rozdíl mezi nejstarším a nejmladším je čtyřicet let," uvádí za Tamjdem Šoupalová, která je zároveň ředitelkou známe nadace Pangea.

Jako nejdůležitější a zároveň nejzajímavější činnost považují odkrytí schodů pod kostelem v Michalových Horách. „Dále budeme pro Michalovy Hory ještě čistit pás lesa, pro Ligu lesní moudrosti, se kterou spolupracujeme, provádíme úpravy kolem zdejší fary. V obci Kořen jsme opravovali stezku k židovskému hřbitovu," poukazuje koordinátorka workcampu.

O schodech ukrytých pod nánosy hlíny, kamení, dalšího materiálu a dřevin se dozvěděli od Františka Marka, dlouholetého obyvatele Michalových Hor. „Pamatuji si, že jako kluci jsme tu v zimě po schodech jezdili na lyžích," vzpomíná rodák. „Schody tu udělali, aby lidé z města, když šli do kostela, nechodili po silnici. Ale časem byly zavezeny. Dříve měl totiž každý dům svojí skládku a tak se odpad vozil téměř kamkoli," popisuje s tím, že schody pak postupně zanikly pod metrovým nánosem. Jeho snahou je cestu se schody obnovit až dolu k silnici. „Myslím, že je to pěkná věc," dodává.
Dále dobrovolníci spolupracují se soukromým zemědělcem Jaromírem Janochem v Hostíčkově. „Pomáhali jsme mu na úpravách vznikajícího statku," říká Šoupalová. Právě pobyt na statku byl podle ní pro mnohé osvěžujícím přínosem. „Většinou jsou tu účastníci kempu z měst, tak setkání s krávami a kozami je pro ně zajímavé…"

Dobrovolníci vnímají setkání nejen jako zdroj pracovních aktivit. „Čas od času si člověk říká, proč to dělá. No, protože to má smysl. Je v tom nějaká hlubší hodnota. Trávení volného času takovýmto způsobem je velice obohacující, už zajímavou skladbou lidí, kteří přijedou. A také se dostáváme na místa, která nejsou moc známá. Dozvídáme se mnoho zajímavých příběhů," vysvětluje koordinátorka.

Tamjdem je obecně prospěšná společnost, která působí v oblasti českého i mezinárodního dobrovolnictví. „Věříme myšlence dobrovolnictví jako možnosti rozvoje vlastních schopností a příležitosti k získání cenných zkušeností různého charakteru. Podporujeme téma dobrovolnictví, jako přímý podíl na rozkvětu občanské společnosti aktivně posilujeme její hodnoty," uvádí na svých stránkách. 
V Michalových Horách budou pracovat do soboty.

Autor: Antonín Hříbal

20.8.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení